Zvazuje se take moznost natlaku zavislost na cigaretach a prestat kourit

0
Rate this post

Kouření a kojení: rizika pro matku a dítěKouření během kojení způsobuje mnohočetná poškození a rozhodně je třeba se mu vyhnout, protože nikotin přechází do mateřského mléka.

Vliv kouření na složení mateřského mléka je mnohostranný. V tabákovém kouři je obsaženo asi 5300 sloučenin, z nichž nejdůležitější je nikotin. Obsahuje ale také asi 70 látek, které Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny klasifikovala jako karcinogeny 1.

Typu, tedy karcinogeny pro člověka

  1. Navzdory potenciálně závažným škodlivým účinkům mnoho žen nadále kouří jak během těhotenství, tak během kojení.
  2. Odhaduje se, že přibližně 11 % žen ve Spojených státech kouří během těhotenství. V Evropě jsou čísla podobná: každá desátá žena kouří.

Tento zlozvyk může být spojen se sníženým růstem plodu v děloze a s možnými následky na funkčnost dýchacího systému miminka po narození. Navíc, i když ženy během těhotenství přestaly kouřit, 50–80 % znovu kouří v prvních 6 měsících po porodu.

Vzhledem k tomu, že Americká pediatrická akademie a Světová zdravotnická organizace důrazně doporučují výhradní kojení po dobu prvních 6 měsíců a prosazují jeho pokračování během prvního roku i po něm, představují kojící kuřáci se svými dětmi významnou populaci ohrožených pacientů.

U žen, které kouří, mohou být účinky homepage tabákového kouře pociťovány, stejně jako při inhalaci, také prostřednictvím látek, které přecházejí do mateřského mléka a mohou být absorbovány střevem dítěte.

Zejména nikotin přechází do mateřského mléka a zůstává zde déle než v krvi

Po vstřebání se v játrech přemění na „kotinin“.Nikotin a kotinin zůstávají v krvi dítěte s účinky na jeho oběhový systém a zvýšení srdeční frekvence.

U novorozenců je nikotin vylučován mnohem pomaleji než u dospělého: doba jeho vylučování je 3-4krát delší než u dospělého. Příčinou je nezralost enzymatických systémů odpovědných za jeho likvidaci.

  1. zejmena-nikotin-prechazi-do-materskeho-mleka-a-zustava-zde-dele-nez-v-krviPřítomnost nikotinu a kotininu v krvi novorozence se používá jako marker expozice tabákovému kouři a jeho přítomnost v moči je zvýšená u dětí kojících kuřaček.
  2. Studie prokázaly, že nikotin v mateřském mléce může snížit chuť k jídlu a/nebo touhu přisát, protože tabák mění chuť mléka.
  3. Byly také prokázány změny ve složení mléka se sníženým příjmem polynenasycených mastných kyselin s dlouhým řetězcem (PUFA), zejména Omega-3 mastných kyselin a kyseliny dokosahexaenové (DHA), která je důležitá pro vývoj zraku a mozku dítěte.

Mléko kuřaček má také nízký obsah jódu, který je nezbytný pro tvorbu hormonů štítné žlázy kojence. Konečně, kuřácké mléko by bylo chudší na vitamíny (zejména vitamín C) a antioxidační faktory, a proto pravděpodobně méně chrání před infekčními agens.

Je důležité si uvědomit, že vysoké hladiny nikotinu byly hlášeny také v mateřském mléce žen, které se pokusily přestat kouřit používáním náplastí, žvýkaček a/nebo elektronických cigaret.