Poradna odborného lékaře – champix – Odvykání kouření

0
Rate this post

Dobrý den p.doktorko,pokud přestanu brát definitivně champix,bude mít ještě v těle nějakou dobu účinek?Děkuji

21.02.2008 07:17 | Jana

Dobrý den. Účinná hladina léku v těle začne klesat za několik hodin po poslední dávce. Při ukončování terapie Champixem je výhodnější činit tak postupným snižováním dávky. Tak lze předejít některým nepříjemným pocitům jako zvýšená podrážděnost, touha po kouření, deprese anebo poruchy spánku. Pokud by se při vysazování léku nebo po úplém ukončení jeho užívání objevily abstinenční příznaky, bylo by určitě vhodné zvážit eventuální prodloužení léčby o několik dalších týdnů. Hezký den.

24.02.2008 21:08 | MUDr. Kamila Zvolská

Dobrý den.Mám dotaz,když budu brát tablety Champix a v prvních dnech si zakouřím co se stane.

15.02.2008 12:13 | Daniel Švorčík

Dobrý den. Champix začíná účinkovat zhruba po týdnu užívání – v prvním týdnu se tedy ještě kouřit nepřestává. Od 8. dne dále, kdy už by měla být hladina léku v těle účinná, je doporučeno stanovit si den D a pokusit se přestat kouřit naráz. Většinou již kuřáci užívající Champix v tomto období začínají pociťovat, že jim cigareta přestává chutnat. Hezký den.

16.02.2008 17:46 | MUDr. Kamila Zvolská

Dobrý den, 12.den beru pilulky champix, kouřit jsem přestala 4.den celkem bez problému,ale od 8.dne kdy se dávka zvyšuje se mi po ranní pilulce začalo dělat špatně, pokaždé to skončilo zvracením, ted si dávam půl tablety ráno a celou večer, mohu to tak nechat? Děkuji za odpověď

10.02.2008 19:39 | někdo neznámý

Dobrý den. Pokud Vám takto snížení dávky vyhovuje, můžete i nadále užívat ráno jen půl tablety. Většinou také pomáhá zmírnit nevolnost zapítí tablety celou sklenicí vody a hned poté se najíst. Hezký den.

11.02.2008 12:44 | MUDr. Kamila Zvolská

Dobrý den, minulý týden jsem začal brát Champix a jsem ve startovacím týdnu. Kouřím pořád a zajímá mě jestli v druhém týdnu mohu kouřit či nikoliv, nechci aby to negativně ovlivnilo léčbu, ale zatím bez cigarety si to nedovedu představit. Děkuji a hezký den.

06.02.2008 17:44 | Pavel Dušek

Dobrý den. Champix začíná účinkovat zhruba po týdnu užívání, takže den D, odkdy již nebudete kouřit si můžete stanovit od 8. dne dále. Většinou se to povede ve 2.-4. týdnu. Někomu cigarety přestanou chutnat úplně a postupně je odloží, u někoho se chuť si zapálit sice sníží, ale “nedonutí” ho přestat kouřit úplně. Proto je lepší si stanovit zmíněný den D. Pěkný den.

06.02.2008 20:58 | MUDr. Kamila Zvolská

Dobrý den,prosím o odpověď,kdo mi může champox předepsat,můj obvodní lékař to nechce udělat.Tvrdí,že to nemůže udělat,protože lék má vedlejší účinky a on k tomu nemá oprávnění.

30.01.2008 22:23 | Král

Dobrý den. Každý lék má nějaké vedlejší účinky. Váš lékař má ale pravděpodobně na mysli informaci, která před nedávnem proběhla médii. Na základě několika případů bylo tehdy vysloveno zatím neprokázané podezření, že by užívání Champixu mohlo vyvolávat depresi. Prokázat tuto možnou souvislost mezi užíváním Champixu a vzniku deprese bude předmětem dalších studií. Velice podstatným a léta známým je potom fakt, že během odvykání kouření i bez jakékoli léčby se deprese může objevit jako abstinenční příznak. Užívání Champixu je tedy nadále doporučováno, neboť se stále jedná o zatím nejúčinnější přípravek v léčbě závislosti na tabáku. V případě výskytu deprese během léčby Champixem je doporučeno po konzultaci s ošetřujícím lékařem zvážit jeho eventuální vysazení. Champix může předepsat každý lékař, nezáleží na odbornosti. Pokud máte ve svém okolí některé z Center léčby závislosti na tabáku, pak můžete odvykat zde. Hezký den.

