Poradna odborného lékaře – dlouholety-kurak – Odvykání kouření

0
Rate this post

Je vhodnější pro dlouholetého kuřáka přestávat kouřit postupně nebo může přestat kouřit ze dne na den. Je mu přes šedesát let a vykouří krabičku Malborek denně.

29.11.2007 13:13 | Ruth Tománková

Jednoznačně lepší je přestat kouřit naráz. Pokud bude mít odvykající kuřák ku pomoci některý z dostupných podpůrných přípravků na léčbu nikotinové závislosti – tj. náhradní nikotinová terapie (náplast, žvýkačky, mikrotablety či inhalátor), Zyban nebo Champix – který zmírní nepříjemné abstinenční příznaky, pak je třeba obávat se jen typických kuřáckých situací – ty totiž mohou i přes léčbu spustit silnou chuť na cigaretu. Proto je dobré si ještě před dnem D, kdy se člověk už budí jako nekuřák, tyto situace probrat a pokusit se jim buď na pár prvních týdnů vyhnout, nebo je nějak obměnit.
Postupné snižování počtu cigaret do určitého bodu jde poměrně snadno (u kuřáka 20 cigaret často i na méně než 10 cigaret denně) – zbavit se ale těch zbývajících cigaret bývá velice těžké. Na každou z nich se totiž kuřák těší, každá mu přinese úlevu od abstinenčních příznaků a může si tak vytvořit k cigaretě ještě vřelejší vztah.

30.11.2007 16:53 | MUDr. Kamila Zvolská