Poradna odborného lékaře – chci-prestat-kourit – Odvykání kouření

0
Rate this post

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Kamila Zvolská

MUDr. Kamila Zvolská ukončila vysokoškolské studium všeobecného lékařství na 1. Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze v roce 2004. Od října 2004 do června 2005 pracovala jako sekundární lékař na Interním oddělení Nemocnice v Sedlčanech. V červenci 2005 začala pracovat jako sekundární lékař na III. Interní klinice Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Je zařazena do atestační přípravy v oboru vnitřní lékařství a studuje doktorandské studium na 1. Lékařské fakultě Univerzity Karlovy, studijní program Preventivní medicína.

Od 5. ročníku medicíny pracovala v Poradně pro odvykání kouření. Problematice nikotinové závislosti se věnuje i nadále v Referenčním centru léčby závislosti na tabáku při III. Interní klinice VFN v Praze. V roce 2005 absolvovala kurz Smoking Cessation Training v Londýně. V současné době je na mateřské dovolené.

Dobrý den, chci přestat kouřit a tak jsem se dostala až na tyto stránky.Jednou už jsem přestala a měla jsem výrazný nárůst váhy (tady si s Vámi dovolím nesouhlasit, že nárůst váhy je max. 3-5kg – v mém případě to bylo 15kg! a to bez toho,že bych víc jedla nebo provedla jinou změnu v režimu).Byla jsem z toho zoufalá a znovu jsem do své závislosti spadla.Dnes bych ráda přestala kouřit definitivně, mám ale tak panickou hrůzu z přibrání kg, že se toho velmi bojím.Léky na vydržení bez nikotinu nepotřebuji, to zvládnu vůlí. Bohužel váhu vůlí neuhlídám. Existuje,prosím, nějaká možnost jak urychlit metabolismus, který se zpomalí ukončením kouření (bez jo-jo efektu a dalších nežádoucích účinků)?

01.02.2008 13:45 | Bára

Dobrý den. Hmotnostní přírůstek po zanechání kouření je bez léčby skutečně větší než 2-5 kg za rok abstinence, proto se doporučuje užívat nikotinové náhražky, i když odvykající kuřák nepociťuje žádné jiné abstinenční příznaky z nedostatku nikotinu (chuť na cigaretu, neklid, nervozita, obtížné soustředění, špatná nálada apod.). Nikotin v těle působí takto: zpomaluje vstřebávání potraviny ze žaludku – kuřák tedy nepociťuje tak často hlad, dále urychluje pohyb střev – vstřebá se tedy méně živin a stolice je pravidelná. Jakmile kuřák přestane kouřit a tělo náhle nemá žádný nikotin, žaludek se začne rychleji vyprazdňovat – častěji se tedy dostavuje pocit hladu, a potrava ve střevech, která pracují pomaleji, má více času na vstřebání. Také se poměrně často dostavuje zácpa. To jsou všechno fyzické důsledky nedostatku nikotinu, které se projeví nárůstem hmotnosti. Dále pak může působit faktor, kdy ruce najednou postrádají cigaretu a častěji sahají po jídle. Z těchto důvodů bych Vám doporučila odvykat při Vašem nynějším pokusu s náhradní nikotinovou terapií. Pokud kouříte do 10 cigaret denně, měla by postačit některá z ústních forem – jeden kus místo každé cigarety, nebo za každé 2-3 hodiny (žvýkačky o síle 2 mg až 10 kusů denně, nebo podjazykové tablety – až 10 kusů denně, či inhalátor – 5-6 nikotinových náplní denně). Pokud kouříte více, pak užívejte určitě např. 8-10 nikotinových žvýkaček denně a pokud by váha začala stoupat, je to známka toho, že nikotinu je stále nedostatek, nalepte si tedy ještě nikotinovou náplast o síle 5 nebo 10 mg. Jestliže kouříte kolem 20 cigaret denně, pak zvolte sílu náplasti 15 mg. Síla náplasti se snižuje postupně o 5mg za 3-4 týdny, ústní forma se užívá alespoň 3 měsíce. I tu se pokuste snižovat postupně a kdyby tělo začalo reagovat opět přírůstkem hmotnosti, vraťte se ještě na pár týdnů k předchozímu dávkování. Potřeba nikotinu klesá individuálně rychle. Doufám, že váhový přírůstek nebude nyní již nikterak dramatický, snažte se ho minimalizovat také vhodnou skladbou potravin a alespoň pravidelnými procházkami či jiným pohybem. I kdyby lehce překročil 5 kg, a Vám se podařilo přestat kouřit, je to veliký úspěch a výrazné snížení zdravotního rizika, které by plynulo z pokračujícího kouření nebo k návratu k němu. Mnohým lidem, kteří začnou znovu kouřit, aby shodily nabrané kilogrami, se to navíc úplně nepodaří a kromě zvýšené hmotnosti se tedy bohužel znovu potýkají i s nikotinovou závislostí. Hezký den.

