Poradna odborného lékaře – chci-prestat – Odvykání kouření

0
Rate this post

Dobrý den. Jsem odhodlán v letošním roce praštit s kouřením. To, že příjdou abstinenční příznaky je celkem jasné, snad mi v tom pomohou i nějaké ty léky apod. Trávím ale hodně času za volantem, a nevím, jak si poradit s takovým tím charakteristickým pohybem kuřáka (mám skoro pocit, že už je to instinkt). Nechápu, co budu během jízdy dělat s rukama. A potom ještě jedna věc – již nyní mám nějaké to kilo navíc, a bojím se, že absence cigarety se projeví výrazně na váze.

03.01.2008 09:02 | René Dostál

Dobrý den. Pokud kouříte nad 10 cigaret denně, nebo jste středně až silně závislý na nikotinu (test své závislosti si můžete udělat zde: http://odvykanikoureni.cz/text/19/fagestromuv-test-zavislosti-na-nikotinu), doporučila bych Vám odvykat s pomocí léku Champix. Champix je zatím nejúčinnější preparát, významně tlumící abstinenční příznaky. Je na lékařský předpis, užívá se 3 měsíce, což je i doba, po kterou průměrně trvají abstinenční příznaky. Cena léčby na měsíc je cca 2000,- Kč. I přes užívání léku se chuť ale na cigaretu může objevovat, a to zejména v situacích dříve spojených s cigaretou. Právě proto je důležité, aby se odvykající kuřák snažil aktivně tyto kuřácké situace nějak pozměnit, aby cigaretu tolik nepřipomínaly (pár tipů je např. zde: http://odvykanikoureni.cz/text/5/tipy-pri-odvykani). Do auta si můžete pořídit např. špičku Paipo, která obsahuje jen aromatické oleje a zaměstná prázdné ruce. Je k dostání v lékárně. Váha během odvykání kouření může jít nahoru, průměrně tento přírůstek činí asi 2-5 kg za první rok abstinence. Dále už hmotnost neroste, tělo se srovná s nepřítomností nikotinu. Je dobré pokusit se upravit jídelníček a zejména ve chvílích, kdy člověk jí, aniž by pociťoval hlad (spíš pro potřebu mít něco v ruce), je nejlepší obklopit se zeleninou a ovocem, hodně pít a snažit se pohybovat (i pravidelné svižné procházky postačí). Pokuste se nejprve zbavit cigaret, ty člověka ohrožují nesrovnatelně více než několik kilogramů navíc. Na jejich eventuální shazování je rozumnější začít se soustředit, až budete abstinovat několik měsíců (2 problémy najednou se řeší obtížněji). Druhou možností je odvykat s pomocí náhradní nikotinové terapie. U silných kuřáků je doporučeno kombinovat náplasti o síle 15 mg s některou z ústních forem (žvýkačky o síle 2 mg, podjazykové tablety nebo inhalátor). Za volantem je pak nejoblíbenější inhalátor, který utlumí chuť na cigaretu a zároveň zaměstná i ruce. Denně můžete 5-6 nikotinových náplní.

Kdyby se Vám nedařilo odvykat, určitě využijte odborné pomoci v Centru léčby závislosti na tabáku, máte-li některé v dosahu (http://www.odvykanikoureni.cz/centra-pro-lecbu-zavislosti-na-tabaku), nebo se ještě ozvěte. Hodně štěstí a sil.

06.01.2008 21:32 | MUDr. Kamila Zvolská