31.01.2008 13:24 | MUDr. Kamila Zvolská

Dobrý den paní doktorko, je mi 52 let , 3 roky jsem nekouřila, ale před 3lety jsem zase začala. Jsem takový kuřák, že celý den nic a pak si večer sednu k něčemuco mě baví a vykouřím jich třeba 8.Celý den se na to těším, je to asi psychickázáležitost. Když jsem nekouřila ty 3 roky, ani mě nebavilo nikam chodit a mělajsem stále pocit, že se nemohu uvolnit, tak jsem se dřela v tělocvičně, atd.Ale pořád jako by mi něco chybělo, tak jsem zase začala. Myslíte, že mám ten

lék zkusti, nebo si dát radši pár facek. Děkuji a krásný den Drahus

26.01.2008 20:25 | někdo neznámý

Dobrý den. Dle mého názoru byste zvládla přestat kouřit i bez „zázračného“ léku Champix, který vlastně vůbec není zázračný. Ve vaší závislosti velmi pravděpodobně převládá psychická složka – to i sama tušíte. Udělejte si ještě test závislosti na nikotinu (http://www.odvykanikoureni.cz/text/19/fagestromuv-test-zavislosti-na-nikotinu) a pokud Vám vyjde nízká závislost, pak není úplně nutné zkoušet Champix. Champix je vynikající v tom, že tlumí nepříjemné abstinenční příznaky středně silných a silných kuřáků. Ty u Vás ale pravděpodobně nijak výrazně vyjádřeny nejsou a jedná se spíše o kouření z „nudy“ nebo k dotvoření pohodového večera. Závislý kuřák většinou musí kouřit celý den, pravidelně. Champix by u Vás jistě zmírnil chuť na cigaretu, ale obávám se, že Vaše prožívání večera by neovlivnil, že by nedokázal nahradit ten pocit, který máte z cigarety. Pokud ovšem Vaše závislost na nikotinu dosahuje střední intenzity, pak je možné, že Vám Champix pomůže překonat zejména první 3 měsíce abstinování. Je patrné, že za celé ty 3 roky své předchozí abstinence, jste se se svým nekuřáctvím úplně nesžila, možná jste na cigaretu vzpomínala s jistou nostalgií, a to Vám úplně neumožnilo radovat se z toho, že jste se kouření dokázala zbavit. Není snadné změnit svůj postoj k cigaretám, ale určitě to jde. Zkuste se zamyslet nad tím, co Vám kouření cigaret přináší (uvolnění, pocit dobré nálady, klidu, zahnání úzkosti apod.). Asi by pro Vás nebyl problém se znovu zaříct a přestat kouřit, teď jde spíš o tom, jak u Vás udržet dlouhodobou abstinenci, abyste nabyla přesvědčení, že cigarety k životu vůbec nepotřebujete a že nejste jako nekuřák nijak ochuzená o příjemné prožitky. Můžete se zeptat svých známých nekuřáků, co dělají, aby se uvolnili. V první fázi odvykání většinou pomáhá jakkoli zaměstnat ruce, můžete užívat ústní formy nikotinových náhražek (až 10 kusů žvýkaček o síle 2 mg denně, nebo až 10 kusů podjazykových tablet denně, nebo 5-6 nikotinových náplní do inhalátoru).

Zkuste si najít jiného koníčka, pozitivní prožívání času, není nutné se dřít v posilovně, výhodnější (i pro Vaší kondici) je pravidelný půlhodinový běh nebo rychlá chůze, turistika. Večer se spíš než cigaretou odměňte kulturou, hudbou, hlavolamem nebo tvůrčí činností (malování, psaní, pletení, keramika – vše podle vlastního vkusu), určitě sama přijdete na něco, co Vám třeba i po ne příliš povedeném dni dokáže zpříjemnit večerní chvilku pohody. Je dobré mít předem připraveno několik alternativ, stanovit den D, vyhodit cigarety a už se k nim nevrátit. Odvykat můžete i s průběžnou pomocí odborníka na lince odvykání kouření (http://www.prestantekourit.cz/linka.php), návštěvou centra léčby závislosti na tabáku (http://www.odvykanikoureni.cz/centra-pro-lecbu-zavislosti-na-tabaku), výměnou zkušeností s odvykajícími kuřáky na diskuzním fóru. Hezký den.