02.02.2008 14:28 | MUDr. Kamila Zvolská

Dobrý den kourím asi tak 10 cigaret denne ale ne pravidelně.Treba kolikrát 2-3 dny nekouřím, naopak kdýž piju tak kouřím více ale druhý den když vidím cigaretu tak je mi na nic srovna se to treba až večer .Chtel bych poradit jak nejlépe přestat a jestli na odvikaní také neco nepřispívá VZP.

03.01.2008 09:36 | Jeník

Dobrý den. Všeobecná zdravotní pojišťovna přispívá na léčbu nikotinové závislosti od nového roku (blíže na: (http://www.vzp.cz/cms/internet/cz/Vseobecne/Aktuality/vyhody-nove2008). U Vás jde převážně o psychosociální závislost na cigaretě – to znamená, že kouříte častěji v nějaké konkrétní situaci (alkohol), popř. v kuřácké společnosti. Pro úspěšné zanechání kouření by bylo dobré se na pár prvních týdnů těmto situacím pokud možno vyhnout, nebo zkusit přechodně pít jiný druh alkoholického nápoje, který možná tak silně spojený s cigaretou nemáte. U větší konzumace alkoholu je pak ale vždy to nebezpečí, že od určité chvíle člověka pevná vůle najednou opustí, mávne rukou a bohužel si zapálí. Stanovte si den D, kdy se probudíte už jako nekuřák. Den předem se zbavte všech svých cigaret, už je přeci nebudete nikdy potřebovat a počáteční abstinenční příznaky Vám pomohou překonat nikotinové náhražky. Pokud půjdete do kuřácké společnosti, vybavte se např. inhalátorem. Ten zažene silnou chuť na cigaretu a pomůže zaměstnat prázdné ruce. Denně můžete 5-6 nikotinových náplní. Inhalátor můžete také kombinovat s nikotinovými žvýkačkami o síle 2 mg (až 10 kusů denně), popř. s podjazykovými tabletami (také až 10 kusů denně). Sám brzy poznáte, na kolika inhalátorech či žvýkačkách denně se cítíte dobře, aniž by Vás obtěžovala silná touha po cigaretě nebo jiné abstinenční příznaky. Nikotinové náhražky užívejte přibližně 3 měsíce – po tu dobu totiž také trvá i většina abstinenčních příznaků. I potom, co je už nebudete potřebovat pravidelně, je ale dobré je pro případ nosit při sobě (zejména do kuřácké společnosti, kde pro Vás asi ze začátku bude největší riziko). Zkuste třeba také vymyslet jednu jednoznačnou rozhodnou větu, kterou budete odmítat případné nabízené cigarety. I jediná cigareta totiž umí zase vrátit vše nazpátek ke kouření. Pěkný den.

07.01.2008 14:11 | MUDr. Kamila Zvolská

Chci přestat kouřit ikdyž vykouřím do 10 cigaret za den a někdy třeba jen 4 cigarety. Říkám si,že to není zdraví škodlivé,když jich je tak málo,ale přesto se bojím nemocí rakoviny atd. Nejtěžšší je pro mně vzdát se cigarety po práci,ač v práci vůbec nekouřím. Pak příjdu domů a musím si dát aspon 3 hnet. Takhle kouřím už několik let. Zbavil jsem se závislosti na alkoholu,ale na cigarety mám asi slabou vůli,nevím trápí mně to. Zkoušel jsem i nikotinové náplasti.ale nepomohlo mi to. Můžete mi prosím nějak poradit?

