Poradna odborného lékaře – mam-na-to – Odvykání kouření

0
Rate this post

Dobry den,jsem teprve 20-ti lety kurak, presto uz kourim od svych 16-17 let. Denne vykourim okolo 15-20, ale ted jsem presel na balici tabak a diky nemu kourim slabsi cigarety a to s filtrem a ve stejnem mnozstvi.Muj problem cislo jedna je skola. Kazdou prestavku z umorne nudy chodime kourit se spoluzaka. Docela jsem si to oblibil, jelikoz se diskutuje ovsem co by me zajimalo a casto chodim na cigaretu “povinne” ikdyz na ni nemam chut, ale tam je vysoky faktor te nudy.Problem cislo dve je ten, ze jsem hudebnik. Jsem casto v zakourenych prostorech, v okoli kurakun a jak je znamo – spravny roker je jenom u piva a cigara ;)To jsou moje hlavni problemy, resp. situace kdy se bez cigarety neobejdu.Ted prede mnou jsou opet prazdniny a ja to vidim jakozto suprovou prilezitost jak prestat kourit. Jenze nevim kde zacit, jestli jsem silny kurak a mel bych sahnotu radeji po lekarske pomoci, nebo to dokazat. Dokazat sam? Jak? vuli k tomu trochu mam ikdyz mi budou chybet ty situace kdy si pri nejaky pohodovy chvile vychutnavam svou cigare.

Predem dekuji za odpoved.

26.06.2007 16:28 | marek

Dobrý den. Ještě určitě zapracujte na Vaší motivaci, řekněte si všechna pozitiva, které Vám nekuřáctví přinese – nejdůležitější je totiž Vaše vlastní rozhodnutí. Kouření z nudy je stará známá věc. Bohužel nebezpečná, protože nejdřív je to dobrovolné, ale když se rozvine závislost, už si zapálit prostě musíte.Podle počtu vykouřených cigaret jste nepochybně závislý na nikotinu. Také velkou měrou je ale u Vás rozvinutá psychosociální závislost na cigaretě (kouření se spolužáky, na koncertech). S fyzickou závislostí lze bojovat dostupnými léky, které Vám pomohou odvykat bez nepříjemných abstinenčních příznaků (silná chuť na cigaretu, nervozita, nesoustředěnost, nespavost apod.) Odvykejte buď s pomocí náhradní nikotinové terapie (ve Vašem případě by to znamenalo nalepit si ráno 15 mg náplasti a během dne vždy při chuti na cigaretu nebo v situacích, které máte spojené s kouřením, si vzít žvýkačku, inhalátor nebo podjazykovou tabletu po dobu alespoň 3-4 týdnů. Pak lze postupně ubírat sílu náplasti, až budete užívat jen některou z ústních forem tak dlouho, jak Vám bude vyhovovat). Ještě účinnější je lék Champix. Je na předpis. Stejně jako nikotinové náhražky se užívá 12 týdnů. S druhým typem závislosti ale musíte bojovat sám. Prázdniny budou ideální v tom smyslu, že nebudete muset odolávat ve škole o přestávkách. Předem si rozmyslete, jak si vychutnáte pohodu bez cigarety. Určitě to jde – myslíte, že nekuřáci neumějí relaxovat? Relaxovat se dá i aktivně (vyjeďte si třeba na kolo).

Pokud se Vám během prázdnin povede začít abstinovat, při návratu do školního prostředí a hudebních klubů je dobré být připraven na situace, kdy Vám někdo cigaretu nabídne, a mít v záloze několik suverénních způsobů a slovních obratů, jak razantně odmítnout. Jedna cigareta Vás totiž může vrátit znovu na začátek. Neznamená to ale, že byste měl být vyloučen z kolektivu přátel, kteří ještě k odvykání nedospěli. Jen jim musíte jasně sdělit Vaše rozhodnutí. Přeji Vám hodně štěstí.

28.06.2007 21:17 | MUDr. Kamila Zvolská