30.01.2008 18:21 | MUDr. Kamila Zvolská

Dobry den pani doktorko,
koncim s 12-ti tydennim uzivanim Champixu. Vubec nekourim 2 mesice. Jelikoz si jeste s nekourenim moc neverim, chtela bych se zeptat, zda musim zacit novou 12-ti tydenni kuru, nebo popripade jen dokoupit 1-2 davky navic. Mam nejakou dobu pred ukoncenim snizit davku na 0.5mg ? Dekuji za odpoved Zdenka

24.01.2008 11:32 | zdenka

Dobrý den. Moc Vám gratuluji ke skvělému úspěchu! Léčbu můžete klidně prodloužit jen o několik dalších týdnů, za další 2-3 týdny si možná budete připadat už jistější, že Vás cigareta nebude lákat. V tom případě snižujte dávky léku postupně o 0,5 mg denně. Kdyby se po úplném vysazení léku nebo snížení dávky objevily abstinenční příznaky, nebo pokud by Vaše pocity byly i nadále ještě rozpačité a nevěřila jste si, přimlouvala bych se raději pro dokončení celé 3 měsíční kúry. Tím byste snížila riziko, že byste znovu začala kouřit. Hezký den.

24.01.2008 13:08 | MUDr. Kamila Zvolská

kolik prosim stoji champix?

21.01.2008 20:39 | Marta

Dobrý den. Champix stojí přibližně 2000,- Kč na měsíc, příčemž doporučená doba léčby je alespoň 3 měsíce (po tu dobu totiž trvá také většina abstinenčních příznaků).

21.01.2008 22:22 | MUDr. Kamila Zvolská

Dobrý den,je mi 52 let a od 16 let jsem kouřila ,byly malé přestávky v těhotenství ,a potom se mi podařilo přestat na žádost mého syna asi na 5 let.Znovu jsem začala po jednom rozčílení,prostě mi po zapálení nebylo špatně.Tím jsem pokračovala v kouření až do loňska a to už 30 až 35 cigaret denně.chtěla jsem přestat,ale neměla jsem vůli,Až mi uřela sestra doma v náručí ve věku 44 let,rakovina plic,nedalo se operovat,byla daleko menší kuřák a nebylo potvrzeno,že je to z cigaret,rozhodla jsem se po poradě s lékařkou zkusit přestat kouřit pomocí champixu,Pravda je,že jsem si musela dát spousty důvodů,cena cigaret,zápach,zákazy na pracovišti a i jinde,kde jsem se pohybovala.Koupila jsem ho a užívala podle návodu asi 3,5 měsíce,od prvního prášku jsem ztratila chuť na cigaretu a vůbec mi nevadilo,že kolem mne kouří,ale prožívala jsem dny ,kdy jsem nevěděla co mám dělat,ačkoliv jsem práce měla dost,asi deprese,neporadila jsem se s nikým a to možná byla chyba.Naštěstí jsem to zvládla s pomocí psychologa a zatím jsem nekuřák,už od června a po cigaretě netoužím i když kolem ostatní kouří.Proto píši,že to je fantastický přípravek,ale mělo by se to vždy řešit s lékařem.Jinak jsem slyšela,že je stažen z výroby,že vyvolává stavy až šílených depresí,co je na tom pravdy?Já jsem už v pohodě.Děkuji za odpověď.

17.01.2008 22:05 | někdo neznámý

Dobrý den. Moc Vám gratuluji k Vašemu úspěchu, nekouříte už opravdu dlouho a dokázala jste překonat hodně těžkých období, aniž byste si znovu zapálila. Přeji Vám, aby to tak bylo již napořád. Vaše předchozí zkušenost s opětovným zahájením kouření Vám jistě zůstane jako cenný osobní prožitek, protože víte, že stačí i jediná cigareta. Champix z výroby stažen rozhodně nebyl, do lékáren byla jen dočasně přerušena dodávka balení na 2 týdny. Médii před časem proběhla informace o možné souvislosti mezi užíváním Champixu a vzniku deprese. Toto podezření bude potřeba dalšími studiemi potvrdit či vyvrátit. I samotné odvykání kouření bez léčby totiž může vyvolat depresi. Zatím tedy zůstává důležité, že kdyby se při léčbě Champixem rozvinula deprese, je po konzultaci s lékařem volbou lék vysadit.

