Poradna odborného lékaře – pomoc-partnerovi – Odvykání kouření

0
Rate this post

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Přítel kouří cca 30 cig.denně asi 2 roky. Předtím si osm let nezapálil, protože měl doma děti, ale po rozvodu do toho opět spadl a veškeré následující snahy přestat selhaly. Chtěla bych se proto zeptat, která z možností léčby by pro něj byla nejlepší. A taky by mě zajímalo jak je to s těmi mg nikotinu, kolik ho asi tak potřebuje ze začátku, aby to “přežil”.. (Mě osobně např.21 mg u náplastí Niq.CQ přijde dost).
Moc děkuji za odpověď. Martina

26.11.2007 10:16 | někdo neznámý

Dobrý den. 30 cigaret denně znamená už silnou fyzickou závislost na nikotinu, proto je určitě na místě uvažovat o odvykání s pomocí některého z účinných podpůrných přípravků. Možnosti léčby jsou pomocí náhradní nikotinové terapie (náplasti, žvýkačky, mikrotablety, inhalátor), nebo pomocí Zybanu či Champixu. Z těchto léků je v současnosti nejúčinnější Champix (po roce díky němu nekouří nejvyšší procento lidí). Je na lékařský předpis (předepsat jej může každý lékař), pacient si léčbu hradí sám, tj. asi 2000,- Kč na měsíc. Délka léčby je důležitá pro úspěšné odvykání kouření, trvá alespoň 3 měsíce, protože také po tuto dobu průměrně trvá většina abstinenčních příznaků. Po 3 měsících lze zvážit, zda léčbu ještě o další 3 měsíce neprodloužit – to totiž zvyšuje šanci na nekuřáctví u lidí silně závislých nebo u těch, kteří si po 3 měsících léčby ještě nedokážou představit, že by vydrželi dále nekouřit. Champix výrazně tlumí abstinenčí příznaky, i přes léčbu se ale určitá chuť na cigaretu může objevovat (hlavně v situacích dříve spojených s kouřením). Proto je důležité vymyslet nějaké aktivity, které by jí pomohly zahnat (např. více sportu, nebo svižná procházka, zaměstnat ruce – trhat papír, něco vytvářet, luštit apod.). Při léčbě náhradní nikotinovou terapií je spíše problém užívání příliš nízké dávky nikotinu – lidé se obávají možného předávkování a většinou bývají hluboko pod dávkou, kterou by potřebovali na utlumení abstinenčních příznaků.

Denní dávka nikotinu u Vašeho přítele činí asi 60 mg! Z jedné cigarety má totiž průměrný kuřák přibližně 2 mg nikotinu. K utlumení abstinenčních příznaků je zapotřebí asi 2/3 z této denní dávky nikotinu. Z náplastí se vstřebá všechen uvedený nikotin – vstřebávat se ale začne až hodinu po nalepení a vstřebává se postupně po celý den. Kdo si zapaluje do hodiny po probuzení, měl by proto užít některou z ústních forem nikotinové terapie (žvýkačky, podjazykové mikrotablety nebo inhalátor). Z nich se vstřebává jen polovina uváděného obsahu nikotinu (u inhalátoru je to ještě méně, asi 2-3 mg nikotinu), a vstřebává se rychle, během pár minut potlačí chuť na cigaretu. U silných kuřáků kombinace náplastí a ústních forem zvyšuje šanci na úspěch. Síla náplasti se postupně ubírá asi po 3-4 týdnech (náplasti lze i stříhat), ústní formu je dobré užívat po zmíněné 3 měsíce, klidně i déle, jak bude potřeba. A vyplácí se ji při sobě nosit i potom pro případ náhlé chuti si zapálit. Až se Váš přítel odhodlá znovu odvykat, jistě ocení, jakou ve Vás bude mít velkou psychickou podporu, která je nesmírně důležitá. Hezký den.

27.11.2007 12:57 | MUDr. Kamila Zvolská