Poradna odborného lékaře – jak-prestat-kourit – Odvykání kouření

0

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Kamila Zvolská

MUDr. Kamila Zvolská ukončila vysokoškolské studium všeobecného lékařství na 1. Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze v roce 2004. Od října 2004 do června 2005 pracovala jako sekundární lékař na Interním oddělení Nemocnice v Sedlčanech. V červenci 2005 začala pracovat jako sekundární lékař na III. Interní klinice Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Je zařazena do atestační přípravy v oboru vnitřní lékařství a studuje doktorandské studium na 1. Lékařské fakultě Univerzity Karlovy, studijní program Preventivní medicína.

Od 5. ročníku medicíny pracovala v Poradně pro odvykání kouření. Problematice nikotinové závislosti se věnuje i nadále v Referenčním centru léčby závislosti na tabáku při III. Interní klinice VFN v Praze. V roce 2005 absolvovala kurz Smoking Cessation Training v Londýně. V současné době je na mateřské dovolené.

Vážená paní doktorko, kouřím od svých asi 16 let (nyní mi bude 45), v současné době tak 20cigaret/den. Ráda bych přestala, ale stále se k tomu pouze odhodlávám. Mám náročné zaměstnání (psychicky), již řadu let beru seropram na panickou poruchu.Žiju dost osaměle, jenom s pejskem. Přestala jsem již před několika lety pít kávu a alkohol. V případě překonání závislosti na cigaretě mám strach z řady věcí: např. jak budu řešit krizové situace bez cigarety, zda při mém osamělém způsobu života si nevezmu jednu z mála věcí, které mně těší. A také zda nebudu přibírat. Již od dětství velmi ráda hodně jím (hlavně maso, vůbec ne zeleninu a ovoce),. Dovedu si (i když těžko) život bez cigaret, ale ne bez jídla. Předem děkuji za odpovědi.

28.01.2008 11:47 | Jana myslivečková

Dobrý den. Zkuste zapracovat na svém přesvědčení, že cigareta je pro Vás důležitá, že Vám je kamarádkou, dává Vám pocit jistoty, zahání úzkost apod. Tyto pocity jsou falešné, naopak se předpokládá, že kouření přispívá k rozvoji depresivních poruch, úzkostí apod. Pokuste se postupně začít na cigaretu nahlížet jako na nepřítele, kterého se chcete zbavit (krade Vám finance, zdraví, pokud kouříte i doma, pak je i Váš pejsek pasivním kuřákem). Je velice těžké změnit léty zajeté stereotypy, ale jak se zdá, už nějaký čas ve Vás uzrává myšlenka a touha přestat kouřit – možná bude příjemně překvapená, že jde odvykání mnohem snadněji než ve Vašich představách. Je velice správné, že se zamýšlíte nad tím, co budete dělat místo kouření, jestli Vám cigareta nebude příliš chybět apod. Je důležité pokusit se dopředu přijít na činností, které Vás zabaví – v prvních dnech by to možná mohlo být zvelebování bytu (vyprat záclony, přehozy, koupit si nějaké vonné tyčinky či svíčky, naplánovat na léto vymalování…). Ve stresových situacích pomáhá reagovat automaticky jakoukoli činností, která krátkodobě odvede myšlenky na cigaretu. Nyní ve stresu automaticky vytahujete zapalovač, až přestanete kouřit, můžete mít pro tyto okamžiky k dispozici např. nikotinový inhalátor, pokud se rozhodnete odvykat s pomocí nikotinových náhražek, někomu pomáhá třeba zatelefonovat známému a tím se uklidní, nebo vyjít na krátkou svižnou procházku (raději ne kolem trafiky), roztrhat papír..apod. Pro chvilky pohody si můžete dát koupel, zapálit aromalampu (pohled na plamínek uklidňuje), zkusit ruční práce, udělat si výlet do okolí, kde jste ještě nebyla…věřím, že časem budete umět odpočívat, aniž by Vás pronásledovaly myšlenky na cigaretu. V den D, který si sama vyberete, se již probudíte jako nekuřačka (den předem je dobré vyhodit všechny zbylé cigarety). Jako silná kuřačka můžete odvykat s pomocí náhradní nikotinové terapie – tj. ráno si nalepit náplast 15mg a přes den k tomu užívat 8-10 nikotinových žvýkaček nebo podjazykových tablet či inhalátor (5-6 nikotinových náplní denně). Ústní fromy mezi sebou také můžete libovolně kombinovat, jak Vám bude vyhovovat. Kdybyste i na této dávce nikotinu pociťovala abstinenční příznaky (chuť na cigaretu, neklid, nervozita, špatné soustředění, obtížné usínání, špatná nálada, úzkost), pak si k jedné náplasti nalepte ještě půlku další. Takto užívejte léčbu 3-4 týdny, potom můžete postupně po 2-3 týdnech snižovat sílu náplasti o 5mg (lze je stříhat). Je důležité nebýt poddávkovaná, i mírný přírůstek hmotnosti je abstinenčním příznakem a se správnou dávkou nikotinu by něměl být větší než 2-5 kg během prvního roku abstinence. Samozřejmě bude výborné, když budete dodržovat pravidelné procházky a snažit se v době, kdy nemáte hlad, přijít na chuť nízkokalorickým potravinám (masa se nezříkejte, ale třeba chroupání mrkve Vám na chvíli zaměstná neklidné ruce). Ústní náhražky pak užívejte alepoň 3 měsíce – po tu dobu trvá i většina abstinenčních příznaků.
Nebo můžete odvykat s pomocí Champixu, který výrazně tlumí abstinenční příznaky. Je na lékařský předpis, předepsat ho může každý lékař. Užívá se alespoň 3 měsíce, léčba na měsíc stojí cca 2000,- Kč. Je to zatím nejúčinnější prostředek na léčbu nikotinové závislosti. Pokud si vyberete Champix, informujte o tom svého ošetřujícího psychiatra, a kdyby se během odvykání zvýraznily některé pocity jako úzkost nebo deprese, konzultujte je s ním. Při Vaší léčbě Seropramem by se ale tyto pocity nikterak výrazně neměly projevit. Odvykat také můžete v některém z Center (http://www.odvykanikoureni.cz/centra-pro-lecbu-zavislosti-na-tabaku).
Hezký den.