Hezký den.

21.01.2008 14:02 | MUDr. Kamila Zvolská

Dobrý den,mám dotaz jestli nevíte proč je pozastavená distribuce Champixu do lékáren.Děkuji

16.01.2008 06:56 | karla v.

Dobrý den. Distribuce Champixu do lékáren zastavena není, ale objevil se momentální výpadek dodávek balení 28x1mg (na dva týdny léčby). Dodávky tohoto balení mají být obnoveny v březnu. Na trhu je tedy v současnosti kromě startovacího balení jen balení pokračovací 56x1mg.

16.01.2008 13:13 | MUDr. Kamila Zvolská

Ještě jednou dobrý večer.Malá podotázka,je možné kombinovat chmx s jinou nikotinovou náhražkou?Děkuji

06.01.2008 17:56 | verona

Dobrý den. Champix se s nikotinovými náhražkami běžně nekombinuje, protože se v mozku váže na vazebná místa určená pro nikotin právě místo nikotinu. Nikotin se tedy nemá kde vázat a působit. Hezký den.

07.01.2008 12:50 | MUDr. Kamila Zvolská

Dobrý den,užívám už 4týden champix,ale mám neustále chuť na cigaretu,je to normální?Prostě mi nejde si říct dost.Asi tak 4-5hodin po tom co si vezmu pilulku je chuť minimální,ale pak se to nejak zvrtne.Chtěla jsem se proto zeptat:Je možné brát chmx třeba 3xdenně?Nebo v nepravidelných intervalech?Třeba ráno a pak odpoledne?Jsem hodně závislá,teď se počet vykouřených cigaret zmenšil tak na 8 z 30 denně,kouřím cca15let.Děkuji a hezký den Verona

06.01.2008 16:25 | někdo neznámý

Dobrý den. I přes léčbu Champixem se chuť na cigaretu objevovat může. Častěji to bývá v situacéch dříve spojených s cigaretou. Champix užívejte i nadále 2x denně 1 mg, večerní dávku si můžete zkusit brát dříve (např. kolem 16. či 17. hodiny), berte ji tak ale pravidelně každý den. Uvidíte, zda Vám posunutí večerní dávky pomůže a pokud jste ještě konkrétně neuvažovala o dni D, kdy přestanete kouřit úplně, zkuste si ho stanovit třeba za týden. Champix už plně účinkuje, teď jde o to, učinit velký krok a pomoci léčbě svým rozhodnutím přestat kouřit. Možná budete sama překvapena, jak snadno to zvládnete. Pro neklidné ruce si pořiďte v lékárně např. špičku Paipo, která obsahuje jen aromatické oleje, vymyslete činnosti, kterým se budete věnovat místo těch 8 cigaret, které Vám teď zbývají (procházky, luštění, ruční práce…).
Když budete chtít, dejte vědět, jak si vedete. Hezký den.

07.01.2008 13:00 | MUDr. Kamila Zvolská

Dobrý den,o Champixu vím skoro vše.Doporučuji ho našim pacientům,jsem zdravotní sestra u OL.Sama bych ho chtěla vyzkoušet,kouřím přes 30let,nyní již méně asi 7 cigaret denně.Přes dvěma lety jsem začala být velmi dušná mám astma IVst. kombinovaný s CHOPN a těžkou ventilační poruchu.Užívám Symbicord2x2,při dušnosti přidýchávám a Pulmicord1x1 ,Xyzal.Když jsem dušná,tak si nezapálím,ale jen se rozdýchám tak pokouším “čerta”.Nebudu ještě dušnější? I když mám plný invalidní důchod,chodím do práce.Někdy to je pro mě hrozné když ten vzduch nejde nacpat do plic,ale bez práce být nedokážu.Děkuji za odpověď.

