Poradna odborného lékaře – jak-prestat – Odvykání kouření

0

dobrý den, jemi 15 let, a chtěl bych přestat kouřit, kouřím 2 denně od pondělí do pátku ale v sobotu a neděli tak od 3 do 7 cigaret. Kouřím už 11 měsíců….zajímavé je, že můžu vydržet bez cigarety třeba týden v jiném prostředí, ale když přijedu do toho prostředí kde bydlím tak, už musím mít, už si musím dát…nejhorší je že jsem začal kouřín proto, že jsem neměl co dělat a taky kvůli frajeniře, a bojím se, že až přestanu kouřit tak to bude jako minule….

ale uvědoměl jsem si, že je to lepší než kouříz dál a ničit si tím zdraví…a potřeboval bych od vás paní doktorko, jak můžu přestat, co mám vlatně dělat???

28.02.2008 18:45 | někdo neznámý

Dobrý den. Váš přístup je velmi rozumný. Je fakt, že nyní, když u Vás ještě není rozvinuta silná fyzická závislost na nikotinu, je skutečně velká šance, že odvykání bude snazší, než kdybyste za čas kouřil třeba 10-15 cigaret denně. Převahou Vaší závislosti je psychická závislost na cigaretě a daném prostředí. Bylo by tedy dobré, kdybyste se pokusil na pár týdnů onomu rizikovému prostředí vyhnout, nebo je navštěvoval vyzbrojen např. inhalátorem. Ten obsahuje nikotin, který rychle zažene chuť na cigaretu, je to také dobrá hračka do ruky. K dostání je v každé lékárně. Denně můžete až 5 nikotinových náplní. Stanovte si den D, kdy se probudíte už jako nekuřák. Místo těch 2 cigaret, které ve všední dny kouříte, si dejte buď inhalátor, nebo nikotinovou žvýkačku o síle 2 mg. Pokud si zapalujete v nějaké konkrétní situaci, zkuste vymyslet, čím jiným se zaměstnáte než cigaretou (udělat pát dřepů, sníst jablko,…). Snad nebudete mít problém objevit se před kamarády např. s inhalátorem či žvýkačkou. Tím jim dáte také najevo, že už nekouříte, připravte si větu, kterou odmítnete nabízenou cigaretu. Možná Vám půjde překonat tyto situace i bez nikotinových žvýkaček či inhalátoru. Přeji hodně sil.

02.03.2008 20:50 | MUDr. Kamila Zvolská

dobrý den prosím vás jsem takový poloviční kuřák pracuji ve firmně lde se pracuje na smneny tak zvaný krátký dlouhý týden ja doma nekouřím tak že jsem doma 3dny tak si nezapálím jdu do práce a zase kouřím je my 41 let kouřím od 15 let myslím že nejsem závyslý na nikotynu nejak moc ale pujdu na pivko a je po přecevzetí co mam delat máte pro mně nejakou radu předem dekuji za odpověd

06.11.2007 18:34 | cicvárek

Dobrý den. Skutečně to nevypadá, že byste byl silně závislý na nikotinu. O to větší roli u Vás hraje závislost psychosociální, což znamená, že si zapalujete v určitých situacích, konkrétně v práci nebo v hospodě. Pomoci by Vám mohla náhradní nikotinová terapie. Noste si sebou do práce např. nikotinové žvýkačky s obsahem 2 mg nikotinu (pokud by Vám žvýkačky nevyhovovaly, můžete zkusit mikrotablety, které se rozpouští pod jazykem, nebo inhalátor) a pravidelně je užívejte namísto cigarety. Denně můžete až 10 kusů žvýkaček nebo mikrotablet, nebo 5 nikotinových náplní do inhalátoru. Inhalátor by byl i dobrá volba pro návštěvu kuřácké společnosti – zažene chuť na cigaretu a budete mít hračku do ruky. Zkuste ze svého pracoviště udělat také nekuřácké prostředí, jako máte doma, nebo se pokuste omezit pauzy na cigaretu a nahradit je jinou činností (přečíst si noviny, vyjít do poschodí, někomu zavolat – to vše odvede Vaši pozornost od cigarety a pomůže zahnat chuť si jí zapálit). Natrénujte si, jak nabízenou cigaretu odmítnete (díky nechci, mám lepší a ukážete inhalátor). Možná Vám to připadá směšné, ale je to nesmírně důležité, jakmile jednou cigaretu zase ochutnáte i po delší abstinenci, budete v té samé situaci jako na začátku. Jedině Vaše pevné rozhodnutí vymazat cigaretu ze svého života Vám umožní to dokázat. Hodně štěstí a sil.

07.11.2007 14:00 | MUDr. Kamila Zvolská