Poradna odborného lékaře – tehotenstvi-a-koureni – Odvykání kouření

0

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Kamila Zvolská

MUDr. Kamila Zvolská ukončila vysokoškolské studium všeobecného lékařství na 1. Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze v roce 2004. Od října 2004 do června 2005 pracovala jako sekundární lékař na Interním oddělení Nemocnice v Sedlčanech. V červenci 2005 začala pracovat jako sekundární lékař na III. Interní klinice Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Je zařazena do atestační přípravy v oboru vnitřní lékařství a studuje doktorandské studium na 1. Lékařské fakultě Univerzity Karlovy, studijní program Preventivní medicína.

Od 5. ročníku medicíny pracovala v Poradně pro odvykání kouření. Problematice nikotinové závislosti se věnuje i nadále v Referenčním centru léčby závislosti na tabáku při III. Interní klinice VFN v Praze. V roce 2005 absolvovala kurz Smoking Cessation Training v Londýně. V současné době je na mateřské dovolené.

Nevíme, jak přesvědčit dcerku, aby přestala kouřit, Je v 5 měsíci těhotenství a stále odmítá přestat kouřit. S manželem jsme oba nekuřáci. Jaké problémy může způsobit kouření v době těhotenství a jaké následky si do života sebou miminko ponese?
Děkuji moc za odpověď. Problém nám dělá veliké starosti.

28.01.2008 19:19 | V.H.

Dobrý den. Chápu, že máte velké starosti teď nejen o svou dceru kuřačku, ale také o očekávané vnoučátko. Tu strarost by ale bohužel měla cítit především nastávající maminka, protože přesvědčit druhého, aby z nějakého důvodu přestal kouřit, je vždycky velice těžké. Vaše dcera se může obrátit na některé z Center pro léčbu závislosti na tabáku, kde by jí odborníci přednostně poradili, jak nejlépe odvykat – i osobní setkání s ostatními odvykajícími kuřáky může být přínosné – je mezi nimi spousta žen, silných kuřaček, které dokázaly přestat kouřit v těhotenství, nemusí se bát, že by jí někdo lál, že nepřestala dříve. Přestat kouřit bez pomoci není vůbec snadné, i když motivace je kolikrát velice silná. Samozřejmě že v těhotenství je nejlepší zanechat kouření hned v začátku, ale pokud k tomu z nějakého důvodu nedojde, neměla by snaha utichat – i kdyby se to povedlo až ke konci těhotenství, stále to má veliký smysl. Narozené dítě přijde do nekuřáckého prostředí, nebude pasivním kuřákem, v mateřském mléce nebude nikotin a škodlivé látky. (http://www.odvykanikoureni.cz/centra-pro-lecbu-zavislosti-na-tabaku). Poradit se také může kdykoli na telefonní lince pro odvykání kouření za cenu místního hovorného (http://www.prestantekourit.cz/linka.php).Těhotné ženy, pokud nedokážou přestat kouřit jen o své vůli, mohou během odvykání užívat k zahnání nepříjemných abstinenčních příznaků nikotinové náhražky. Většinou se začíná s užíváním nikotinových žvýkaček o síle 2 mg dle potřeby, až 10 kusů denně. Pokud tato dávka nestačí zaplašit příznaky, je možné je zkombinovat s dalšími ústními formami (podjazykové mikrotablety až 10 kusů denně, nebo inhalátor, 5-6 nikoitnových náplní denně). Nikotin z ústních forem se vstřebá rychle a v těle působí jen po nezbytbou dobu, dále je rychle rozložen. U velmi silných kuřaček je potom ještě možností zkombinovat ústní formy s náplastmi. Brzy odvykající kuřačka zjistí, na jaké dávce např. žvýkaček se cítí bez obtíží, tu dávku potom užívá, dokud je potřeba. Abstinenční příznaky mizí různě rychle, průměrně kolem 3. měsíce od zanechání kouření. Nikotinovými náhražkami tedy těhotná žena získá jen samotný nikotin, který zažene silné abstinenční příznaky, bez mnoha dalších zdraví škodlivých látek. Děti žen, které kouřily v těhotenství, se častěji rodí s nižší porodní váhou, nebo předčasně. Pokud se po porodu stanou pasivními kuřáky, trpí častěji např. na záněty středouší, jsou časteji alegiky.Doufám, že si Vaše dcera snad tuto odpověď přečte a že alespoň začne uvažovat o tom, že by mohla někdy zkusit přestat kouřit.

Hezký den.

