Tipy při odvykání – Záleží mi na mém zdraví – Odvykání kouření

0

Boj s každou závislostí bývá velmi složitý a dlouhodobý. Nikdo netvrdí, že je skoncování se závislostí na nikotinu jednoduché. Závislost na nikotinu je nemoc, kterou je třeba stejně jako všechny ostatní nemoci léčit. Odvykání proto vyžaduje chuť a vůli kuřáka samotného.

S abstinenčními příznaky fyzické závislosti dokáží dnes kuřákovi pomoci nové způsoby léčby. Psychickou závislost způsobují rituály a každodenní činnosti, které má kuřák spojené s cigaretou. Může jít o chvíle odpočinku, posezení u ranní kávy, stejně jako zvládání stresových situací. Je ale možné naučit se žít i bez cigarety.

Mnoho kuřáků zná pocit neúspěchu při odvykání. K relapsu (návratu ke kouření) jsou nejvíce náchylní ti, kteří si po prvním měsíci nekouření myslí, že je již všechno za nimi. Naopak. V léčbě je potřeba vytrvat nejméně po dobu tří měsíců, ale lépe měsíců šest. Teprve po roce abstinence můžete prohlásit, že jste skutečně dokázali přestat kouřit.

Existuje několik osvědčených tipů, které vám mohou pomoci při odvykání:

  • Pokud je to možné, vyvarujte se stresových situací.
  • Požádejte své přátele a rodinu o podporu.
  • Místo cigarety zkuste žvýkat žvýkačky nebo cucat bonbón.
  • Naučte se relaxační techniky nebo cvičení.
  • Vyměňte cigarety za sport – choďte na procházky, začněte běhat, plavat, jezdit na kole…
  • Odstraňte ze svého bytu všechny věci, které vám připomínají kouření (zapalovač, popelník).
  • Změňte i jiné návyky – pokud bylo vaším zvykem si k ranní kávě zapálit cigaretu, vyměňte kávu za šálek zeleného čaje.
  • Ze začátku odvykání omezte spotřebu alkoholu, který vás může zbavit sebekontroly.
  • Pro situace, které máte spojené s cigaretou, si připravte náhradní řešení, jak je zvládat bez ní.

Aby bylo odvykání úspěšné, je třeba se na něj náležitě připravit. Závislost na nikotinu je nemoc, navštivte proto svého lékaře nebo jedno z odborných center léčby závislosti na tabáku, kde vám poskytnou cenné rady a doporučí nejvhodnější způsob léčby.

Lékař vám také může předepsat lék, který zmírní abstinenční příznaky fyzické závislosti. Pokud nebudete trpět fyzickou potřebou kouřit, zvládnout psychickou závislost bude mnohem jednodušší. Důležité je ovšem vytrvat a při prvním malém poklesnutí se nevzdat a bojovat dál. Po roce nekouření si budete moci říct, že jste zvládli přestat kouřit.