Poradna odborného lékaře – nevim-co-s-rukama – Odvykání kouření

0
Rate this post

Dobrý den paní doktorko,před měsícem jsem se pokoušela přestat kouřit a pomohl mi inhalátor,jenže jsem moc dlouho nevydržela,protože jsem nevěděla co s rukama.Nemáte nějakou radu jak zaměstnat ruce,aby automaticky při chvilkách klidu nesahaly po cigaretě?Občas se totiž načapám že kouřím jenom proto že nemám co do ruky.Děkuji

06.12.2007 19:07 | Simona

Dobrý den. Inhalátor je určitě dobrá volba pro neklidné ruce. Z jedné nikotinové náplně, ze které se nikotin uvolňuje zhruba 1-2 hodiny, se vstřebá zhruba tolik nikotinu jako z cigarety. Denně můžete těchto náplní 5-6. Otázka správného nadávkování je totiž velmi důležitá. Je-li nikotinu příliš málo, jsou vyjádřeny abstinenční příznaky, mezi které patří i celkový neklid. V tom případě by k inhalátoru bylo dobré přidat ještě pár nikotinových žvýkaček o síle 2 mg, nebo zvýšit počet nikotinových náplní za den, pokud jste jich užívala méně než 5-6. Po 2 hodinách nikotin v načaté náplni zreaguje se vzduchem a přestává být účinný – inhalátor se tedy stává už jen hračkou, která nedodává nikotin a je potřeba vyměnit náplň za novou.
Do rukou můžete skutečně cokoli, na to není žádný recept: luštit sudoku, začít plést (možná stihnete pod stromeček vyrobit šálu, kterou budete mít na památku z období, kdy se Vám podařilo zbavit se kouření), nebo se více pohybovat (stačí jít ven na svižnou procházku, která odreaguje, během fyzické aktivity se vyplaví endorfiny – hormony štěstí – které navodí dobrou náladu a také umí zahnat chuť na cigaretu. Obklopte se zeleninou – taková mrkev na chroupání by také mohla zabrat. A také zkuste zajistit, aby ve Vašem dosahu žádné Vaše cigarety nebyly. Na místo cigaret příbuzných a známých budete mít inhalátor. Ten mějte při sobě neustále. Dostatek nikotinu by měl odvykání velice usnadnit. Držím palce.

07.12.2007 14:42 | MUDr. Kamila Zvolská