03.01.2008 21:44 | někdo neznámý

Dobrý den. Bez cigaret rozhodně nebudete dušnější. Jen je možné, že v prvních dnech po zanechání kouření se může přechodně objevit vlhký kašel. To je způsobeno tím, jak se dýchací cesty začnou opět účinně čistit. Kouření totiž paralyzuje řasinky epitelu dýchacích cest a tím je usnadněno vcestování nečistot do plic. Po zanechání kouření možná nebudete cítit nějaké výrazné zlepšení nebo ulehčení dýchání. Přece jen astma je přítomno. Můžete si být ale jistá, že odstraníte výrazný rizikový faktor pro další zhoršování dechových funkcí. Champix účinkuje opravdu velmi dobře. Pokud jste dříve kouřila více než 10 cigaret a nyní při omezeném počtu cigaret za den máte pocit, že nějaké abstinenční příznaky pociťujete, nebo se musíte hodně snažit, abyste si nezapalovala víc, pak je užívání Champixu skutečně na místě (je určen pro středně silné a silné kuřáky, tj. nad 10 cigaret denně). Jinak je možné odvykat pomocí náhradní nikotinové terapie. Místo každé cigarety si můžete vzít např. nikotinovou žvýkačku o síle 2 mg, a to až 10 kusů denně. Pokud by Vám žvýkačky z nějakého důvodu nevyhovovaly, můžete zkusit mikrotablety (rozpustí se pod jazykem) také až 10 kusů denně, nebo inhalátor (5-6 nikotinových náplní denně). Všechny tyto formy nikotinových náhražek mezi sebou také můžete volně kombinovat, jak Vám bude nejlépe vyhovovat.

Přeji Vám, aby Vaše odvykání bylo úspěšné.

08.01.2008 20:45 | MUDr. Kamila Zvolská

Přála jsem si k vánocům (a dostala) Champix. Ale po pečlivém prostudování příbalového letáku jsem dostala strach, nejen ze všech uvedených příznaků, ale i z toho, že byla úmrtí na infarkt myokardu. Je mi 62 let, kouřím od mládí, mám CHOPN a beru lék na tlak. A navíc žiji sama. Rovněž mám obavu z přibrání na váze (i když uvádíte jen 2,5 kg/rok), ale jedna známá přibrala 20 kg. Přiberu, i když se budu živit zeleninou a pod.?
Děkuji

02.01.2008 13:43 | Marcela Bláhová

V příbalovém letáku, ani jinde jistě není uvedeno, že po Champixu se vyskytla úmrtí na infarkt myokardu. V takovém případě by lék vůbec nemohl na trh. U každého léku je povinností vyjmenovat všechny nežádoucí příznaky, které byly v souvislosti s jeho užíváním pozorovány, i kdyby se vyskytovaly ve zcela malém procentu. Nejčastějším nežádoucím účnikem při užívání Champixu je nevolnost. Té se dá ale dobře předejít, když tabletu zapijete sklenicí vody a poté se najíte. V případě výskytu nežádoucích účinků, které by byly opravdu nepříjemné, lze užívat dočasně nebo do konce léčby polovinu dávky léku (tj. 0,5 mg 2x denně), nebo samozřejmě zvážit se svým lékařem vysazení léku a nahrazení jinými přípravky pro léčbu nikotinové závislosti (nikotinové náhražky či Zyban). Během odvykání kouření skutečně může docházet ke zvýšení tělesné hmotnosti. Je potřeba s několika kilogramy navíc počítat a upravit stravovací režim, aby obsahoval dostatek zeleniny, ovoce, dodržovat pitný režim a také se pokusit o pravidelnou pohybovou aktivitu. Úplně postačí pravidelné procházky. Přírůstek váhy je individuální, ale průměrně se skutečně pohybuje okolo 5 kg. Kdybyste měla pocit, že během odvykání přibíráte příliš, určitě svůj problém nejprve konzultujte se svým lékařem nebo zde. Největší chybou je, když odvykající kuřák začne opět kouřit, aby zhubl. Nabitá kila totiž tak hravě kouřením shodit nejde a navíc se zase nastartuje bludný kruh, jak přestat kouřit. Důležité je si uvědomit, že hlavní prioritou je přestat kouřit. Zdravotní riziko kouření je nesrovnatelně vyšší než několik kilogramů navíc. S těmi se navíc lépe bojuje, až když odezní abstinenční příznaky a člověk se nemusí tolik soustředit na svou abstinenci, nemusí překonávat silnou chuť na cigaretu.
Hodně štěstí a sil v odvykání.

04.01.2008 14:28 | MUDr. Kamila Zvolská

Dobrý den. Koupila jsem si Champix – 1 balení – starovací balíček. Již po 16-ti dnech jsem přestala kouřit, nemám žádné abstinenční příznaky, nemám chuť na cigaretu, nevadí mi, když ostatní kolem mě kouří…… tento stav se mi zdá až neskutečný. Je možné, že jsem se za tak krátkou dobu zbavila závislosti? Zdá se mi to nemožné. Kouřila jsem 10 let, 15 cigaret denně. Nehrozí mi návrat k cigaretám? Nekouření trvá asi 6. den. Děkuji za odpověď.

