Poradna odborného lékaře – uz-si-neverim – Odvykání kouření

0
Rate this post

dobrý den,je mi 37let a jsem silný kuřák, zkoušela jsem přestat už nesčíslně krát sama, pomocí žvýkaček a také jsem vyzkoušela metodu změny mozkových vln,(či jak to bylo)pomocí počítače a destiček,ale nějak to nedopadlo,je sice fakt že po kůře na počítači chuť na cigaretu vymizela,ale za měsíc jsem si v hospodě automaticky zapálila z jedné krabičky na stole a bylo to..už jsem v tom zase lítala a tak teď už mám strach že to nikdy nedokážu a že i když to vydržím nějakou dobu,tak se akorát budu trápit a dopadne to jako vždy..dozvěděla jsem se,že přípravek Champix vzbuzuje odpor k cigaretám a to mě zaujalo,myslím si,že kdyby se pro mě stalo kouření věcí odpornou,tak by se mi už nikdy nemohlo stát,že si zapálím někde bez rozmyslua tak moje otázka zní:opravdu champix vzbuzuje odpor k cigaretám a má cenu začít s kůrou když si nevěřím???mnohokráte děkuji za odpověď

helena

20.11.2007 12:05 | vítová helena trutnov

Dobrý den. Příčinu Vašich selhání by se možná dala nalézt v délce léčby nikotinové závislosti. Je důležité si uvědomit, že z hlediska výskytu abstinenčních příznaků jsou nejrizikovější první 3 měsíce. Vaše léčba nikotinovými žvýkačkami Vám sice v začátku odvykání asi pomohla, ale pak jste ji možná příliš brzy ukončila, když Vaše tělo ještě nikotin potřebovalo. V druhém případě píšete sama, že po měsíci od zanechání kouření byla chuť si zapálit nepřekonatelná. V tu chvíli jste měla mít při sobě nikotinovou žvýkačku – ta by s velikou pravděpodobností chuť na cigaretu zahnala.
Teď je tu před Vámi ale další pokus, předchozí neúspěchy zkuste brát jako zkušenost. Myslím, že pro Vás nebude problém znovu odvyknout, ať už s pomocí Champixu či náhradní nikotinové terapie. Zaměřit své síly byste ale měla na to, jak udržet dlouhodobé nekuřáctví. V první řadě to znamená Champix, nebo nikotinové náhražky užívat opravdu doporučené 3 měsíce. Ve Vašem případě by po uplynutí této doby bylo vhodné zvážit, zda kúru Champixem ještě neprodloužit o další 3 měsíce – tím by se totiž zvýšila Vaše šance na trvalou abstinenci. Ani Champix není zázračný a jistá dávka vůle k odvykání je nezbytná. Chuť na cigaretu se totiž může objevit i přes léčbu, zejména v situacích, které jste měla dříve spojené s kouřením. Tady je potřeba „zabojovat“ – zkusit situace nějak obměnit, nebo se jim na první týdny vyhnout. Jinak kuřáci skutečně popisují, že po Champixu jim cigarety přestávají chutnat. Hodně štěstí a silnou vůle.

21.11.2007 21:48 | MUDr. Kamila Zvolská