Poradna odborného lékaře – nadvaha – Odvykání kouření

0
Rate this post

dobrý den, můj manžel zatím úspěšně již 3 měsíce nekouří (bez pomoci náplastí i žýkaček apod.), ale za tuto dobu přibral na váze 15kg. Neměla byste radu jak váhu opět dostat do původního stavu? Tučná jídla se u nás doma nevaří a ze svého pohledu můžu říci, že jíme celkem zdravě.
Manžel je z nadváhy otrávený, hůř se mu dýchá a celkově se po zvýšení váhy necítí dobře. Žádný jídelníček, který by pomohl lidem s nadváhou v důsledku přestání kouření, jsem nikde neobjevila. Děkuji za pomoc

19.11.2007 20:32 | darina

Dobrý den. Váhový přírůstek Vašeho manžela za tak krátkou dobu je opravdu nadprůměrný. Příčinou je náhlý nedostatek nikotinu po zanechání kouření. Nikotin sám o sobě zpomaluje vstřebávání potravy z žaludku, pokud chybí, žaludek se vyprazdňuje rychleji a odvykající kuřák má častěji hlad. Dále nikotin urychluje pohyb střev, pokud chybí, pohyb střev je pomalejší a vstřebá se víc živin, může se objevit zácpa. Tím lze vysvětlit váhový přírůstek po zanechání kouření. Je úžasné, že Váš manžel přestal kouřit i bez podpůrných léků, zřejmě netrpěl výraznými abstinenčními příznaky nebo je dokázal překonat. I velký přírůstek hmotnosti je ale důvodem pro zahájení léčby náhradní nikotinové terapie. Nikotin z ní by měl pozastavit růst hmotnosti, při dodržování zásad zdravé výživy (tj. dostatek ovoce, zeleniny, pitný režim) a pravidelný pohyb (postačí svižné 20 minutové procházky) by měla hmotnost pozvolna klesat. Doporučila bych zkusit žvýkačky až 10 kusů denně (nebo je zkombinovat s podjazykovými mikrotabletami či inhalátorem), a pokud Váš manžel kouřil více jak 10 cigaret denně, tak na 2-3 týdny si ještě nalepit náplast 10 mg. Pak snížit na poloviční množství 5mg a po dalších 2-3 týdnech zkusit vysadit. Žvýkačky může užívat delší dobu – vše bude záležet na aktuální hmotnosti. Hezký den.

21.11.2007 21:38 | MUDr. Kamila Zvolská