28.11.2007 09:06 | jarda

Dobrý den. Zdravotně je ohrožen i kuřák jediné cigarety denně, takže je určitě dobře, že chcete přestat kouřit. Stejně jako dokážete žít bez alkoholu, lze to dokázat i bez cigaret. V tom můžete čerpat z vlastních zkušeností. Zásadní je vymyslet, jak budete trávit čas po práci, abyste se vyhnul kouření. Pomoci by Vám měly také přípravky náhradní nikotinové terapie (žvýkačky, mikrotablety nebo inhalátor – vše volně k dostání v lékárně). Po práci si vezměte např. nikotinovou žvýkačku o síle 2mg a užijte ji také vždy při chuti na cigaretu. Denně můžete až 10 kusů žvýkaček. Můžete je také kombinovat s inhalátorem – to je plastová trubička, kam se vkládá nikotinová náplň. Je to velmi oblíbená pomůcka, protože jednak dodá tělu potřebný nikotin a zažene tak chuť na cigaretu, a jednak je to dobrá hračka do ruky. Denně můžete 5-6 nikotinových náplní. Z těchto forem se nikotin uvolní na rozdíl od náplasti rychle a rychle zažene chuť na cigaretu. Pokud byste i přes jejich užívání pociťoval nepříjemné abstinenční příznaky (touha po cigaretě, neklid, nervozita, obtížné soustředění, špatné usínání, špatná nálada apod.) je to známka toho, že Vaše tělo potřebuje více nikotinu – proto si můžete ještě nalepit na 3-4 týdny nikotinovou náplast 10 mg, po té snížit na 5mg a po 2-3 týdnech ji zkusit úplně vysadit. Ústní formu užívejte aspoň 3 měsíce po zanechání kouření a i potom ji raději noste při sobě.
Popřemýšlejte o datu dne D – to bude den, kdy se probudíte jako nekuřák a zbavíte se konečně cigaret. Můžete se také pokusit udělat změny u Vás doma a zavést nekuřáckou domácnost. Po příchodu domů z práce se snažte nějak zaměstnat, aby nebyl prostor pro cigaretu (luštit křížovku, uvařit, něco opravit, sednout si do jiného křesla, než ve kterém kouříte, jít na procházku, někomu zavolat, zapálit si svíčku – to pomáhá relaxovat, plamen uklidňuje, prostě snažit se pozměnit svůj typický příchod domů). Kdyby se Vám odvykání nedařilo, určitě se obraťte na některé z Center léčby závislosti na tabáku – tam Vám pomohou kvalifikovaní odborníci a někdy je cenné i setkání s lidmi, kteří také bojují se svou závislostí (http://www.odvykanikoureni.cz/centra-pro-lecbu-zavislosti-na-tabaku). Pěkný den.

29.11.2007 13:32 | MUDr. Kamila Zvolská

dobrý den,chtěla jsem se zeptat na jednu otázku.Dnes na trhu je mnoho přípravku které prý pomohou při odvykání kouření.V lékárně mi poradili žvýkačky nebo náplastě ,chtěla bych vědět jestli mi to opravdu pomůže.

Děkuji za odpověd.

11.11.2007 18:12 | Chalupová

Dobrý den. Náhradní nikotinová terapie (náplasti, žvýkačky, inhalátor a podjazykové mikrotablety) určitě pomáhají při odvykání kouření. Pomáhají v tom smyslu, že zmírňují abstinenční příznaky, které trvají přibližně 3 měsíce. Stejně tak zmírňuje tyto příznaky Champix (na lékařský předpis), nebo Zyban – ten snižuje chuť na cigaretu a lze ho kombuinovat s nikotinovými náhražkam.
Ovšem každý kuřák má své kuřácké stereotypy, které umějí spustit výraznou chuť na cigaretu (např. káva, po jídle, v restauraci apod.). Tady už je to hodně o silné vůli a vnitřním rozhodnutí nezapálit si už nikdy v životě, jinak do své závislosti opět spadnu. Proto je důležité dopředu si probrat tyto své kuřácké situace a buď se pokusit jim na pár prvních týdnů vyhnout, nebo je nějak obměnit, aby pokud možno cigaretu tolik nepřipomínaly. Pěkný den.

