Věra Martinová: Rozhovor s celebritou | OdvykaniKoureni.cz

0
Rate this post

Před  časem jste úspěšně a definitivně skoncovala s kouřením  Prozradíte nám hlavní motivaci svého rozhodnutí?
Tím hlavním a rozhodujícím důvodem byla moje milovaná čtrnáctiletá dcera. Bála se o mě, že když kouřím, mohla bych onemocnět a umřít.

 Kdy jste začala kouřit a proč?
Začala jsem na konzervatoři. Jezdila jsem tenkrát s Orchestrem Gustava Broma a paradoxně jsem měla problémy s tím, že nekouřím. Na zájezdech v autobuse  muzikanti kouřili, já pak nemohla zpívat, ale nikomu to nevadilo. Spíš mně říkali –neotravuj a zapal si taky.

Zkoušela jste už v minulosti přestat kouřit, třeba pomocí jiných metod nebo silou vůle?
Já jsem nikdy nebyla žádný šílený kuřák, většinou mi stačilo deset až patnáct cigaret denně. Málokdy jsem vykouřila víc než krabičku. Vydrželo mi to ale skoro třicet let. Spíše jsem byla psychicky závislá na rituálech s tím spojenými. Přestat kouřit jsem se pokoušela několikrát. Pomocí náplastí to nešlo vůbec, nehledě na to, že mi vždy za chvíli odpadly. Nekouřila jsem sice v těhotenství a po dobu kojení, ale současně jsem si těšila, až si potom zase zapálím. Dnes vím, že to prostě bylo špatně. Kuřák si vždycky najde důvody, proč zase začít. Důvody, které přehluší to racionální v nás.

 Jak jste se dozvěděla o možnosti odvyknout letitému zlozvyku pomocí léků?
O lécích jsem se dozvěděla začátkem loňského roku zcela náhodou, přes svou kamarádku, která mi přinesla leták jisté farmaceutické firmy. Tento způsob odvykání  na mě hlavně dobře psychologicky působil. Překvapilo mě například, že jsem na začátku léčby mohla ještě kouřit. I když jsem brala léky, v prvních čtrnácti dnech jsem ještě kouřila, ale každý den míň.  Když jsem přestala definitivně, nepociťovala jsem žádné abstinenční příznaky. Chyběly mi sice rituály jako každému bývalému kuřákovi, třeba cigárko při kafíčku. Sice jsem si na ně tu a tam vzpomněla, ale zároveň jsem věděla, že už by mi nechutnalo. Léky jsem brala tři měsíce a pomohly mi.

Léky proti kouření jsou na předpis, kde jste vyhledala pomoc? Původně jsem odzkoušela reklamní balení, připadala jsem si trochu jako „pokusný králík“.

To bylo ale jen na začátku. Pak  jsem navštívila svou praktickou lékařku, aby mi předepsala další balení léku, o kterém se tenkrát před rokem ještě moc nevědělo. Situace se, doufám, trochu zlepšila. Ale myslím, že v povědomí lékařů obecně stále ještě tyto léky nejsou, také v řadě lékáren je hledají v počítači.  Pro toho, kdo se rozhodl přestat, je tu ještě možnost navštívit centrum odvykání kouření, kde přesně vědí, co mu pomůže.

Proč jste se vlastně rozhodla přestat?
Osvěta proti kouření funguje, ať se nám to líbí nebo ne. Člověk, který se má rád, se bojí o své zdraví a děsí se těch hrozných nemocí, které by ho mohly potkat. Důležitou roli ale sehrála i společenská prestiž. Kouření dnes začíná být opravdu neúnosným zlozvykem. Nikdo z nás se nechce cítit „poznamenaný a nemocný“ kvůli tomu, že kouření nedokáže zvládnout. Všichni pořád sledujeme mladší generaci. Opravdu jsou jiní než my v jejich věku.. Mají lepší návyky, žijí zdravěji. Viděla jsem to i v mé poslední kapele. Tam jsem už kouřila jenom já a manžel.

Co pro Vás při odvykání kouření bylo vůbec nejtěžší?
Asi sny. Zdálo se mi, že jsem se na to vykašlala a zase kouřím. Probouzela jsem se s hrůzou a výčitkami svědomí. Jinak mě ovšem léky nadchly a nejen mě. Díky nim postupně přestali kouřit i další členové rodiny, moje sestra, můj tatínek. Manžel dnes nekouří také. Má tu výhodu, že dobře odolává jakýmkoli potenciálním závislostem. Přestal ve stejné době jako já, jen díky své pevné vůli. A pochopitelně mně tím moc pomohl.

Jak se dnes zdravotně cítíte? Je po roce poznat, že nekouříte?
Já jsem naštěstí nikdy neměla nějaké zásadní zdravotní problémy, související s kouřením. Občas jsem se trochu zadýchávala,  kašlala po ránu. Spíše mi kouření vadilo při zpívání, snadněji se mi unavil hlas. Dnes se cítím svobodně a opravdu velmi dobře, věřím, že už kouřit nezačnu.

Co vzkážete šesti statečným, kteří budou v reality show Vyléčení bojovat se svou závislostí?
Samotná soutěž [ Vyléčení ] je velkým přínosem pro ty, kteří si myslí, že bojují s větrnými mlýny. Většina kuřáků si svůj problém nechce přiznat a proto má tendenci se obhajovat. Je jim potřeba říct, že skončit s kouřením díky lékům zvládnou. A relativně snadno. Pokud začnou o závislosti opravdu  přemýšlet, tak všechna pro převáží. Dokázala jsem to já, dokážou to taky. Pokud budou opravdu chtít.

[ zpět ]