Poradna odborného lékaře – sance – Odvykání kouření

0
Rate this post

Dobrý den přes dvacet let jsem byla docela silný kuřák tak dvacka denně padla někdy i víc.Před více než dvěma měsíci jsem přestala kouřit. jen tak uprostřed dne jsem dokouřila krabičku a další si už nekoupila. Od té doby jsem si nezapálila. Nepoužívala jsem žádné žvíkačky ani náplasti prostě nic. A musím říct že jsem překvapila sama sebe a mám ze sebe taky ohromnou radost a i když to zní divně tak jsem na sebe pyšná že jsem to zvládla. Tak jsem se chtěla zeptat jestli je to normální a jestli mám naději na to že už nezačnu. Zatím mi to nic neříká a i když jdeme s manželem do hospůdky tak jsem v klidu a žádné absťáky se nekonají. Mějte se všichni krásně a prožijte předvánoční období v klidu a pohodě. M.

07.12.2007 07:50 | někdo neznámý

Dobrý den. Rozhodla jste se přestat kouřit a dokázala to. Většina na nikotinu závislých kuřáků k tomu potřebuje jako podporu léky tlumící abstinenční příznaky, vy jste to ale zvládla i bez nich – příznaky u Vás asi naštěstí nebyly nijak výrazně vyjádřené, nebo jste je uměla potlačit. Téměř 3 měsíce abstinence je ohromný úspěch a rozhodně na sebe máte proč být pyšná!!
Jako rizikové jsou z hlediska návratu ke kouření označovány první 3 měsíce – během nich totiž ještě mohou přetrvávat abstinenční příznaky a u kuřáků, kteří třeba odvykají s nějakou podporou a vysadí ji před uplynutím této doby, se příznaky mohou objevit a dohnat je k zapálení si. To ale nebude Váš případ. Mezi vyléčené se bývalý kuřák řadí až po roce abstinence. Je to proto, že ještě i během prvního roku poměrně velké procento exkuřáků znovu sáhne po cigaretě. Čili ještě nejste za tím rizikovým obdobím. Nemusíte se ale ničeho bát, jen je rozumné dopředu počítat s tím, že se mohou vyskytnout situace, kdy se chuť na cigaretu náhle projeví a bude velice silná. Bývají to okamžiky stresové nebo naopak plné uvolněné nálady, nebo Vám prostě jen nějaký moment připomene cigaretu a vzbudí tak chuť na ni. Proto bych Vám doporučila nosit při sobě alespoň do konce prvního roku abstinence jedno balení např. nikotinových žvýkaček 2mg. Nemusíte je nikdy použít, ale je lepší mít je u sebe zbytečně než jednou podlehnout. To totiž velice rychle vede k opětovnému návratu ke kouření. Chuť na cigaretu také pomáhá zahnat např. vypití sklenice vody, pár dřepů nebo jiná fyzická aktivita. Hezký den.

08.12.2007 13:21 | MUDr. Kamila Zvolská