Poradna odborného lékaře – je-to-tezke – Odvykání kouření

0
Rate this post

Dobrý den,je mi 52 let a od svých 17.kouřím.Dnes až 40 cigaret denně.Chtěla bych přestat,ale nemám silnou vůli.Zkoušela jsem to už mockrát a vždy to dopadlo stejně.Po několika dnech jsem byla tam kde před tím a řekla bych,že má spotřeba cigaret se ještě zvýšila.Bohužel i můj manžel je kuřák(kouříme doma).Došla jsem k závěru,že jsem beznadějný případ,cigaretou zaháním nudu,jakoukoliv volnou chvilku sahám po cigárku a čas lépe ubíhá.K mé smůle i v práci mám dost času a tak si ho krátím kouřením.Je to pro mě začarovaný kruh a nevím jak z něho ven.Další problém je v tom,že když nekouřím,tak jím a začínám se potýkat i s nadváhou.Můžete mi poradit ?Dost mi vadí má závyslost,ráda bych přestala,ale nejde mi to.

11.07.2007 04:49 | Soňa

Dobrý den. Začarovaný kruh je určitě potřeba někde roztrhnout. Posilujte svojí vůli, zkuste se domluvit s manželem, třeba by odvykal s Vámi, nebo se vážně pobavte o tom, že vy odvykat chcete, proto by se např. u Vás doma mělo přestat kouřit, nebo udělat z jedné místnosti „kuřárnu“. Až přestanete kouřit, hned vyperte záclony, naplánujte třeba vymalování bytu – to vše Vás posílí v prvních možná nelehkých dnech odvykání a navíc jakákoli činnost zahání i chuť na cigaretu. Popřemýšlejte, co budete dělat, až se budete nudit. Anebo ještě lépe, raději tomu předejděte a nenuďte se – při první myšlence na cigaretu jděte třeba na svižnou procházku, nebo relaxujte jinak (zelený čaj, aromatická lampa, apod.). Obdobně by se dal vyplnit i volný čas v práci. Podívejte se na tento odkaz, kde je seznam všech Center pro léčbu nikotinové závislosti: http://odvykanikoureni.cz/centra-pro-lecbu-zavislosti-na-tabaku. Pokud je některé ve Vaší blízkosti, doporučuji odvykat s jeho pomocí.
Vy jako silná kuřačka byste měla zkusit odvykat pomocí Champixu, který je zatím tím nejúčinnějším preparátem na léčbu nikotinové závislosti. Tlumí chuť na cigaretu i další abstinenční příznaky. Co se týče přírůstku hmotnosti, jak si sama uvědomujete, je to dáno i tím, že místo cigarety saháte po jídle. Neexistuje jiná rada, než se obklopovat zeleninou a ovocem a jako nejpřirozenější sport zvolit procházky (nejlépe 2x denně na 20-30 minut). Nejprve se poperte se svou závislostí. Až budete abstinovat několik měsíců, můžete se vrhnout na přebytečná kila. Dva problémy se spolu dobře neřeší. Hezký den.

12.07.2007 08:09 | MUDr. Kamila Zvolská