Od Mayů k elektronickým cigaretám

0

* EDIT (19/07/2022): šarže vareniklinu byly staženy v červenci a září 2021, protože obsahovaly hladiny N-nitrosovareniklinu nad přijatelnou úrovní stanovenou na evropské úrovni;

AIFA a výrobce uvedli, že neexistuje žádné bezprostřední riziko pro pacienty užívající lék, ale stažení šarží vedlo k vážnému odvykanikoureni nedostatku léku, přičemž v tuto chvíli nejsou žádné zprávy o žádných nových distribucích.

Kouření je prastarý zvyk, ale přestat je možné od Valentiny Meschia

  • Facebook
  • cvrlikání
  • Zveřejněno 24.08.2022 Doba čtení: 33 minut

Od toho, proč začínáte kouřit proti tabáku a co víme o elektronických cigaretách, po vliv cigaret na životní prostředí a jak předcházet a přestat kouřit: přehled kouření, také v historickém pojetí, od Valentiny Meschia.

Obrazový kredit: Mikael Seegen / Unsplash

Staří Mayové, kteří obývali Střední a Latinskou Ameriku (Mezoameriku), jsou fascinováni a obdivováni pro jejich impozantní chrámy, rituální kalendáře, umění, hieroglyfy, matematiku a obilí. Ale historie tabáku a prvních cigaret, získaných balením nasekaného tabáku do klasů, sahá také do předkolumbovských civilizací.

Některé mayské reliéfy zobrazují kněze kouřící pro náboženské účely a magické obřady. Kouření je proto velmi staré a dnes představuje jeden z největších problémů veřejného zdraví na celém světě. WHO (Světová zdravotnická organizace) definuje kouření jako „největší světovou příčinu úmrtí, kterým lze předejít a která každoročně zabije téměř 8 milionů lidí“.

Proč začínáš kouřit?

Více než sedmdesát let vědeckých důkazů vede k jedinému závěru: kouření je špatné pro naše zdraví, pro naše okolí (včetně zvířat) a také pro životní prostředí. Přesto dnes stejně jako v minulosti kouříme dál a důvody, které k tomu vedou, dokola a dokola, jsou stále stejné: dokázat, že jsi skvělý, porušovat pravidla, vzdorovat mámě a tátovi, potěšit přátele , abych uspokojil zvědavost. , s hlubokým přesvědčením, že dokážeš přestat.

Když opravdu chceš „je to jen jednou

Začíná mizet kolem 14-17 let, ale jsou i tací, kteří mají přístup ke své první cigaretě během střední školy. Nejvyšší vrchol nastává na střední škole, kdy získáte větší autonomii a svobodu a cigareta je vnímána jako rituál přechodu do dospělosti.

  1. kdyz-opravdu-chces-je-to-jen-jednouPodle údajů zveřejněných „Global Youth Tobacco Survey“, shromážděných pro Itálii Istituto Superiore di Sanità, již ve věku 13 až 15 let každé páté dítě kouří denně tradiční cigarety, zatímco 18 % používá elektronické cigarety.
  2. Dívky jsou obvyklými kuřáky tradičních cigaret ve 24 % případů, oproti 16 % mužských vrstevníků, zatímco 22 % mužů a 13 % žen pravidelně užívá elektronické cigarety.
    Věkové rozmezí pro zahájení kouření cigaret je věkové rozmezí nižší střední školy (10-13 let).
  3. Kouření bolí okamžitě, přestat je dobré okamžitě, ale v některých věkových kategoriích je nebezpečnější než v jiných, a jedním z nich je dospívání: rozhodující věk, ve kterém se tělo mění, vyvíjí, včetně kapacity plic.

S kouřem se tento mechanismus zasekává: plíce se zanítí, méně expandují a proudění vzduchu se sníží. Práce publikovaná v American Journal of Public Health zdůrazňuje, jak se u dospívajících během tří let vyvine strukturovaná závislost a ze slavných 2-3 cigaret vykouřených s přáteli se mohou stát 1-2 krabičky denně, přičemž výskyt je vyšší. kuřák.