02.01.2008 13:17 | Šnajdrová

Dobrý den. Je skvělé, že odvykání kouření snášíte tak skvěle a že Vás netrápí žádné nepříjemné abstinenční příznaky. Určitě je to dílem díky Champixu, ale Vaše touha přestat kouřit a odhodlání se na současném úspěchu jistě také významně podílí. Za tak krátkou dobu abstinence se ale ještě nedá řící, že byste se už nadobro vymanila ze závislosti. Abstinenční příznaky trvají průměrně 3 měsíce, proto je důležité, abyste vydržela užívat Champix po tuto dobu. Při předčasném vysazení léku by se totiž příznaky mohly náhle objevit a ohrozit Vaše nekuřáctví. Až budete Champix vysazovat, je lepší snižovat dávky postupně – také při náhlém vysazení se totiž mohou objevit některé příznaky jako nervozita, špatná nálada apod. Za vyléčeného bývalého kuřáka se považují lidé, kteří nekouří rok a více. Ještě v prvním roce abstinence bývají totiž návraty k cigaretě poměrně časté. A ještě jedno malé upozornění: i jediná cigareta má takovou sílu, že po letech nekuřáctví může vést k opětovnému zahájení kouření.
Nemusíte se ale ničeho obávat, máte skvěle “nastartováno” a můžete si zaslouženě užívat pocitu, že jste dokázala přestat kouřit. Hezký den.

02.01.2008 21:24 | MUDr. Kamila Zvolská

Dobry vecer,chtela jsem se zeptat jestli si mohu champix koupit v lekarne nebo je pouze na recept.A kolik stoji?Dekuji za odpoved.

21.12.2007 22:25 | Svecova

Dobrý den. Champix je pouze na lékařský předpis. Předepsat ho může každý lékař. Na měsíc stojí přibližně 2000,- Kč a doba léčby je doporučena na minimálně 3 měsíce. Hezký den.

23.12.2007 13:36 | MUDr. Kamila Zvolská

Dobrý den,přestala jsem kouřit 23.8.07. 21.11.jsem ukončila léčbu .asi moc brzo.Bez léčby jsem byla 18dní a začala opět kouřit.pPo dobu léčby i po jsem vůbec nemohla odkašlat,a ke konci jsem byla dušná.Nyní po12 dnech kouření vykašlávám a pocituji uvolnění a dušnost ustoupila.Rada bych léčbu opakovala,za jak dlouho mohu začít znova?Jak nepřibrat na váze při odvykání?Při léčbě mě nevadili kuřáci.ani jsem neměla chut.Nebyla moje léčba krátká?

21.12.2007 08:06 | někdo neznámý

Dobrý den. Pravděpodobně by Vám prodloužení léčby prospělo a ochránilo Vás před opětovným návratem ke kouření. Možností také bylo dávky léku snižovat postupně. Až se budete příště blížit ke 3. měsíci užívání Champixu, poraďte se ještě se svým lékařem nebo zde o vhodnosti prodloužení léčby. Abstinenční příznaky, zejména chuť na cigaretu, nervozita, nebo úzkost se po vysazení Champixu mohou ještě vrátit, v tom případě je lepší lék ještě znovu nasadit a užívat další 3 měsíce. Dlouhodobé abstinence je pak dosaženo u většího počtu pacientů. Jak jsem zmínila, nebo je možností dávky léku postupně snižovat.Co se týče zhoršeného odkašlávání během odvykání, většinou se naopak hlen uvolňuje snadněji, protože po zanechání kouření se opět rozkmitají řasinkové buňky v dýchacích cestách a odstraňují nečistoty – kouřením byly paralyzovány a do plic se mohlo usazovat nečistot více. To, že odkašlávání začalo až po návratu ke kouření, je spíš způsobeno dráždivými látkami z kouře. Kdyby se ovšem opakovala dušnost při další léčbě, určitě ji konzultujte s lékařem. Mohlo jít jen o subjektivní pocit, ke kterému přispívalo celkové zahlenění.Je nesmírně důležité, že Vás neúspěch neodradil a že chcete znovu zabojovat a přestat kouřit!! Vyberte si nový den D – může to být kdykoli, jak Vám bude vyhovovat, nejdříve ale týden po tom, co opět začnete užívat Champix a jeho hladina v těle tedy už bude účinná. Věřím, že při odvykání Vám opět pomůže zahnat nepříjemné abstinenční příznaky, jen je potřeba více se zaměřit na dobu ukončení léčby a snažit se naučit se i během léčby spoléhat více sama na sebe než jen na Champix.

