Poradna odborného lékaře – tehotenstvi – Odvykání kouření

0
Rate this post

Dobrý den.Prosím Vás o informace ohledně užívání vareniklinu v těhotenství. Přesně mi jde o situaci, když pacientka se léčí vareniklinem a otěhotní, což zpozoruje až po 2 týdnech. Je to důvod pro potrat?Jak dlouho před plánovaným otěhotněním je třeba vysadit vareniklin?

Děkuji

13.09.2007 23:01 | alice

Dobrý den. Užívání vareniclinu (Champixu) rozhodně není důvodem pro ukončení těhotenství. Při zjištění gravidity se ale lék dále neužívá. Během těhotenství, pokud na nikotinu závislá žena nedokáže přestat jen vlastní vůlí, je doporučeno užívat náhradní nikotinovou terapii (žvýkačky, mikrotablety, inhalátor, náplasti).
Těhotenství by se jistě mělo plánovat jednak po určité době od ukončení užívání Champixu, a jednak po určité době od zanechání kouření. To je minimálně 6 měsíců. Užívání Champixu po doporučenou dobu (tj. minimálně 12 týdnů) zvyšuje šanci, že se kuřák během prvního roku ke kouření opět nevrátí. A to je pro ženu plánující miminko důležité. Čili ideální postup by byl doužívat Champix dle doporučení a o rodinu se pokusit až minimálně po uplynutí 6 měsíců po zanechání kouření. Hezký den.

14.09.2007 21:28 | MUDr. Kamila Zvolská