Poradna odborného lékaře – kourim-a-zase – Odvykání kouření

0
Rate this post

Krásný úterní den,
začala jsem kouřit až několik roků po ukončení VŠ,a tedy se nenechala zlákat všemi těmi spolužáky,co si zapalovali jednu od druhé.Kouřím nárazově,před rokem jsem přestala,ale po půl roce zase začala.Jak se toho mám zbavit?Smrdí mi vlasy,šaty,nekouřím jinde než dfoma,nikdy jsem si nezapálila cigaretu na ulici,v autě,v baru apod.

04.12.2007 15:22 | někdo neznámý

I Vám přeji krásný den. Pokud kouříte do 10 cigaret denně, měly by k léčbě postačit přípravky náhradní nikotinové terapie (žvýkačky, inhalátor či podjazykové mikrotablety). Jste-li ale silná nebo středně silná kuřačka (test nikotinové závislosti si můžete udělat zde: http://www.odvykanikoureni.cz/text/19/fagestromuv-test-zavislosti-na-nikotinu), nebo kouříte více než 10 cigaret denně, bude potřeba k výše zmíněným ústním formám nalepit na 3-4 týdny ještě nikotinovou náplast o síle 15 mg pro silnou závislost, nebo 10 mg při střední závislosti. Síla náplasti se poté postupně snižuje o polovinu.Druhou možností je odvykat s pomocí zatím nejúčinnějšího léku na našem trhu – Champixu. Je na lékařský předpis a výrazně tlumí nepříjemné abstinenční příznaky. Léčba by měla trvat minimálně 3 měsíce, protože po tuto dobu také tyto příznaky průměrně přetrvávají. Champix je vhodný pro pravidelné kuřáky 10 a více cigaret denně.Stanovte si den D, odkdy chcete přestat kouřit – den předem je dobré vyhodit zbývající cigarety, aby Vás druhý den nelákaly.

A teď k Vaší kuřácké situaci. Zkuste začít se změnami u Vás doma. Pokud můžete, učiňte ze svého bytu nekuřácké prostředí (vyperte závěsy, ubrusy, své načichlé prádlo, domluvte si vymalování apod.). Jestli obýváte byt společně s dalším kuřákem, zkuste navrhnout jedinou místnost, kde se bude moci kouřit (event. balkón) a do ní první týdny abstinence vcházejte vždy za nějakým konkrétním účelem, nebo s něčím v ruce, abyste snadněji předešla náhlému nutkání si zapálit. Asi to u Vás budou i konkrétní chvíle, které doma prožíváte s cigaretou (pohoda u kávy apod.). Pár tipů, jak je obměnit, je i zde: http://www.odvykanikoureni.cz/text/5/tipy-pri-odvykani. A vždy při chuti na cigaretu si můžete vzít např. nikotinovou žvýkačku o síle 2mg (až 10 kusů denně), která ji zažene. Ústní formy mezi sebou můžete i kombinovat, jak Vám bude nejlépe vyhovovat. I když už je posléze nebudete potřebovat pravidelně, je dobré je při sobě nosit a při náhlé chuti na cigaretu je užít. I jediná cigareta by Vás totiž velmi rychle mohla vrátit zpět ke kouření. Tak přeji hodně sil a odhodlání v odvykání.

07.12.2007 14:11 | MUDr. Kamila Zvolská