Poradna odborného lékaře – nicorett – Odvykání kouření

0

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Kamila Zvolská

MUDr. Kamila Zvolská ukončila vysokoškolské studium všeobecného lékařství na 1. Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze v roce 2004. Od října 2004 do června 2005 pracovala jako sekundární lékař na Interním oddělení Nemocnice v Sedlčanech. V červenci 2005 začala pracovat jako sekundární lékař na III. Interní klinice Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Je zařazena do atestační přípravy v oboru vnitřní lékařství a studuje doktorandské studium na 1. Lékařské fakultě Univerzity Karlovy, studijní program Preventivní medicína.

Od 5. ročníku medicíny pracovala v Poradně pro odvykání kouření. Problematice nikotinové závislosti se věnuje i nadále v Referenčním centru léčby závislosti na tabáku při III. Interní klinice VFN v Praze. V roce 2005 absolvovala kurz Smoking Cessation Training v Londýně. V současné době je na mateřské dovolené.

Dobrý den,užívám nicorett osm dní,asi v průměru šest žvýkaček.Po každé žvýkačce mám suchý až dusivý kašel.Mám dotaz,může se jednat o alergii?

28.01.2008 16:49 | Mirek

Dobrý den. Jedná se nejspíše o místní nežádoucí účinky užívání nikotinových žvýkaček, které mohou dráždit dutinu ústní. Tato forma užívání nikotinu Vám úplně nesvědčí, proto by bylo vhodné, abyste vyzkoušel jiné ústní formy, které kromě nikotinu neobsahují žádné pomocné látky (podjazykové mikrotablety) nebo jiné pomocné složky, které by Vás nemusely dráždit (inhalátor). Kdyby i při užívání těchto forem byly přítomny nějaké nežádoucí účinky, které by byly Vám silně znepříjemňovaly odvykání, je ještě možností nalepit si nikotinovou náplast 5-10 mg. Z náplasti se ale nikotin začne uvolňovat asi až za hodinu po nalepení, takže pokud se chuť na cigaretu dostaví dříve, bylo by dobré zahnat ji mikorotabletou nebo inhalátorem. Hezký den.

29.01.2008 13:28 | MUDr. Kamila Zvolská

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda, když sem užila 16-ti hod. náplast, a zhruba po 6 hod. ji odlepila, ji lze druhý den ještě použít.děkuji

08.01.2008 22:34 | katka

Dobrý den. Teoreticky se všechen obsažený nikotin z náplasti za uvedené časové období nevstřebal, ovšem jakmile se jednou náplast sundá, bývá obvykle veliký problém ji nalepit zpět (ani oblepení leukoplastí příliš nepomáhá, navíc je důležité, aby byl zachován kontakt celé náplasti s kůži, aby bylo umožněno vstěbávání nikotinu), takže se obávám, že pokus o znovunalepení již použité náplasti nebude úspěšný. Hezký den.

09.01.2008 12:54 | MUDr. Kamila Zvolská

Prodají mě žvýkačky nicorett když my je 14let??

06.01.2008 20:18 | pepa

Ano, prodají. V příbalovém letáku je sice uvedeno, že je nemají užívat osoby mladší 18 let, ale pokud nedokážete přestat kouřit jen o své vůli, pak si žvýkačky o síle 2mg rozhodně pořiďte a místo každé cigarety si jednu vemte.

07.01.2008 12:29 | MUDr. Kamila Zvolská

Zobrazit všechny dotazy a odpovědi