31.01.2008 13:37 | MUDr. Kamila Zvolská

Dobrý den chci se zeptat co by jste mi poradila místo kouření. Jsem silná kuřačka kourím 20cigaret denně.Kdysi jsem zkoušela náplasti,ale z těch mě bolela hlava, po žvýkačkách jsem se osipala a zvracela. Chtěla bych se zeptat na CHAMPIX může mi to předepsat obvodní lékař? Může se brát pokud beru léky na epilepsii? Kolik je asi cena champixu? Děkuji za odpověd

05.01.2008 21:37 | někdo neznámý

Dobrý den. Champix je určitě velkou nadějí pro všechny středně silné nebo silné kuřáky, tedy i pro Vás. Výrazně zmírňuje abstinenční příznaky, i když určitá chuť na cigaretu se i při léčbě objevovat může. Bývá to zejména v situacích dříve spjatých s cigaretou. Proto je velmi důležité si dopředu tyto situace probrat a zkusit vymyslet nějaké náhradní řešení (např. na čas si vařit místo kávy zelený čaj, po jídle si vyčistit zuby apod.). Zkrátka jakkoli se pokusit zaměstnat, aby nebyl prostor pro cigaretu. Pár tipů je např. zde: http://odvykanikoureni.cz/text/5/tipy-pri-odvykani. Champix může předepsat každý lékař, i praktický lékař. Užívá se minimálně 3 měsíce a cena léčby na měsíc je cca 2000,- Kč. Částečně na léčbu nikotinové závislosti přispívají i zdravotní pojišťovny (OZP, ZP MV a VZP, blíže na: http://www.odvykanikoureni.cz/text/8/ktere-pojistovny-prispivaji-na-pripravky-pro-odvykani-koureni, http://www.vzp.cz/cms/internet/cz/Vseobecne/Aktuality/vyhody-nove2008). Důležitá je doba užívání léku. Abstinenční příznaky totiž průměrně trvají přibližně 3 měsíce. Pokud se lék vysadí předčasně, mohou se ještě objevit a ohrozit tak pokus přestat kouřit. Léčbu je možné ještě prodloužit o další 3 měsíce – to je vhodné u lidí silně závislých nebo pokud si i po 3 měsících léčby člověk není jistý, že by bez léku vydržel nekouřit. Prodloužení léčby takto zvyšuje šanci na trvalou abstinenci. Champix nemá žádné známé reakce se zároveň podávánými léky, takže ho k léčbě nikotinové závislosti můžete použít. Svého lékaře informujte, že ho užíváte. Hezký den.

10.01.2008 13:03 | MUDr. Kamila Zvolská

JAK MÁM PŘESTAT KOUŘIT? ZJISTILA JSEM, ŽE MÁM NAUČENÉ ZLOZVYKY KOUŘENÍ.ZKOUŠELA JSEM PŘESTAT KOUŘIT, ALE NEZVLÁDÁM TO, NEMÁM PEVNOU VŮLI, PORADÍTE MI, JAK NA TO?