Během odvykání kouření dochází k přírůstku hmotnosti, s léčbou je to ale podstatně méně než bez ní – průměrně 2-5 kg za rok abstinence. Určitě je dobré zaměřit se na zvýšení konzumace ovoce, zeleniny, obklopit se nízkokalorickými pochutinami, které přijdou vhod neklidným rukám odvykajícího kuřáka, dodržovat pitný režim a zkusit se pravidelně pohybovat (postačí i pravidelné svižné 20minutové procházky). Přestat kouřit i za těch pár kilo navíc ale nepochybně stojí. Až se tělo srovná s nepřítomností nikotinu, bude snazší případně něco shodit. Hezký den.

23.12.2007 21:22 | MUDr. Kamila Zvolská

Beru Champix 5týdnů.Trpím nespavostí,což je dost nepříjemné.Mohu večerní dávku snížit na 0,5mg?Chtěla jsem se zeptat,jestli mohu začít snižovat dávku nebo je třeba celé tři měsíce dodržet dávkování 1*1 a teprve potom nějak začít dávkování snižovat nebo ukončit léčbu bez snižování dávky léku.Kromě té nespavosti to zvládám dobře.Přestala jsem kouřit již 3den užívání Champixu.Děkuji za odpověď

20.12.2007 18:59 | Ivana

Dobrý den. Moc Vám gratuluji k abstinenci!! Večerní dávku Champixu můžete snížit na 0,5mg. Takto sníženou dávku, pokud Vám to bude vyhovovat, můžete užívat celé 3 měsíce. Po tomto období se může Champix vysadit naráz – tak postupují většinou odvykající kuřáci, kteří při léčbě nepociťovali žádné výrazné abstinenční příznaky, nebo se cítí jisti, že to dále už zvládnou sami. Je ale možné, že náhlým vysazením přípravku se některé z abstinenčních příznaků mohou objevit, možností je tedy i pozvolné snižování dávek. Pro silné kuřáky, nebo pro ty, kteří si ještě ani po 3 měsících léčby nejsou úplně jistí, je s výhodou užívat lék ještě další 3 měsíce. Tím se zvýší jejich šance, že zůstanou nekuřáky. Hezký den.

20.12.2007 21:29 | MUDr. Kamila Zvolská

Dobrý den.začala jsem užívat CHampix 29.11.07.Už po první tabletce mě přestávaly cigarety chutnat.Další dny jsem si už jen párkrát potáhla a 6 den jsem po dvou tahách z cigarety pozvracela,od té doby jsem cigaretu do úst nedala.Opravdu jako bych nikdy nekouřila.Jenže mě děsně trápila ospalost a malátnost,tak jsem od 8 dne začala brát jen jednu tabletu denně a popsané příznaky vymizely.Jen nevím jestli jsem udělala dobře ale na cigaretu stále chut nemám a vadí mi když někdo v mojí blízkosti kouří.Co s s tabletkami které mi zůstanou?můžu je dál užívat.Ted mám koupený Champix na 6 týdnů,musím koupit další a nebo můžu doužívat ty co mi zbydou?

10.12.2007 20:33 | Anna

Dobrý den. Udělala jste dobře, že jste snížila dávku Champixu. Ospalost je jedním z nežádoucích účinků léčby, a pokud se na nynější dávce cítíte dobře, pak ji užívejte i nadále. Snížené dávkování ale většinou vypadá takto: 0,5 mg ráno a večer. Bylo by tedy lepší rozložit tu jednu tabletu, co užíváte teď, do dvou dávek. Můžete užívat tabletky, které Vám zbývají – všechno je to stejná síla 1 mg – a můžete je půlit. Jen bych ještě ráda zdůraznila důležitou délku léčby Champixem, a to 3 měsíce. Při předčasném ukončení léčby se totiž mohou vrátit abstinenční příznaky a ohrozit tak celé odvykání. Výborně jste začala, moc Vám držím palce, aby Vaše nekuřáctví bylo už napořád. Hezký den.