28.01.2008 22:25 | MUDr. Kamila Zvolská

Dobrý den.Píši vam znova paní doktorko.Koupila jsem si inhalátor a píší tam ,že je to nevhodné pro těhotné.Škodí to nějak moc plodu?Kam nikotyn z inhalátoru jde?I s inhalátorem mám stále chut na tu potvurku cigaretovou.

02.01.2008 11:38 | někdo neznámý

Dobrý den. Pokud žena nedokáže v těhotenství přestat kouřit jen o své vůli, pak je doporučeno odvykat s pomocí nikotinových náhražek. To je uvedeno v celosvětových doporučení pro odvykání kouření. Vývoj miminka totiž ohrožuje kouření. Nikotin z inhalátoru se také vstřebá do těla, ale působí krátce a rychle se rozkládá, takže Vás ani miminko neohrozí. Při užívání inhalátoru by se nemělo jíst ani pít (zejména ne káva a cola), protože se tím snižuje vstřebávání nikotinu. Po zasunutí a načnutí nikotinové náplně do inhalátoru se z ní nikotin uvolňuje cca 2 hodiny. Po uplynutí této doby už se žádný nikotin nevstřebává a je potřeba náplň vyměnit. Denně můžete 5-6 náplní. To byly jen poznámky, jak se inhalátor má používat, aby byl co nejúčinnější. Chuť na cigaretu je “potvůrka” a i přes léčbu může trápit. Snad je ale s užíváním inhalátoru snesitelnější, nebo o trochu menší. Chuť si zapálit bývá nejhorší první 1-2 týdny, pak postupně slábne, takže by to mělo být čím dál lepší. Pokud byste ji ale pořád cítila jako velikou přítěž a sílily by myšlenky na cigaretu, můžete inhalátor ještě zkombinovat s nikotinovými žvýkačkami o síle 2mg (do 10 kusů denně). Zkuste chuť na cigaretu zahánět nějakou jinou aktivitou (např. ruční práce, luštění sudoku, zapálit si svíčku – plamen uklidňuje, prostě čímkoli, co Vám pomůže odvést od ní myšlenky).

I nadále můžeme zůstat ve spojení. Zatím Vám přeji Vám hodně sil a hezký den.

02.01.2008 13:01 | MUDr. Kamila Zvolská

Dobrý den pani doktorko.Mám jeden veliký problém.Jsem těhotná a nevím si rady ,jak přestat kouřit,Stále mam na cigerety chut.Proto bych se chtěla zeptat jestli bych mohla alespon inhalátor.Ze dne na den kouřit prostě nedokážu.Kouřívala jsem tu krabičku ,nyni tak 7cigaret denně.Prosim poradte mi.Z mé lékařky mám celkem strach na toto téma diskutovat.Děkuji za informaci.

30.12.2007 10:03 | někdo neznámý

Dobrý den. Přestat kouřit ze dne na den není opravdu snadné, i když k odvykání teď máte velikou a krásnou motivaci. V těhotenství můžete užívat přípravky náhradní nikotinové terapie (tj. žvýkačky 2mg, podjazykové mikrotablety nebo inhalátor). Pokud je Vám sympatický inhalátor, denně můžete 5-6 nikotinových náplní. Abstinenční příznaky trvají průměrně 3 měsíce, je to ale velmi individuální. Dokud je budete pociťovat (zejména silnou chuť na cigaretu, která by Vás mohla vrátit zpět ke kouření), je na místě inhalátor užívat.
Vyberte si den D, kdy se probudíte už jako nekuřačka. Je dobré den před tím všechny cigarety pokud možno vyhodit, aby Vás další dny nelákaly. Promyslete si také situace, ve kterých jste zvyklá kouřit. Ty je potřeba zkusit nějak obměnit nebo na pár týdnů vynechat, aby Vám cigaretu tolik nepřipomínaly (např. místo kávy zelený čaj, pár tipů je i zde: http://odvykanikoureni.cz/text/5/tipy-pri-odvykani). Chuť na cigaretu také zahání např. vypití sklenice vody, vyčistit si po jídle zuby, krátká procházka, nebo se zaměstnat čímkoli jiným.
Kdybyste měla jakékoli potíže, ještě se ozvěte, o pomoc se také můžete obrátit na některé z Center léčby závislosti na tabáku: http://odvykanikoureni.cz/centra-pro-lecbu-zavislosti-na-tabaku.
Hodně štěstí a hezký den.

30.12.2007 17:46 | MUDr. Kamila Zvolská

Zobrazit všechny dotazy a odpovědi