17.12.2007 23:28 | VACÍKOVÁ MARTA

Je potřeba si Vaše kuřácké situace podrobně projít, třeba si je všechny vypište na papír, a vymyslet, jak by se daly alespoň na pár prvních týdnů abstinence obměnit, aby Vám cigaretu nepřipomínaly (např. pozměnit chuť kávy, hned po jídle si jít vyčistit zuby apod.), nebo jestli půjde se některým z nich na čas úplně vyhnout (např. posezení s přáteli kuřáky apod.). Vymyslete, co budete dělat konkrétního místo kouření cigarety – ideální bývají činnosti, kdy se musíte na něco soustředit, nebo něco držet v ruce místo cigarety (např. ruční práce, luštění, série cviků). Fyzická aktivita je během odvykání kouření vůbec důležitá – pomáhá zahánět chuť na cigaretu a udržovat tělesnou hmotnost a také zlepšuje náladu. Postačí i pravidelné svižné procházky. Možná Vám bude inspirací i pár těchto tipů: http://odvykanikoureni.cz/text/5/tipy-pri-odvykani.
I slabá vůle se dá posilovat. Zkuste přijít na co nejvíce pozitiv, která Vám nekuřáctví přinese, a naopak na všechny nevýhody a rizika kouření. Jestliže jste zkoušela v minulosti neúspěšně přestat kouřit jen o své vůli a jste fyzicky závislá na nikotinu (zde si můžete udělat test své závislosti: http://www.odvykanikoureni.cz/text/19/fagestromuv-test-zavislosti-na-nikotinu), pak by bylo dobré pro Váš další pokus zvážit užívání některého z dostupných přípravků na léčbu nikotinové závislosti. Možnostmi jsou náhradní nikotinová terapie (náplasti, žvýkačky, mikrotablety, inhalátor – volně k dostání v lékárně) nebo na recept vázané léky (Zyban či Champix). Champix je v současnosti nejúčinnější, výrazně tlumí abstinenční příznaky. Uváděné léky se užívají 3 měsíce – po tu dobu se totiž vyskytuje i většina abstinenčních příznaků. Kouřit se přestává ode dne D, kdy už se probudíte jako nekuřák. Den předem je dobré všechny cigarety vyhodit, aby Vás potom nelákaly.

Odvykat můžete také v Cetru léčby závislosti na tabáku (http://www.odvykanikoureni.cz/centra-pro-lecbu-zavislosti-na-tabaku) s odborníky. Průběh svého odvykání můžete konzultovat např. na telefonní lince pro odvykání kouření (http://www.prestantekourit.cz/linka.php), nebo zde.

Hezký den.

20.12.2007 12:46 | MUDr. Kamila Zvolská

dobry den.velice rad bych prestal kourit,ale nevim jak na to. jsem ridic kamionu a je to velice obtizne v teto profesi s kourenim prestat. prosim poradte mi jak to zvladnout. dekuji

16.11.2007 23:32 | někdo neznámý

Dobrý den. Je pravda, že pokud kouříte za volantem, který Vás živí, těžko na prvních pár týdnů tuto situaci vynecháte nebo obměníte. Doporučuji Vám vybrat si z dostupné léčby přípravek, který zmírní abstinenční příznaky, a i chuť na cigaretu by měla být menší, i když často nevymizí úplně. Pokud byste si vybral Champix, který má v současnosti nejlepší výsledky (nejvíce kuřáků díky němu zanechá kouření), pak by Vám mohlo pomoci pořídit si do vozidla třeba špičku Paipo. Je k dostání v lékárně, neobsahuje nikotin ale aromatické oleje a nahradí Vám chybějící cigaretu v ruce. Budete-li odvykat s nikotinovou náhradní terapií (účinná je kombinace náplasti a některé z ústní formy: žvýkačky, podjazykové tablety nebo inhalátor), pak by obdobně měl pomoci inhalátor, ze kterého se navíc uvolňuje nikotin, který zažene chuť si zapálit. Jakákoli léčba by měla trvat alespoň 3 měsíce – po tu dobu totiž trvá většina abstinenčních příznaků. Inhalátor můžete používat delší dobu, dokud budete potřebovat, časem možná ani nebudete muset vyměňovat nikotinové náplně a chuť na cigaretu zažene jen samotná špička bez nikotinu. Hezký den.

18.11.2007 09:25 | MUDr. Kamila Zvolská

Zobrazit všechny dotazy a odpovědi