Poradna odborného lékaře – kourenis-prateli-ci-v-hospode – Odvykání kouření

0
Rate this post

Dobrý den,paní doktorko.Kouřím 5 let zhruba krabičku denně.Zjistil jsem,že pokud jsem sám doma nemám chut si cigaretu zapálit,ale jakmile přijde návštěva(kuřácká)tak to nevydržim a dám si.Třeba celý týden nekouřím a pak vyrazím do společnosti,kde klidně vykouřím 2 krabičky za večer a potom zase slevuji,pokud se nenaskytne podobná příležitost.Co s tím?děkuji
Kouření mi otravuje život.

26.11.2007 18:22 | Miloš

Dobrý den. I když nemusíte kouřit pravidelně, je u Vás jistě rozvinutá vedle fyzické závislosti také závislost psychosociální. To znamená, že si zapalujte v určité situaci, konkrétně v kuřácké společnosti. Tím, že si stanovíte den D, od kterého už pro Vás cigarety navždy přestanou existovat, se na odvykání psychicky můžete lépe připravit. Nejvíce budete abstinenční příznaky pociťovat pravděpodobně ve zmiňované rizikové situaci. Tyto příznaky mizí přibližně po 3 měsících – dá se tedy říci, že pokud byste alespoň prvních pár týdnů vydržel do kuřácké společnosti nechodit, nebo ji pozvat např. do nekuřácké restaurace (http://odvykanikoureni.cz/seznam-nekurackych-restauraci), zvýšil byste výrazně svou šanci na úspěšné zanechání kouření (bylo by méně situací, kterým byste musel odolávat).
Důležité je i zvážit, zda by šlo učinit Váš domov nekuřáckým. I pro návštěvy by tedy v budoucnu platilo, že se u Vás nekouří (určitě by si časem zvykly a pro Vás to bude znamenat snížit případné pokušení a mít zdravější domov). Když budete vědět, že Vás nemine riziková situace, nebo se prostě budete chtít jít pobavit s přáteli, vybavte se nikotinovým inhalátorem – ten je u kuřáků velmi oblíbený, zaměstná neklidné ruce místo cigarety a dodá potřebný nikotin, který zmírní chuť na cigaretu. Jen ještě upozorňuji na známou věc – přemíra alkoholu oslabuje vůli přestat kouřit. Zkuste také vymyslet, jak odmítnete nabízenou cigaretu (to se Vám určitě přihodí a rázná rychlá odpověď by neměla nikoho nechat na pochybách, že to s nekuřáctvím myslíte vážně). Nikotinových náplní do inhalátoru můžete denně 5-6 kusů, vybrat si ale můžete i žvýkačky 2mg (až 10 kusů denně) nebo podjazykové mikrotablety (také až 10 kusů denně). Z těchto ústních forem se vstřebává jen asi polovina uváděného množství nikotinu (z inhalátoru je to jen asi 2-3 mg nikotinu). Jelikož Vaše tělo někdy dostane za den až 40 mg nikotinu (2mg z jedné cigarety), je možné, že jen na ústní formě náhradní nikotinové terapie byste mohl trpět abstinenčními příznaky. V tom případě si můžete ještě na 3-4 týdny nalepit náplast 10mg, poté snížit na 5mg a po 2-3 týdnech ji zkusit vysadit úplně. Ústní formy (můžete je mezi sebou i kombinovat) je dobré nosit při sobě, i když už je nebudete používat. V případné krizi Vás mohou zachránit před zapálením si cigarety, která by Vás velice snadno a rychle zase vrátila na začátek. ¨Hezký den.

28.11.2007 13:47 | MUDr. Kamila Zvolská