Poradna odborného lékaře – kojeni-a-koureni – Odvykání kouření

0

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Kamila Zvolská

MUDr. Kamila Zvolská ukončila vysokoškolské studium všeobecného lékařství na 1. Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze v roce 2004. Od října 2004 do června 2005 pracovala jako sekundární lékař na Interním oddělení Nemocnice v Sedlčanech. V červenci 2005 začala pracovat jako sekundární lékař na III. Interní klinice Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Je zařazena do atestační přípravy v oboru vnitřní lékařství a studuje doktorandské studium na 1. Lékařské fakultě Univerzity Karlovy, studijní program Preventivní medicína.

Od 5. ročníku medicíny pracovala v Poradně pro odvykání kouření. Problematice nikotinové závislosti se věnuje i nadále v Referenčním centru léčby závislosti na tabáku při III. Interní klinice VFN v Praze. V roce 2005 absolvovala kurz Smoking Cessation Training v Londýně. V současné době je na mateřské dovolené.

Dobrý den, jaký je váš názor na kouření v době kojení? předem děkuji za odpověď

31.12.2007 13:15 | někdo neznámý

Dobrý den. Jak z hlediska matky a tak i dítěte je samozřejmě nejlepší nekouřit vůbec. Nikotin se dostává i do mateřského mléka. Pokud ale žena nechce přestat kouřit nebo se jí to nedaří, je lepší zapálit si až po nakojení, aby množství nikotinu a jeho metabolitů v krvi bylo co nejnižší. Studie ukazují, že kouření může snižovat produkci mléka a vést k předčasnému ukončení kojení.U silných kuřaček (nad 10 -15 cigaret denně) je otázkou, zda výhody kojení nejsou smazány kouřením a je na místě zvážit přechod na umělou kojeneckou výživu. K tomu by ale mělo dojít vždy až po konzultaci s pediatrem. Kojení je totiž to nejlepší, co může matka svému dítěti dát!

Hezký den.

03.01.2008 13:17 | MUDr. Kamila Zvolská

Zobrazit všechny dotazy a odpovědi