Poradna odborného lékaře – nechci-znovu-zacit – Odvykání kouření

0
Rate this post

Dobrý den, je mi 25, začala jsem v 15 letech a kouřila do 23let. Ke konci už více jak 20cigaret denně. Pak jsem ze dne na den pomocí náplastí (8 týdnů) přestala a cigaret jsem se více jak 2roky nedotkla. Ale poslední dobou jsem začala lehce kouřit ve společnosti jen tak jednou za čas, ale přeroslo to tak, že teď kouřím prakticky denně tak 3 cigarety. Začlo to v době, kdy jsem změnila zaměstnání, začla bydlet s partnerem -nekuřákem a nemám moc času na sport, kterému jsem věnovala veškerý volný čas. Nechci znovu začít, vím že mi to zdravotně nedělalo dobře, ale nějak si nemůžu říct ne. Poradíte mi co s tím můžu udělat? Děkuji

27.11.2007 10:27 | Zdeňka Řezníková

Dobrý den. Už jste kouřit bohužel začala – i 3 cigarety denně jsou kouření, ale chápu, že se spíš bojíte, abyste se nevrátila k těm 20 cigaretám. To se opravdu může stát. Na nikotinu fyzicky závislý kuřák se totiž většinou poměrně rychle vrací k počtu cigaret denně, které kouřil naposledy, někdy začne kouřit i více.
Vy máte velikou výhodu, že Váš partner je nekuřák – nikde nebudou po bytě volné cigarety jako lákadla a určitě se Vám od něho také dostane neméně důležité psychické podpory. Stanovte si den D, odkdy přestanete kouřit úplně. Den předem se zbavte zbývajících cigaret, a pokud si nyní zapalujete v konkrétních situacích, zkuste se zamyslet, jak je obměníte, aby Vám cigaretu nepřipomínaly, nebo zda se jim půjde na pár týdnů vyhnout. Využijte toho, že jste sportovně založená a vyšetřte si trochu času na fyzickou aktivitu (postačí třeba pravidelně vyběhnout nějaké schodiště v blízkém okolí) – pohyb zlepšuje náladu a také zahání chuť na cigaretu. Od abstinenčních příznaků (nejsilnější bude u Vás asi touha si zapálit) Vám pomůže náhradní nikotinová terapie. Pořiďte si např. nikotinové žvýkačky 2mg (denně můžete až 10 kusů). Pokud by Vám nevyhovovaly, můžete odvykat s pomocí podjazykových mikrotablet nebo inhalátoru. Formy lze mezi sebou také kombinovat. I poté, co už budete nekuřačka, je dobré nosit např. žvýkačky při sobě právě pro nějaké nečekané životní události nebo stresové situace. Žvýkačka zažene chuť na cigaretu a vy se potom nebudete muset zase trápit, že jste začala kouřit. Přeji hezký den.

29.11.2007 12:51 | MUDr. Kamila Zvolská