Poradna odborného lékaře – mela-bych-dotaz – Odvykání kouření

0
Rate this post

Kouřím už 18let ,tak krabičku denně.Je mi 34let. Rozhodla jsem se, s tím skoncovat.Od včerejška se držím a zatím to jde.Slyšela jsem ale ,že když člověk po takových letech přestane ze dne na den,tak to může být pro tělo šok..je to pravda? Taky by mě zajímalo, za jak dlouho začnu přibýrat na váze,protože kvůli tomu jsem přestala,abych nabrala váhu.Jsme totiž strašně hubená a moc bych chtěla přibrat pár kilo.Můžu mít abstinenční příznaky ,že mám neklidné nohy a jakoby mě brní?Děkuji za odpověd..

08.10.2007 19:05 | Věra

Dobrý den. To je skvělé, že jste se rozhodla skoncovat s kouřením! Přestat kouřit je doporučeno ze dne na den, ovšem nejlépe s účinnou léčbou, která utlumí abstinenční příznaky. Pokud odvykáte bez pomoci, je velice pravděpodobné, že jako silná kuřačka budete trpět nepříjemnými abstinenčními příznaky, které většinu kuřáků doženou zpět k cigaretám. V současném stavu věci bych Vám doporučila vybavit se nikotinovými preparáty (náplast 15 mg, žvýkačky – až 10 kusů denně, nebo mikrotablety – až 10 kusů denně či inhalátor – 5 – 6 nikotinových náplní denně). Nejúčinnějším přípravkem v léčbě nikotinové závislosti je Champix. Je ale třeba počítat s tím, že účinkovat začíná, až po týdnu užívání. Léky je doporučeno užívat po 12 týdnů, kdy také trvá většina abstinenčních příznaků. Váš neklid nohou s odvykáním souviset může.
Co se týče toho, že si přejete přibrat, to Vám asi většina kuřáků bude závidět – jedná se průměrně o 3-5 kg za rok, ale samozřejmě je to zcela individuální. Hezký den.

09.10.2007 21:24 | MUDr. Kamila Zvolská