Poradna odborného lékaře – mam-strach – Odvykání kouření

0
Rate this post

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Kamila Zvolská

MUDr. Kamila Zvolská ukončila vysokoškolské studium všeobecného lékařství na 1. Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze v roce 2004. Od října 2004 do června 2005 pracovala jako sekundární lékař na Interním oddělení Nemocnice v Sedlčanech. V červenci 2005 začala pracovat jako sekundární lékař na III. Interní klinice Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Je zařazena do atestační přípravy v oboru vnitřní lékařství a studuje doktorandské studium na 1. Lékařské fakultě Univerzity Karlovy, studijní program Preventivní medicína.

Od 5. ročníku medicíny pracovala v Poradně pro odvykání kouření. Problematice nikotinové závislosti se věnuje i nadále v Referenčním centru léčby závislosti na tabáku při III. Interní klinice VFN v Praze. V roce 2005 absolvovala kurz Smoking Cessation Training v Londýně. V současné době je na mateřské dovolené.

Je mi 44 let , kouřím od 18 . Před měsícem a půl jsem byl kvůli úpornému kašli na RTG plic . Diagnóza byla pozánětlivý stav na obou staranách plic ( tedy přechozený oboustanný zápal plic ) . Od té doby nekouřím , krev ve vykašlaném hlenu mi nahnala dostatečně . Ale i po měsíci a půl přetrvává občasný kašel , bolest pod lopatkou , na hrudníku a občas pocit po spolknutí nerozkousané brambory . Co jsem se dočetl – všechno příznaky možného nádorového onemocnění . Mohou to být pořád pozůstatky po zápalu ? Je možné po tak krátké době požadovat další RTG vyšetření , jestli se něco nepřehlédlo . Začínám z toho být dost depresivní . Nikdy jsem se nepovažoval za hypochondra , u lékaře jsem byl snad po 1O letech .

14.01.2008 18:04 | Petr

Dobrý den. Všechny příznaky, které pociťujete, mohou opravdu být ještě v důsledku zánětlivého onemocnění plic, které jste prodělal. Oboustranný zápal plic není rozhodně banální onemocnění a může tedy trvat docela dlouho, než odezní všechny příznaky. Každopádně i nadále budete jistě ve sledování u svého lékaře, ten i poslechem plic může zjistit, zda se Váš stav zlepšuje (pokud byly v úvodu slyšitelné nějaké změny nad plícemi). RTG obraz pozánětlivých změn a nádoru se podstatně liší a je tedy nepravděpodobné, že by byla udělána nesprávná diagnóza. Svého lékaře se můžete zeptat, zda plánuje provést u Vás kontrolní RTG, kde by mělo být patrné zlepšení. Kdyby některé z příznaků přetrvávaly i do budoucna, pak by bylo jistě na místě podrobnější vyšetření plic.
Je výborné, že jste s kouřením přestal –  snížují se tak Vaše zdravotní rizika do budoucna a bude to mít pozitivní vliv i na průběh Vaší rekonvalescence.

14.01.2008 21:39 | MUDr. Kamila Zvolská

Dobrý den.Chci přestat kouřit.Jsem na cigaretách závislá a vždycky jsem si našla výmluvu proč kouřit.Nyní beru argofan,zvládám překonávat úzkosti přehodnocením svého chování a velmi mě obtěžuje a znepříjemňuje život má závislost.Je mi 35 a kouřím 20 let.Nyní kouřím 20 cigaret denně.Mám obavy,že abstinenční příznaky nezvládnu.Trpím úzkostnou poruchou s depresemi.Mohli by jste mi prosím poradit jak začít?

13.11.2007 10:35 | martina

Dobrý den. Je vysoce pravděpodobné, že při odvykání kouření byste bez podpůrných preparátů jako silná kuřačka trpěla výraznými abstinenčními příznaky. Máte možnost vybrat si z dostupných přípravků: v současnosti nejúčinnější je Champix – je vázaný na předpis, předepsat jej může každý lékař. Délka léčby je 3 měsíce, cena na měsíc cca 2000,- Kč. Champix výrazně snižuje nepříjemné abstinenční příznaky. Odvykat se také může s pomocí náhradní nikotinové terapie (náplasti, žvýkačky, mikrotablety nebo inhalátor – volně k dostání v lékárně). Poslední možností je Zyban – také na předpis – ten omezuje chuť na cigaretu.
Během odvykání kouření bez léčby nebo s léčbou může docházet ke změnám nálady nebo zhoršení deprese. Vy jste zaléčená, takže se výrazných změn obávat nemusíte, jen informujte svého psychiatra o svém úmyslu přestat kouřit a vybraném podpůrném léku – je Váš ošetřující lékař a měl by vědět, že jste se odhodlala k tak významnému obdivuhodnému kroku. Hezký den.

15.11.2007 21:30 | MUDr. Kamila Zvolská

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat,kouřím 7 let krabičku denně a chtěla bych přestat.Ve čtvrtek jsem byla pevně rozhodnutá,že skončím,v pátek jsem to vydržela,ale skoro celý den jsem prospala.Dnes jsem se vzbudila se špatnou náladou,žádnou chuť do ničeho.Tyto pocity moc dobře znám.Již 15 let beru antidepresiva.A protože je pro mě psychická pohoda velmi důležitá,utekla jsem zase k těm cigaretám.Poradíte mi,jak na to?

29.09.2007 19:20 | někdo neznámý

Dobrý den. To, co popisujete, je typický pokus silného kuřáka přestat kouřit bez podpůrných prostředků. Únava a špatná nálada patří mezi abstinenční příznaky z nedostatku nikotinu. Není divu, že jste nevydržela a znovu sáhla po cigaretě, tak jako většina kuřáků odvykajících bez pomoci. Léky Vám pomůžou od nepříjemných abstinenčních příznaků, které trvají přibližně 3 měsíce, a Vy se po dobu jejich užívání (což je minimálně 3 měsíce) budete učit prožívat své kuřácké situace bez cigarety. Chuť na cigaretu se může objevit i přes léčbu, proto je užitečné si tyto situace probrat a vymyslet, co budete dělat místo kouření (např. procházky, vypít sklenici vody, apod.). V současnosti je nejúčinnějším lékem Champix – je na předpis, předepíše jej každý lékař. Pacient si léčbu hradí sám, tj. asi 2000,- Kč za měsíc, léčba trvá 12 týdnů. Champix je výborný v tom smyslu, že tlumí abstinenční příznaky. Pokud se rozhodnete užívat tento lék, informujte o tom svého ošetřujícího psychiatra. Odvykání kouření může provázet špatná nálada nebo zhoršení deprese, to ale v případě správné antidepresivní léčby rozhodně není důvod, proč nepřestat kouřit.
Druhou možností je odvykat pomocí náhradní nikotinové terapie (náplasti, žvýkačky, mikrotablety, inhalátor). Obrátit o pomoc se můžete také na některé z Center léčby závislosti na tabáku (http://www.clzt.cz/centra.php). Hezký den.

01.10.2007 21:15 | MUDr. Kamila Zvolská

Zobrazit všechny dotazy a odpovědi