Poradna odborného lékaře – koureni-je-fuj – Odvykání kouření

0
Rate this post

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Kamila Zvolská

MUDr. Kamila Zvolská ukončila vysokoškolské studium všeobecného lékařství na 1. Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze v roce 2004. Od října 2004 do června 2005 pracovala jako sekundární lékař na Interním oddělení Nemocnice v Sedlčanech. V červenci 2005 začala pracovat jako sekundární lékař na III. Interní klinice Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Je zařazena do atestační přípravy v oboru vnitřní lékařství a studuje doktorandské studium na 1. Lékařské fakultě Univerzity Karlovy, studijní program Preventivní medicína.

Od 5. ročníku medicíny pracovala v Poradně pro odvykání kouření. Problematice nikotinové závislosti se věnuje i nadále v Referenčním centru léčby závislosti na tabáku při III. Interní klinice VFN v Praze. V roce 2005 absolvovala kurz Smoking Cessation Training v Londýně. V současné době je na mateřské dovolené.

Dobrý den píše 15tiletá dcera Denisa.
Moje mamka mi slíbila na moje 12tileté narozeniny že přestane kouřit ale pořád nic,chtěla bych vědět jak na to mohli byste mi prosím poradi mnohokrát Děkuji

18.11.2007 19:52 | někdo neznámý

Dobrý den. Vaše maminka by měla především chtít sama přestat kouřit. Zkuste jí připomenout její slib, že se o to pokusí, třeba se s Vaší podporou do odvykání vrhne. Řekněte jí, že Vám vůbec nebude vadit, když nebude mít ze začátku třeba vždycky dobrou náladu (během odvykání kouření totiž někdy bývá nálada špatná), naopak že se jí budete snažit pomoci (třeba i v domácnosti). Pokud se jí nedaří samotné přestat kouřit, může se obrátit na odborníky v Centru léčby závislosti na tabáku (zde je jejich seznam: http://www.odvykanikoureni.cz/centra-pro-lecbu-zavislosti-na-tabaku), kde jí poradí s výběrem léčby. Léčba je u člověka závislého na nikotinu důležitá v tom, že zmírní abstinenční příznaky, které nastanou po vynechání cigaret. Jsou to chuť na cigaretu, úzkost, nervozita, špatná nálada apod. Jsou velmi nepříjemné a kvůli nim se také většina kuřáků zase vrací ke kouření, aby zmizely. Přípravky na léčbu nikotinové závislosti jsou: náhradní nikotinová terapie (k dostání v lékárně), Zyban nebo Champix (oba na lékařský předpis). Můžete udělat mamince test nikotinové závislosti, aby věděla, jak moc je na nikotinu závislá. Pokud jí vyjde 4 a více bodů, je pravděpodobné, že bez podpůrných léků by mohla při odvykání trpět abstinenčními příznaky.
Druhou důležitou věcí je, že by měla Vaše maminka popřemýšlet o svých kuřáckých rituálech (situace, ve kterých kouří). Můžete jí pomoct vymyslet, co bude dělat místo kouření cigaret (chodit na procházky, něco uplést, něco, co ji zaměstná a odežene myšlenku na cigaretu). Pomáhá např. vypít sklenici vody, po jídel si vyčistit zuby, pravidelná fyzická aktivita (postačí pravidelné svižné procházky). Hezký den.

20.11.2007 21:32 | MUDr. Kamila Zvolská

Zobrazit všechny dotazy a odpovědi