12.11.2007 14:12 | MUDr. Kamila Zvolská

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda-li je lepší při přestávání s kouřením přestat hned, nebo postupně. Kouřím zhruba 18 let a chci stímto zlozvykem skončit. Budu ráda, když mi odpovíte a já to dle Vaši rady skusím. Kouřím krabičku denně. Předem Vám děkuji. S pozdravem Hlubiková Kateřina

08.11.2007 19:03 | Kateřina Hlubiková

Dobrý den. Kouření není zlozvyk, ale bohužel závislost a s tou se bojuje trochu obtížněji. Zkušenosti ukazují, že vhodnější je přestat naráz, zcela a definitivně. Informace, které by Vám mohly být nápomocny, můžete najít i na tomto odkaze stránek odvykanikoureni: http://www.odvykanikoureni.cz/text/4/jak-zacit-s-nbsp-odvykanim-koureni. Stanovte si den D, kdy se probudíte jako nekuřák. Důležité je dopředu si probrat všechny situace, ve kterých kouříte, a pokusit se vymyslet, jak je budete prožívat bez cigarety. Některé z těchto situací, kterým se nedá v běžném životě vyhnout (stres, jídlo apod.), jistě nastanou a je potřeba, aby Vás nezaskočily, ale naopak abyste se je pokusila zvládnout jinak (projít se, vyčistit si po jídle zuby apod.). Abstinenční příznaky odeznívají přibližně po 3 měsících, proto je doporučená délka léčby po toto období 3 měsíců. V současnosti je nejúčinnějším preparátem na léčbu nikotinové závislosti Champix. Je to lék na předpis, předepsat jej může každý lékař. Měsíční cena léčby je cca 2000,- Kč. Champix výrazně zmírňuje abstinenční příznaky, odvykající kuřák se tak učí prožívat své dny bez cigarety, aniž by přitom trpěl těmito nepříjemnými projevy z odnětí nikotinu. I přes léčbu se ale chuť na cigaretu dostat může, zejména v situacích dříve spojených s kouřením. Proto je důležité si je promyslet, jak jsem zmiňovala výše. Další možností je odvykat s pomocí náhradní nikotinové terapie (náplasti, inhalátor, žvýkačky nebo podjazykové mikrotablety – vše volně k dostání v lékárně. U silného kuřáka (nad 10 cigaret denně) je ideální kombinovat náplasti s některou z ústních forem (inhalátor, žvýkačky nebo podjazykové mikrotablety). Ústní formy je možné mezi sebou i kombinovat, jak komu vyhovuje. I zde je délka léčby alespoň 3 měsíce, náplasti se postupně snižují na slabší sílu vždy přibližně po 3-4 týdnech, ústní forma zůstává, dokud jí vyléčený kuřák bude potřebovat.

Obrátit se o pomoc můžete také kdykoli na Centrum léčby závislosti na tabáku ve svém okolí (http://www.odvykanikoureni.cz/centra-pro-lecbu-zavislosti-na-tabaku) nebo na telefonní linku pro odvykání kouření (http://www.prestantekourit.cz/linka.php). Hezký den.

12.11.2007 14:11 | MUDr. Kamila Zvolská

Dobrý den paní doktorko,
je mi 55 let a chtěla bych přestat kouřit. Kouřím v průměru 30 cigatret denně a už mě to začíná obtěžovat, ráda bych s kouřením přestala, ale mám strach, že když přestanu kouřit přiberu na váze. Ráda bych se dozvěděla zda lék Champix je jen na lékařský předpis nebo zda se dá volně zakoupit v lekárně. A dále jak tento lék užívat, kolikrát za den a co se dá udělat proti tomu abych, když přestanu kouřit nepřibírala na váze. Mám totiž problém s funkcí štítné žlázy, kdy mám tendenci se zpravovat i po vzduchu. A dále mám obavu zda tento lék mohu používat když užívám Euthyrox 100 na léčbu štítné žlázy. Děkuji za odpověď Jana

