Poradna odborného lékaře – odvyknout-koureni-v-tehotenstvi – Odvykání kouření

0
Rate this post

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Kamila Zvolská

MUDr. Kamila Zvolská ukončila vysokoškolské studium všeobecného lékařství na 1. Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze v roce 2004. Od října 2004 do června 2005 pracovala jako sekundární lékař na Interním oddělení Nemocnice v Sedlčanech. V červenci 2005 začala pracovat jako sekundární lékař na III. Interní klinice Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Je zařazena do atestační přípravy v oboru vnitřní lékařství a studuje doktorandské studium na 1. Lékařské fakultě Univerzity Karlovy, studijní program Preventivní medicína.

Od 5. ročníku medicíny pracovala v Poradně pro odvykání kouření. Problematice nikotinové závislosti se věnuje i nadále v Referenčním centru léčby závislosti na tabáku při III. Interní klinice VFN v Praze. V roce 2005 absolvovala kurz Smoking Cessation Training v Londýně. V současné době je na mateřské dovolené.

Dobrý den,ráda bych se vás zeptala, zda je možné v těhotenství užívat některé přípravky k pomoci odvykání kouření. Nedávno jsem zjistila, že jsem v jiném stavu a chci přestat kouřit. Při prvním dítěti jsem to zvládla hravě, po informaci o graviditě jsem si už nezapálila a vydržela jsem to dva roky. Bohužel, jsem se ke kouření vrátila asi na rok a půl a nyní musím znovu přestat, ale už to není tak jednoduché jako při prvním dítěti.Ráda bych zkusila nějakého pomocníka. Nyní kouřím 3-4 cigarety denně, ale chci skončit úplně. Máte pro mne nějakou radu?Eventuelně, které přípravky mohu používat?

Děkuji moc

26.11.2007 22:09 | někdo neznámý

Dobrý den. V těhotenství je možné užívat přípravky náhradní nikotinové terapie, zejména ústní formy jako jsou žvýkačky, podjazykové mikrotablety nebo inhalátor. Ty rychle dodají tělu chybějící nikotin, který potlačí chuť na cigaretu a je zase rychle odbourán. U silných kuřaček (tj. 10 a více cigaret denně), kterým nestačí jen ústní forma nikotinových náhražek, se tyto ještě kombinují s nikotinovými náplastmi.
U Vás by mělo stačit odvykat s pomocí např. žvýkaček o síle 2mg. Vezměte si ji vždy při chuti na cigaretu, denně můžete až 10 kusů. Kdyby i přesto byly abstinenční příznaky příliš silné (před zjištěním těhotenství jste možná kouřila mnohem více cigaret a Vaše tělo tedy je zvyklé ještě na vyšší dávky nikotinu), nalepte si na 2-3 týdny náplast o síle 5 mg. Kdykoli se můžete také poradit např. na telefonní lince pro odvykání kouření (http://www.prestantekourit.cz/linka.php), v Centru pro léčbu závislosti na tabáku (http://www.clzt.cz/centra.php) nebo zde. Terapie se nemusíte obávat. Ze všeho nejdůležitější je teď zbavit se kouření, aby Vaše miminko mohlo nerušeně růst. Stanovte si brzké datum dne D, kdy už se probudíte jako nekuřačka, dopředu si zkuste projít své typické kuřácké situace a vymyslet, čím se zaměstnáte místo nich, nebo jak je lze obměnit (např. místo kávy zelený čaj, po jídle si vyčistit zuby, při chuti na cigaretu také pomáhá vypít sklenici vody, jít se projít apod.). Přeji hezký den.

27.11.2007 13:15 | MUDr. Kamila Zvolská

Zobrazit všechny dotazy a odpovědi