Poradna odborného lékaře – dotaz – Odvykání kouření

0
Rate this post

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Kamila Zvolská

MUDr. Kamila Zvolská ukončila vysokoškolské studium všeobecného lékařství na 1. Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze v roce 2004. Od října 2004 do června 2005 pracovala jako sekundární lékař na Interním oddělení Nemocnice v Sedlčanech. V červenci 2005 začala pracovat jako sekundární lékař na III. Interní klinice Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Je zařazena do atestační přípravy v oboru vnitřní lékařství a studuje doktorandské studium na 1. Lékařské fakultě Univerzity Karlovy, studijní program Preventivní medicína.

Od 5. ročníku medicíny pracovala v Poradně pro odvykání kouření. Problematice nikotinové závislosti se věnuje i nadále v Referenčním centru léčby závislosti na tabáku při III. Interní klinice VFN v Praze. V roce 2005 absolvovala kurz Smoking Cessation Training v Londýně. V současné době je na mateřské dovolené.

Dobrý den. Nekouřím již od 15. prosince a ty Vánoce mě trochu přidali na váze. Nyní mám problémy se stolicí. Přestala jsem kouřit v těhotenství, a pak znovu začala, ale už ne tolik. Kouřila jsem i 30 cigaret denně, v těhotenství jsem to snížila na 5, pak konec a po narození malého zhruba měsíc a půl na to začala znovu a to zhruba 5-10 cigaret. nakonec jsem snížila na 2 cigarety a přestala, doufám navždy. Jenže nyní ty problémy se stolicí. Byly i při těhotenství a teď opět, můžete mi, prosím, poradit, aby vše fungovalo tak, jak má? Děkuji. Přeji hezký den.

11.01.2008 17:50 | někdo neznámý

Dobrý den. Je velmi pravděpodobné, že problémy se stolicí mohou souviset s nedostatkem nikotinu po zanechání kouření. Zácpa je totiž jedním z abstinenčních příznaků, stejně jako mírný přírůstek hmotnosti, a mnoho kuřáků si musí dát cigaretu, aby se vyprázdnili. Zácpa bývá poměrně častá i v těhotenství.
Zácpa jako abstinenční příznak většinou pomine během pár týdnů. Kromě dostatku tekutin a vlákniny ve stravě (zelenina, ovoce, obiloviny), (pohyb Vám jistě se synkem nechybí), můžete 2x denně zkusit inhalátor nebo nikotinovou žvýkačku o síle 2mg. Doporučuje se také po ránu vypít sklenici vlažné vody, jíst kompoty, eventálně si v lékárně pro přechodné řešení zácpy zakoupit glycerinové čípky či laktulózu. Věřím, že tento problém brzy ustoupí (v opačném případě se obraťte na svého praktického lékaře) a že ze svého nekuřáctví budete mít i nadále velmi dobrý pocit. Hezký den.

14.01.2008 14:11 | MUDr. Kamila Zvolská

Trpim prilis castym spanim jak mam proti tomu bojovat ?

06.01.2008 22:22 | někdo neznámý

Pokud myslíte časté spaní v průběhu odvykání kouření, bývá spíše běžnější naopak obtížné usínání nebo častější buzení. Tento abstinenční příznak většinou odezní jako většina příznaků do konce 3. měsíce od zanechání kouření. Je důležité snažit se zachovat stále stejné doby, kdy chodíte spát. Jestliže se Vaše nadměrná spavost nevztahuje k zanechání kouření nebo by dlouhodobě přetrvávala, pak se určitě poraďte se svým praktickým lékařem.

10.01.2008 21:19 | MUDr. Kamila Zvolská

Dobrý den, můj dotaz je trochu zapeklitý. Chtěla bych přestat kouřit,byla jsem v poradně,Doporučili mi antinicorete,inhalátor,a v prvopočátku snižování počtu cigaret.Jsem urputný závislák.Nic mi dosud nepomohlo.Byla jsem dokonce i na počítačové léčbě.Ta jediná na mne zabrala,ale po 4 dnech jem to opět zkusila bylo mi zle a tak jsem léčbu opakovala opět bezvýsledně.Stále kouřím,nepomohlo mi ani to,že moje spolužačka dokázala přestat a já ne. Manžel tvrdí,že to pro mne nemá cenu přestávat,že si můžu zničit psychycký stav.

06.01.2008 11:11 | někdo neznámý

Dobrý den. Je pochopitelné, že každý neúspěšný pokus bere naději a chuť do dalšího odvykání. Naštěstí se člověk umí brzy „otřepat“ a pokud stále chce přestat kouřit, odhodlá se k novému pokusu. Je velice časté, že přestat kouřit se povede až po několikáté, zvláště je-li nikotinová závislost velice silná jako pravděpodobně u Vás. Nevím, zda se Vám podařilo za pomoci inhalátoru snížit počet cigaret za den, jak Vám bylo doporučeno v poradně. Pokud ano, pak se zdá, že by se časem mohlo podařit, abyste přestala kouřit úplně. Chce to hodně trpělivosti. Mohu Vám doporučit, abyste i nadále navštěvovala poradnu (pravděpodobně jedno z těchto Center: http://odvykanikoureni.cz/centra-pro-lecbu-zavislosti-na-tabaku), pravidelná setkání s odborníkem mohou hodně pomoci, stejně jako setkávání s ostatními bojujícími kuřáky. Jinou možností je odvykat s pomocí Champixu, o tom Vás ale v poradně již asi informovali. Pro silné kuřáky je to v současnosti často doporučovaný lék. Hezký den.

10.01.2008 21:21 | MUDr. Kamila Zvolská

Dobrý den.. začal sem kouřit v16ti(momentálně je mi 21
),časem čím dál tím víc,až to skončilo na krabičcce nebo i víc denně.. dneska cítím na pravé plíci,když se nadechnu,ostrou bolest,jako by mě do ní někdo bodl nožem,také při pohybu… O co by se mohlo jednat? Hlavní je pro mě,jestli to není příznak rakoviny plic? .. nebo o co se jedná,mám strach,prosím odpovězte,co nejdříve

02.12.2007 16:41 | Dotaz

Dobrý den. Nemějte strach, ostrá bolest není typickým příznakem rakoviny plic. Spíše to vypadá, že jste provedl nějaký nevhodný pohyb, o kterém ani nemusíte vědět, a Vaše kosterně-svalová soustava se teď ozývá. Pokud bolest nebude ustávat, určitě se obraťte na svého lékaře – pravděpodobně by Vás poslal na vyšetření na ortopedii.

02.12.2007 21:36 | MUDr. Kamila Zvolská

Zobrazit všechny dotazy a odpovědi