26.09.2007 15:17 | někdo neznámý

Dobrý den. Champix je na lékařský předpis, předepsat ho může každý lékař. Užívá se minimálně 12 týdnů, ještě lepší výsledky jsou, užívá-li se 6 měsíců – tj. po roce nekouří větší procento pacientů. Lék stojí přibližně 2000,- Kč na měsíc. Užívá se takto: 1.-3. den: 0,5 mg 1x denně, 4.-7. den: 0,5 mg 2x denně, 8.den a ž konec léčby: 1 mg 2x denně. Vypadá to možná složitě, ale v každém balení je podrobný návod k užití. Trvá týden, než Champix začne plně účinkovat, takže kouřit se přestává od 8 .dne. Champix můžete užívat i při léčbě Euthyroxem. Co se týče hmotnostního přírůstku, bývá individuální, ale průměrně se jedná jen asi o 3-5 kg za první rok abstinence. Dál již váha neroste, tělo se srovná s nepřítomností nikotinu. Je důležité si uvědomit, že zdravotní rizika plynoucí z kouření jsou nesrovnatelná oproti několika kilogramům navíc. Pokud je léčba Euthyroxem dobře nastavená, neměla byste nyní přibírat na váze z důvodu snížené funkce štítné žlázy. Jestli jste rozhodnutá přestat kouřit, určitě se do toho pusťte. Hezký den.

28.09.2007 21:26 | MUDr. Kamila Zvolská

Dobrý den,kouřím již 6 let.Většinou mi stačí krabička na den,ale někdy se mi povede i krabička a půl až dvě.Není to často,ale občas takové období nastane.Zároveň jsem zjistila,že jsem v jiném stavu a tedy nevím co s tím?Přestat kouřit by můj z¨dravotní stav rozhodně uvítal,ale neublíží to nějak miminku?Předem děkuji za odpověď.

16.06.2007 16:02 | Ema W.

Dobrý den. To, že teď přestanete kouřit, Vašemu miminku rozhodně neublíží!! Naopak když přestanete kouřit co nejdříve, vytvoříte ty nejlepší podmínky pro správný vývoj Vašeho děťátka. Samozřejmě ideální by bylo, kdybyste mohla přestat ihned. Protože jste ale závislá na nikotinu, můžete bez cigarety zažívat nepříjemné abstinenční příznaky (chuť na cigaretu, nervozita, nespokojenost, nesoustředěnost, špatné usínání apod.). Pokud nemáte poblíž nějaké Centrum pro léčbu závislosti na tabáku (zde je jejich seznam s kontakty: http://odvykanikoureni.cz/centra-pro-lecbu-zavislosti-na-tabaku), kde by Vás vedly ve zdárném odvykání, kupte si nikotinové žvýkačky (2 mg) a užívejte je při chuti na cigaretu nebo jiných abstinenčních příznacích. Nelekněte se, že v příbalovém letáku žvýkaček a dalších preparátů náhradní nikotinové léčby(podjazykové tablety, inhalátor, náplasti) se uvádí, že by je neměly užívat těhotné ženy. Těhotné ženy by neměly samozřejmě vůbec kouřit. Ten samý nikotin, který je ve žvýkačkách, už teď přijímáte v cigaretách, plus dalších asi 4 tisíce škodlivých látek navíc. V lékařských doporučených postupech pro léčbu nikotinové závislosti je uvedeno, že pokud těhotné ženy nedokáží přestat kouřit, mohou užívat nikotinové náhražky. Máte obrovskou motivaci, proč přestat kouřit, s pomocí nikotinu by to tedy neměl být větší problém. Kdybyste měla jakékoli potíže, napište znovu, nebo můžete cokoliv telefonicky konzultovat s vyškolenými odborníky například na lince Quit-line 844 600 500 za místní hovorné. Hezký den.

16.06.2007 18:54 | MUDr. Kamila Zvolská

Zobrazit všechny dotazy a odpovědi