Poradna odborného lékaře – porada – Odvykání kouření

0

Zdrabvim Vas p.doktorko. Jak mam zahajit proceduru odvykani kdyz kolem sebe mam v praci kuraky. Velice bych potreboval skoncit s kourenim.Kourim jizt mnoho let.Vas nazor na skonceni s kourenim pomoci pripevneni sond na hlavu.Nevim zda jsem se vyjadril presne.To jse plati a cigarety prej hned zahodim. Pomaha nejak poj. VZP lidem kteri by chteli skoncovat s kourenim. Dekuji za odpoved.

30.10.2007 18:47 | Pavel Prasilik Krnov

I já Vás zdravím. Kolegové kuřáci jistě mohou znesnadňovat pokus přestat kouřit. V dnešní době už je ale snad až na výjimky samozřejmostí nekuřácké pracoviště (pokud samozřejmě nepracujete v restauraci, nebo venku, kde se dá kdykoli zapálit). Možná teď využíváte pauzy v práci ke kouření venku – je to jistě chvíle odpočinku a možnosti popovídat si s kolegy. Pokud je toto Váš případ, nezbývá než být prvních pár týdnů na sebe přísnější a raději s kolegy na cigaretu nechodit. Pokud máte v kanceláři kolegu kuřáka, požádejte ho, ať ve Vaší přítomnosti v uzavřené místnosti nekouří. Vy sám nejlépe vymyslíte, jak se kolegům vyhnout, popř. jak odmítnout nabízenou cigaretu.
Přestat kouřit můžete samozřejmě metodou, jakou si vyberete, doporučovala bych Vám ale vědecky ověřené postupy, mezi které připevňování sond na hlavu nepatří. Možnosti jsou náhradní nikotinová terapie, Zyban, Champix a pokud máte ve svém okolí některé z Center léčby závislosti na tabáku, pak se Vám tam dostane i podpůrné psychoterapie, která je neméně důležitá. VZP zatím nemá žádný speciální program na pomoc kuřákům v odvykání kouření. Hezký den.

31.10.2007 22:02 | MUDr. Kamila Zvolská