Poradna odborného lékaře – zmeny-po-ukonceni-koureni – Odvykání kouření

0
Rate this post

Dobrý den, právě jsem přestala po 20 letech silné závislosti na cigaretách ( 2 krabičky denně) kouřit. Zajímá mě, za jak dlouhou dobu se mé tělo zregeneruje po této době kouření a zda vůbec. Dle informací o rakovině plic jsem četla, že teď, po tak dlouhé době kouření, již ukončením kouření neovlivním, zda se u mne tato nemoc vyvine. Také by mě zajímalo, existuje-li v ČR odborné pracoviště, kde by po zaplacení na mou žádost provedli jen pro mou informaci vyšetření plic, zda mám plíce v pořádku. Prý zachytí-li se rakovina plic v počátku, dá se ještě léčit. Ráda bych si toto vyšetření zaplatila, abych měla jistotu. Je toto vyšetření na vlastní žádost bez doporučení v ČR možné a příp. kde?

Velmi děkuji Monika.

21.11.2007 18:16 | Monika

Dobrý den. Gratuluji Vám k abstinenci a pevně věřím, že Vaše nekuřáctví bude už napořád. Vaše tělo se určitě nyní regeneruje. Některé pozitivní dopady zanechání kouření na sobě budete moci dokonce pozorovat – zlepšení čichu, může se objevit přechodně kašel – obnovují se totiž řasinkové buňky ve Vašich dýchacích cestách, které byly kouřením paralyzovány a nemohly dýchací cesty řádně čistit od nečistot. Nyní už ale budou zase fungovat, jak mají. Po zanechání kouření klesá riziko různých onemocnění způsobených kouřením různě rychle a je pravda, že nejpomaleji klesá riziko rakoviny plic. V naší republice tvoří ale nejvíce příčin úmrtí srdečně-cévní nemoci. Jejich riziko po zanechání kouření klesá poměrně rychle a po pár letech bude Vaše riziko srovnatelné s člověkem, který nikdy nekouřil.
Pokud je skutečně podezření na rakovinu plic (jsou přítomny rizikové faktory jako kouření a podezřelé příznaky), pak Vám vhodná vyšetření doporučí Váš ošetřující lékař. Můžete ho požádat o rentgen plic, pravděpodobně Vás pošle za specialistou – plicním lékařem, který může udělat funkční vyšetření plic, kde se zjistí, jak Vaše plíce pracují. Jejich funkce by se měla po zanechání kouření také zlepšit. Hezký den.

22.11.2007 21:21 | MUDr. Kamila Zvolská