Poradna odborného lékaře – zdravotni-problem – Odvykání kouření

0
Rate this post

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Kamila Zvolská

MUDr. Kamila Zvolská ukončila vysokoškolské studium všeobecného lékařství na 1. Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze v roce 2004. Od října 2004 do června 2005 pracovala jako sekundární lékař na Interním oddělení Nemocnice v Sedlčanech. V červenci 2005 začala pracovat jako sekundární lékař na III. Interní klinice Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Je zařazena do atestační přípravy v oboru vnitřní lékařství a studuje doktorandské studium na 1. Lékařské fakultě Univerzity Karlovy, studijní program Preventivní medicína.

Od 5. ročníku medicíny pracovala v Poradně pro odvykání kouření. Problematice nikotinové závislosti se věnuje i nadále v Referenčním centru léčby závislosti na tabáku při III. Interní klinice VFN v Praze. V roce 2005 absolvovala kurz Smoking Cessation Training v Londýně. V současné době je na mateřské dovolené.

Dobrý den paní doktorko. Jsem kuřačka a kouřím 10 cigaret v průměru deně.O letních prázdninách jsem se pokoušela odvyknout kouření. Pořídila jsem si tablety niqvitin 4mg. Musím říci, že to u mne fungovalo a neměla jsem potřebu kouřit. Můj problém spočívá v tom, že bez ranní cigarety a kávy nemohu jít na záchod. To trvá třeba celý týden, pak je mi už špatně, bolí mě žaludek, hlava, jsem nafouklá. Vždycky to skončí tím, že si zapálím, uleví se mi. Nezačala jsem nikdy proto, abych zahnala chuť na cgaretu, ale proto aby se mi ulevilo. Můžete mi doporučit co mám s tímto problémem dělat. Podotýkám, že jsem upravil i jídelníček, přestala jsem pít ráno kávu, pila jsem ovodné džusy, jedla ovoce, kompoty, jogurty,.. a stejně jsem byla ucpaná. Ráda bych přestala, ale bojím se, že to dopadne stejně.V lékárně mi nedoporučili projímadla, prý by tělo začalo být závislé a problém by to nevyřešilo. Předem moc děkuji

19.11.2007 08:13 | někdo neznámý

Dobrý den. Z 10 cigaret denně dostanete asi 20 mg nikotinu. Abyste zahnala eventuální abstinenční příznaky z nedostatku nikotinu, kam patří i zácpa, bylo by dobré užívat asi 2/3 této dávky. To znamená, že můžete až 10 kusů žvýkaček 4mg denně (z nich se vstřebá jen polovina uváděného množství nikotinu, tedy 2 mg) nebo žvýkačky zkombinovat např. s inhalátorem, pokud by Vám nevyhovovalo žvýkat tolik žvýkaček denně. Žvýkačku (nebo inhalátor) si dejte i ráno v dobu, kdy jste zvyklá si zapalovat. Pasáž střev určitě podporují všechny změny, které jste ve své životosprávě učinila, může pomoci po ránu vypít sklenici vlažné vody, nebo v případě zácpy zakoupit v lékárně laktulózu – to je sacharid (cukr), který se po požití nevstřebává a vede ke snadnějšímu vyprázdnění. Věřím, že na dostatečné dávce nikotinu a s dodržováním správné životosprávy Vás již obtíže s vyprazdňováním trápit nebudou, terapie nikotinem by měla trvat přibližně 3 měsíce. Hezký den.

20.11.2007 21:40 | MUDr. Kamila Zvolská

Paní doktorko, nekouřím, sice i díky champixu již 7 týden, koupila odš´tavnovač, dala se do pití ovoc. a zeleninových š´táv, už netrpím ani zácpou, vše se srovnalo ale je tu jeden problém. Vdobě mého kouření jsem to bu´d nevnímala a nebo ten problém nebyl, ale nyní mě dost často škrábe v krku a docela i vykašlávám drobné hleny. Může to být díky tomu že se dýchací cesty čistí? Byla jsem silná kuřačka.Děkuji za odpově´t.

22.08.2007 20:52 | zdenka

Dobrý den. Velmi se mi líbí, jak píšete, že nekouříte i díky Champixu. Největší zásluhu na tom máte totiž Vy sama, Vaše rozhodnutí a vůle. Champix Vám pomáhá od abstinenčních příznaků a jen připomínám, určitě jej užívejte doporučených 12 týdnů.
Vykašlávání hlenů se během odvykání kouření opravdu může objevovat. Souvisí to s obnovou řasinek v dýchacích cestách, které byly kouřením paralyzované a nemohly plnit svou funkci odstraňování nečistot. Kašel většinou trvá 1-2 týdny. Jestliže Vaše potíže budou přetrvávat delší dobu, nebo se objevily až teď, zkonzultujte je se svým lékařem. Hezký den.

25.08.2007 22:27 | MUDr. Kamila Zvolská

Zobrazit všechny dotazy a odpovědi