Poradna odborného lékaře – se-zvykackami-ci-bez-nich – Odvykání kouření

0
Rate this post

Dobry den pani doktorko. Nekourim uz treti den silou sve vule ale mam strach ze drive nebo pozdeji pride chvile kdy to bude k nevydrzeni a tak bych si misto cigarety dal zvykacku kterou mam, ale nevim jestli je to dobry napad….Chtel bych se zbavit nikotinu uplne aby se vyplavil z tela a kdyz si dam zvykacku tak mam strach abych nedostal jeste vetsi chut na cigaretu. Mam strach aby mi zvykacka nedodala opet nikotin do krve a nezlomila tak mou vuli prestat kourit. Nejhorsi na tom je, ze se zacinaji projevovat abstinencni priznaky ;o( a nevim jak je zahnat ale cigaretou je zahanet urcite nechci. A nejakou drahou lecbu taky podstupovat nechci protoze vim ze vuli mam silnou a dokazu prestat i bez drahe lecby jen bych potreboval neco na slabe chvilky. Dekuji za kazdou radu a preji krasny den

13.12.2007 01:19 | LaMa

Dobrý den. Moc Vám gratuluji, že jste dokázal přestat kouřit. To Vaše rozhodnutí je opravdu zásadní a obdivuhodné – máte být na co hrdý! Nikotinovou žvýkačku můžete určitě užívat a dokonce je dobré nosit ji u sebe třeba po celý první rok abstinence pro případ náhlé chuti na cigaretu. Ta se totiž ještě během tohoto období může nenadále objevit a stačí jediná cigareta nebo potáhnutí z ní a návrat ke kouření bývá velmi rychlý. Žvýkačka by Vás tedy před tímto selháním ochránila.
Vaše tělo je po léta kouření zvyklé na určitou denní dávku nikotinu. Teď najednou nemá žádný a projevuje se to oněmi nepříjemnými abstinenčními příznaky. Právě tyto příznaky pak často odvykajícího kuřáka doženou zpět k cigaretě a pokus přestat kouřit bohužel nevyjde. Proto je lepší odvykat s určitým množstvím nikotinu z nikotinových náhražek – toto množství se postupně ubírá. Opravdu není kam spěchat, tělo si samo řekne, kdy už nikotin nepotřebuje. Abstinenční příznaky trvají průměrně 3 měsíce, takže je možné, že nikotin ze žvýkaček budete ke zmírnění příznaků potřebovat přibližně po tuto dobu. Je to ale individuální. Vy máte velmi silnou vůli a k zahnání většiny abstinenčních příznaků by Vám tedy mohly stačit nikotinové žvýkačky o síle 2mg. Užívat je můžete vždy při chuti na cigaretu, kterou zmírní. Denně můžete až 10 kusů. Se žvýkačkami by Vás tedy neměly tolik trápit nepříjemné abstinenční příznaky a vy se tak můžete lépe “učit” prožívat své dny bez cigaret, aniž byste na ně musel ustavičně myslet. Také přeji krásný den.

13.12.2007 13:17 | MUDr. Kamila Zvolská