Poradna odborného lékaře – nekourim-14-dni-bez-nikotinove-nahrazky – Odvykání kouření

0
Rate this post

Dobrý den paní doktorko, jmenuji se Jaroslav a je to 14 dní co jsem nevzal nikotinovou náhražku a přitom odolávám chuti na cigaretu. Jsem si vědom toho že jakmile si dám jen jedinnou cigaretu, tak opět začnu. Kouřil jsem 14 až 20 denně a před třemi týdny jsem měl potíže s jícnem kdy jsem často zvracel a točila se mi hlava po dobu 14 dnů. Prošel jsem mnoha vyšetřeními než zjistili co mi je a jelikož jsem prošel i GASTROSKOPIÍ učinil jsem zásadní rozhodnutí přestat s kouřením. Tento boj jsem sváděl již od roku 2000 a teprve po vážnějších zdravotnícíh potížích
se mi to daří uvézt v praxi. Doporučila by jste mi nějakou níkotinovou náhražku nebo to mohu zvládnout i bez ní? Mimochodem mám podporu v Církvi a na modlitbách. Poradíte mi prosím? A jak dlouho přetrvávají abstinenční příznaky?

28.06.2007 17:18 | Damek Jaroslav, Družstevní 537 Hranice na Moravě, 75301

Dobrý den. Gratuluji Vám k Vaší osvícenosti – mnoho kuřáků totiž neumí nebo nechce přijmout fakt, že už si nikdy nesmí zapálit. Na každého určitě přijde slabá chvilka, ale dá se dobře zahnat nějakou činností (vypít sklenici vody, vyjít do prvního patra, obejít blok, uvařit si zelený čaj, vyčistit si zuby po jídle, anebo si vzít nikotinovou žvýkačku) a tím, že si člověk opakuje, že chce přestat kouřit a jediná cigareta třeba i po roce nebo dvou nekuřáctví velmi snadno opět nastartuje závislost. Je dobré proto  u sebe nosit  nějakou z nikotinových náhražek alespoň po dobu trvání abstinenčních příznaků (tj. zhruba 3 měsíce). Je jedno, co si vyberete, všechny formy jsou stejně účinné, záleží na tom, která Vám bude vyhovovat, můžete je mezi sebou i kombinovat a užívat dle potřeby. Hodně štěstí.

30.06.2007 21:01 | MUDr. Kamila Zvolská