Poradna odborného lékaře – tata-nedokaze-prestat-kourit – Odvykání kouření

0
Rate this post

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Kamila Zvolská

MUDr. Kamila Zvolská ukončila vysokoškolské studium všeobecného lékařství na 1. Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze v roce 2004. Od října 2004 do června 2005 pracovala jako sekundární lékař na Interním oddělení Nemocnice v Sedlčanech. V červenci 2005 začala pracovat jako sekundární lékař na III. Interní klinice Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Je zařazena do atestační přípravy v oboru vnitřní lékařství a studuje doktorandské studium na 1. Lékařské fakultě Univerzity Karlovy, studijní program Preventivní medicína.

Od 5. ročníku medicíny pracovala v Poradně pro odvykání kouření. Problematice nikotinové závislosti se věnuje i nadále v Referenčním centru léčby závislosti na tabáku při III. Interní klinice VFN v Praze. V roce 2005 absolvovala kurz Smoking Cessation Training v Londýně. V současné době je na mateřské dovolené.

mému tátovi je 38 a kouří 2 krabičky denně už jsem mu koupila i nikotinove žvýkačky ale nepřestal a do žědné poradny ho nedostanu neporadí te mi co s nim mam delat

01.12.2007 18:25 | Barbora Petírová

Dobrý den. Jestliže Váš tatínek kouří asi 40 cigaret denně, jen nikotinové žvýkačky mu v odvykání nepomohou. Je potřeba u tak silného kuřáka zkombinovat je ještě s náplastmi. Ze 40 cigaret přijme denně až 80 mg nikotinu!! To už je opravdu veliké množství. Ráno by si měl nalepit 2 nikotinové náplasti o síle 15 mg a přes den ještě žvýkat žvýkačky o síle 4 mg 10 kusů denně (ze žvýkaček se vstřebá jen polovina uváděného množství). Tato dávka (tj. denní příjem asi 50 mg nikotinu) by měla u Vašeho otce utlumit nepříjemné abstinenční příznaky, pokud by i na ní jimi trpěl, je možné přilepit ještě půlku další náplasti. Jeho denní příjem je totiž opravdu značný.
Jinou možností je odvykat pomocí léku Champix. Ten je v současnosti totiž nejúčinnější a mnoho silných kuřáků s ním bez větších problému odkládá cigarety, přestože si donedávna tento krok dovedli jen těžko představit. Lék je na předpis, užívá se minimálně 3 měsíce, u silných kuřáků je ale ještě větší šance na trvalou abstinenci, pokud jej berou 6 měsíců. Champix výrazně omezuje abstinenční příznaky. Jistá chuť na cigaretu ale přetrvávat může i přes léčbu. Hlavně v situacích dříve spojených s cigaretou se objevuje poměrně často. Proto je potřeba zkusit tyto situace alespoň na prvních pár týdnů nějak obměnit, aby cigaretu tolik nepřipomínaly (např. zvýraznit chuť kávy cukrem či mlékem apod., další tipy naleznete např. zde: http://www.odvykanikoureni.cz/text/5/tipy-pri-odvykani).
Nejdůležitější ale je, jestli Váš tatínek chce sám přestat kouřit. Alespoň malinká vůle je pro odvykání určitě nezbytná. Samozřejmě má velikou výhodu, že mu budete psychickou oporou – to je cenná pomoc v boji proti závislosti a je to od Vás moc hezké. Pomozte mu najít všechna pozitiva nekuřáctví a nevýhody kuřáctví (někdy pomáhá všechny je vypsat a každý den si je přečíst), aby sám v sobě došel k názoru, že chce skutečně přestat kouřit. Pokud se k odvykání odhodlá a měl by nějaké dotazy, může se samozřejmě obrátit sem. Hezký den.

05.12.2007 13:10 | MUDr. Kamila Zvolská

Zobrazit všechny dotazy a odpovědi