Poradna odborného lékaře – e-cigareta – Odvykání kouření

0

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Kamila Zvolská

MUDr. Kamila Zvolská ukončila vysokoškolské studium všeobecného lékařství na 1. Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze v roce 2004. Od října 2004 do června 2005 pracovala jako sekundární lékař na Interním oddělení Nemocnice v Sedlčanech. V červenci 2005 začala pracovat jako sekundární lékař na III. Interní klinice Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Je zařazena do atestační přípravy v oboru vnitřní lékařství a studuje doktorandské studium na 1. Lékařské fakultě Univerzity Karlovy, studijní program Preventivní medicína.

Od 5. ročníku medicíny pracovala v Poradně pro odvykání kouření. Problematice nikotinové závislosti se věnuje i nadále v Referenčním centru léčby závislosti na tabáku při III. Interní klinice VFN v Praze. V roce 2005 absolvovala kurz Smoking Cessation Training v Londýně. V současné době je na mateřské dovolené.

Dobrý den, je mi 18 let a kouřím už asi rok. Denně vykouřím průměrně 5 cigaret, ale když jsem v hospodě, tak není problém vykouřit celou krabičku za večer.Nedávno jsem se dočetl, že např. ve Velké Británii jsou dnes velice módní tzv. e-cigarety. Jedná se o zařízení na principu vaporizéru, který odpařuje nikotinové náplně. Které mají různé intenzity nikotinu. Jsou už k dostání i u nás v ČR. Zaujalo mě, že dle tvrzení, dochází pouze k vstřebávání “čistého” nikotinu a ne všech ostatních nežádoucích látek, jako je tomu u cigaretového kouře. A narozdíl od klasické cigarety neotravuje své okolí kouřem, ale vydechuje pouze vodní páru.Myslíte si, že pokud kuřák používá tuto náhradu cigarety, je sníženo zdravotní riziko spojené s kouřením a pokud bude snižovat intenzitu nikotinu na menší, tak by mu to mohlo pomoci s omezením či až úplným skoncováním s kouřením?

Děkuji za odpověď.

18.02.2008 10:54 | acid

Dobrý den. Elektronické cigarety určitě představují bezpečnější formu užívání nikotinu, protože zde nevznikají škodlivé zplodiny hoření a okolí není obtěžováno cigaretovým kouřem. Je to ale vpodstatě pokračující vědomé užívání drogy.
Co se týče odvykání kouření za pomoci e-cigaret, je to možné, zatím ale nejsou k dispozici data, která by např. porovnávala účinnost odvykání e-cigaretou s jinými prostředky (nikotinovými náhražkami). Hezký den.

20.02.2008 20:17 | MUDr. Kamila Zvolská

Dobrý den paní doktorko, nevím, jestli mi dokážete poradit s mým dotazem. Chtěl bych si koupit e-cigaretu a nikde jsem se nedočetl, jestli to není nějak škodlivé zdraví. Asi určitě je to lepší než klasická cigareta, ale radši se Vás optám. Předem děkuji za odpověď.

11.02.2008 13:47 | Radim

Dobrý den. Elektronická cigareta obsahuje jen nikotin, je tedy volbou pro pokračující užívání této drogy bez toho, aby Vás nebo Vaše okolí obtěžoval zdraví škodlivý cigaretový kouř. Hezký den.

12.02.2008 13:57 | MUDr. Kamila Zvolská

Prosím, můžete mi říci něco bližšího o e-cigaretě? Dá se kombinovat s některým jiným prostředkem léčby závisláčka?

16.12.2007 18:50 | Honza

Dobrý den. Elektronická cigareta umožňuje příjem drogy–nikotinu bez obtěžujícího a zdraví škodlivého kouře. Co se týče jejího využití během odvykání kouření, jde teoreticky o stejný princip jako při užívání náhradní nikotinové terapie (náplasti, žvýkačky, inhalátor, mikrotablety). Jaká je její účinost v odvykání kouření oproti nikotinovým náhražkám a dalším preparátům na léčbu nikotinové závislosti zatím nebylo publikováno. Nejpodobnější e-cigaretě je inhalátor. Tělu dodávaný nikotin tlumí nepříjemné abstinenční příznaky, jeho množství se vždy asi po 3-4 týdnech snižuje. Náhradní nikotinovou terapii a potažmo tedy i e-cigaretu lze kombinovat jen s užíváním přípravku Zyban, který je na lékařský předpis a tlumí chuť na cigaretu. Hezký den.

19.12.2007 13:21 | MUDr. Kamila Zvolská

Dobrý den, chtěl bych Vás požádat o odborné vyjádření na téma užívání e-cigarety. Zejména pokud jde o zdravotní rizika a jejich srovnání s běžnou cigaretou. Existuje mnoho lidí (včetně mne), pro které je přestat zcela kouřit ze sociálních důvodů velmi problematické(téměř všichni v mém okolí kouří). Přestat kouřit se mi nechce, ale již na sobě pociťuji zdravotní dopady. Tato novinka mne zaujala jakmile jsem se o ní doslechl a myslím, že je otázkou času kdy se masově rozšíří. Mnohokrát děkuji za Vaše odborné stanovisko.

18.11.2007 16:25 | Adam Frýdecký

Dobrý den. Pokud nechcete přestat kouřit, pak je elektronická cigareta volba bezdýmého užívání nikotinu. Pro Vaše okolí (i když píšete, že je povětšinou kuřácké) to také znamená nebýt vystavován kouři z cigaret. E-cigareta je rozhodně méně zdraví škodlivá alternativa užívání tabáku než kouření. Nevznikají tu totiž toxické zplodiny spalování. Těžko říci, nakolik se u nás tato forma rozšíří, pořizovací cena je poměrně vysoká. Ve vztahu k sobě a k okolí by to ale bylo jistě mnohem lepší než kouřit. I samotný nikotin ovlivňuje lidské tělo, i když není karcinogenní. E-cigareta se možná v budoucnu ukáže jako pomocník v odvykání kouření, anebo bude vyhledávaná těmi, kdo chtějí drogu přijímat i nadále, ale „zdravěji“.

20.11.2007 21:28 | MUDr. Kamila Zvolská

Zobrazit všechny dotazy a odpovědi