Poradna odborného lékaře – lecba-champixem – Odvykání kouření

0
Rate this post

Před 16dny jsem začala užívat Champix s velkou nadějí,že mi pomůže zvládat abstinenční příznaky.Cigarety mi postupně přestávaly chutnat,den D jsem si určila na 14den léčby.Nyní nekouřím 3den a jsem zklamaná.Toto je můj 3pokus přestat s kouřením,první selhal po3měsících/před 10lety/,druhý po 3týdnech/před 3 lety/.Nevím zda jsem neudělala v postupu léčby nějakou chybu/ dávky užívám určitěsprávně/.Neměla jsem přestat kouřit až v den kdy nepocítím žádnou chuť?Nebo patřím k těm 56%, kterým Champix nepomůže?Mám silnou chuť na cigaretu, prakticky nemyslím na nic jiného a těžko se to zvládá.Dokonce mi i cigaretový kouř začíná vonět.Bojím se opětného neúspěchu.Kouřím 30let, v posledních letech kolem 15ti cigaret denně.Zkracuje Champix dobu abstinenčních příznaků,když už je u mne dostatečně nesnížil?Dá se léčba Champixem podpořit ještě nějakými prostředky/biorezonancí,akupunkturou apod./? Na jakém principu vlastně Champix léčí?Děkuji za odpověď

22.11.2007 15:36 | Irena

Dobrý den. Zkuste vydržet. První týden abstinence bývá opravdu nejhorší, a to i přes léčbu. Champix u Vás účinkuje, sama jste cítila, jak Vám pomalu přestávají cigarety chutnat. Bez něj byste pravděpodobně nevydržela bez cigarety ani den. I přes léčbu Champixem se chuť na cigaretu poměrně často objevuje. Dalším „důkazem“, že u Vás Champix účinkuje, je i to, že netrpíte jinými výraznými abstinenčními příznaky (nervozita, porucha soustředění, neklid, úzkost, porucha spánku apod.), nebo se alespoň nezmiňujete, že by Vás tyto příznaky trápily. Champix užíváte správně, jen jste možná měla větší očekávání, než Champix může splnit. Navíc je opravdu individuální, jak kdo pociťuje chuť na cigaretu během odvykání. Udělala jste správně, že jste si stanovila den D do správné doby a nečekala, že Vám cigarety přestanou chutnat úplně. To se totiž nemusí stát. Champix výrazně omezuje chuť si zapálit, u spousty lidí ale tato chuť může ve zmírněné formě přetrvávat. Champix trvání abstinenčních příznaků nezkracuje. Abstinenční příznaky trvají u každého individuální dobu, průměrně 3 měsíce. Proto je důležité Champix užívat právě po tuto dobu, aby příznaky byly utlumeny až do konce. Silní kuřáci mají ještě větší šanci na dlouhodobou abstinenci při užívání Cahmpixu 6 měsíců. To ale předbíháme. Až budete úspěšně končit 3. měsíc léčby, poraďte se o tom se svým lékařem, nebo zde. Champix se váže na vazebná místa v mozku místo nikotinu. Tím mu znemožňuje účinkovat a ruší se tak vztah cigareta-libý zážitek, cigarety přestávají chutnat. Svým působením na nikotinových receptorech navíc Champix výrazně tlumí abstinenční příznaky.

Chápu Váš strach z opakovaného neúspěchu, ale opravdu není jiné rady, než se snažit vydržet a maximálně se snažit zaplašit myšlenky na cigaretu, tj. např. když to jde, krátce si zacvičit, nebo jít na krátkou svižnou procházku – pohyb uvolňuje endorfiny („hormony štěstí“), které jednak zlepšují náladu a jednak tlumí chuť na cigaretu. Do ruky si můžete pořídit třeba špičku Paipo – k dostání v lékárně, obsahuje jen aromatické oleje a zaměstná neklidné ruce. Zkuste se podívat do diskuzního fóra těchto stránek. Myslím, že tam najdete spoustu lidí, kteří i přes léčbu Champixem pociťují určité abstinenční příznaky, zejména chuť na cigaretu, a čas od času zažívají krizi. Možná že Vám bude inspirací, jak tyto situace zvládli, nebo alespoň útěchou to, že chuť na cigaretu bude postupně slábnout a objevovat se čím dál řidčeji. Hezký den.

22.11.2007 21:12 | MUDr. Kamila Zvolská