Poradna odborného lékaře – jak-se-zbavit-zavislosti – Odvykání kouření

0
Rate this post

Kouřím 20 let, 30 cigaret denně, mám problémy s průduškama.Otec mi zemřel v 48 letech na rakovinu plic, obávám se dědičného rizika, ale již poněkolikáté se mi nepodařilo přestat s tímto zlozvykem. Nicorette, žádný z jejich přípravků mi nepomohl. Mám slabou vůli, dříve velmi aktivní sportovec, nyní pracovně dost vytížena, ne fyzicky, ale pracuji “hlavou”. Je mi 42 a už jsem v konci s dechem….jak z toho ven? Přemýšlím o celkové změně svého životního stylu a o Champixu.

03.07.2007 22:13 | Lucie

Přestat kouřit zpravidla vyžaduje určitou změnu životního stylu – učíte se žít bez cigarety a ve chvílích, kdy Vás přepadne nutkavá touha si zapálit, prostě musíte dělat něco jiného, co teď třeba neděláte (vraťte se ke sportu, víc choďte na procházky, jezte více zeleniny, ovoce, pijte hodně vody – to vše oslabuje chuť na cigaretu).
Kouření není zlozvyk, jak se mnoho lidí domnívá. Je to nemoc, závislost, která se musí aktivně léčit – léky Vám při odvykání poskytnou úlevu od abstinenčních příznaků, změna režimu je na Vás. Ale nebudete na to sama. Jistě se ve Vašem okolí najdou, lidé, kteří Vás budou podporovat. Někomu třeba pomáhá odvykat s jinými kuřáky, konzultovat s nimi společné pocity, obavy. Proto jsou vhodná Centra léčby nikotinové závislosti, kde se odvykající kuřáci mohou setkat a kde se Vám dostane kvalifikované pomoci. Snažte se ještě zapracovat na své motivaci, protože Vaše touha přestat kouřit Vás podrží v krizových situacích. Champix je u Vás jistě na místě. Hezký den,

04.07.2007 20:58 | MUDr. Kamila Zvolská