Poradna odborného lékaře – skousel-jsem-prestat-kourit – Odvykání kouření

0
Rate this post

Dobry den , kourim 40-60 cigaret denne, citim ze zacinam mit z cigaret problemy , ale nemuzu prestat. Problemy jsou 2. Pracuji na pocitaci a potrebuji se soustredit. Jenze kdyz jsem prestal kourit , moje hlava uplne vypla. Nedokazu se vubec soustredit , nemuzu pracovat , i kdyz treba na mne nekdo neco mluvi , tak vubec ho nevnimam , jsem uplne vygumovanej. Nekdy se mi uplne zacne tocit hlava (prekyslicenej mozek ?) ale jakmile si zapalim , hned se vsechno vrati do normalu . Pracuji jako programator a kourim u pocitace. Ale bez cigarety nenapisu ani pismeno. 2 problem , pracuji doma, stejne jako muj pritel , on je taky velice silny kurak , ale nehodla prestat kourit. Kdyz jsem ja skousel prestavat kourit , tak on klidne v byte kouril dal a tim mne dela chute na cigaretu. Chci prestat , nebo musim prestat , pac uz citim ze mne boli plice . Zacal jsem kourit lehky cigarety jenom s 4 mg nikotinu. Sice se to zlepsilo , ale lepsi by bylo prestat uplne.

19.06.2007 00:35 | někdo neznámý

Dobrý den. Přestat kouřit je pro Vás tak těžké, protože jste silně závislý na nikotinu, navíc máte vytvořeny silné kuřácké stereotypy (kouření při práci i doma). To, že kouříte lehké cigarety, nic neřeší. Lehké cigarety obsahují sice méně nikotinu, silný kuřák jako vy jich ale buď vykouří víc, nebo prostě inhaluje víc, aby se dostal na svou denní dávku nikotinu. Tím, že potahuje víc, do sebe dostává také mnohem více jedovatých látek, kterých je v těchto “lehkých” cigaretách stejné množství jako v normálních. Pro Vás jako silně závislého kuřáka by bylo jednoznačně nejlepší užívat nový preparát Champix. Působí na nikotinových receptorech v mozku, kde vyvolává podobný efekt jako nikotin, čímž tlumí abstinenční příznaky. Předepíše Vám ho kterýkoli lékař, užívá se 12 týdnů, měsíční léčba stojí 2000,-Kč. Jedná se o zatím nejúčinnější lék v léčbě nikotinové závislosti.

Dále zkuste vymyslet, co budete dělat v práci místo kouření (při léčbě Champixem sice nebudete mít silné abstinenční příznaky, ani poruchu soustředění byste neměl pociťovat, ale myšlenka na cigaretu se Vám určitě vloudí, na to bohužel žádné léky neúčinkují). Myslím, že budete potřebovat něco do ruky – zkuste si třeba vždycky při myšlence na cigaretu jít vyčistit zuby, žvýkejte normální žvýkačky, nějakou hračku do ruky s pohyblivou částí, korálky. Doma to bude asi o vzájemné komunikaci. Zkuste ještě jednou s přítelem promluvit, že hodláte přestat kouřit. Pokud Vás nepodpoří v tom smyslu, že by doma nekouřil, určitě se dohodnete alespoň na jedné místnosti, kde buď nebude kouřit a bude jen Vaše, nebo v ideálnějším případě na jedné místnosti, kam bude on chodit kouřit.

20.06.2007 21:18 | MUDr. Kamila Zvolská