11.12.2007 12:24 | MUDr. Kamila Zvolská

Paní doktorko začal jsem používat champix a po 5dni jsem přestal kouřit a stratil jsem tu chut si zapálit.Připadá mi to jako kdybych nikdy neměl v ustech cigaretu,přitom jsem kouřil 40 cig.denně.Ptám se zda li mám pokračovat v léčbě dál a brát pilulky celé 3 měsíce.Děkuji Kutnohorský Jiří

07.12.2007 17:44 | někdo neznámý

Dobrý den. Moc gratuluji! Velký podíl na tom úspěchu má jistě Champix, ale bez Vašeho odhodlání přestat kouřit by byl málo platný. Lék ještě rozhodně dál užívejte. Abstinenční příznaky trvají totiž průměrně právě ony 3 měsíce. Pokud byste lék předčasně vysadil, mohly by se objevit v plné síle a vést k návratu k cigaretám. Vyplývá to i z rozsáhlých studií – užívá-li se Champix kratší dobu než doporučené 3 měsíce, odvykne výrazně menší počet kuřáků. Byla by škoda vystavit se tomuto riziku, když máte všechny předpoklady už nekuřákem zůstat. Hezký den.

08.12.2007 13:46 | MUDr. Kamila Zvolská

dobrý večer, jsem jeden z tech, kteří se rozhodli přestat. Mohu se zeptat, zda prvni lečba by měla být třeba Nicoret, nebo třeba CHampix( ted je na předpis?) Který lékař mi ho může predepsat, a jak se užívá. díky

26.11.2007 21:54 | daniel

Dobrý den. Pokud jste středně silně nebo silně fyzicky závislý na nikotinu (tj. kouříte 10 a více cigaret denně), pak budete mít za podpory Champixu největší šanci, že opravdu přestanete kouřit. Je totiž v současnosti nejúčinnějším podpůrným lékem na léčbu nikotinové závislosti. Předepsat Vám ho může každý lékař, léčba na měsíc stojí cca 2000,- Kč a užívá se minimálně 3 měsíce. Je skutečně důležité dodržet délku léčby – 3 měsíce totiž také průměrně trvají i abstinenční příznaky, které by po předčasném vysazení léku mohly opět převážit a dohnat odvykajícího kuřáka zpět k cigaretám. Champix výrazně tlumí abstinenční příznaky, chuť na cigaretu se ale může objevovat i přes léčbu, spouští ji zejména situace, ve kterých jste byl zvyklý kouřit. Dobré je proto připravit se na tyto situace dopředu, aby Vás potom, co nastanou, nepřekvapily (zkuste je nějak obměnit např. místo kávy zelený čaj, nebo chuť kávy něčím zvýraznit – cukr, mléko, při chuti na cigaretu pomáhá vypít sklenici vody, nebo si po jídle vyčistit zuby, pomáhá také zařadit více pohybu). Champix se začíná užívat ještě v době, kdy kouříte. Zhruba po týdnu je v těle již dostatečná účinná hladina léku a je doporučeno stanovit si den D, odkdy již nebudete kouřit (tj. od 8. dne dále). 1.-3. den se užívá 0,5mg 1x denně, 4.-7. den 0,5 mg 2x denně, od 8. den do konce léčby 1mg 2x denně. Přeji Vám, ať jste v odvykání úspěšný!

28.11.2007 13:16 | MUDr. Kamila Zvolská

Dobrý den, známá zdravotní sestřička mi řekla, že s champixem jsou dobré výsledky s odnaučováním kouření. Můj manžel byl docela silný kuřák a dokázal ze zdravotních důvodů přestat kouřit ze dne na den. Chtěla bych také přestat a tak bych chtěla tento přípravek vyzkoušet. Nevím, zda to jde zkombinovat s argofanem a seroquelem, ptala jsem se na to paní doktorky na psychiatrii, ale tento přípravek neznala. Prosím o dopověď. Děkuji. Žantová Hana.

08.11.2007 13:27 | Žantová Hana

Dobrý den. Champix má v současnosti skutečně nejlepší výsledky v léčbě nikotinové závislosti. Je skvělé, že Vašemu manželovi se podařilo přestat kouřit, a to dokonce jen o vlastní vůli. Bohužel většině kuřáků se to takto snadno nepodaří (tím rozhodně nesnižuji výkon Vašeho muže, jistě také musel překonat nějaké abstinenční příznaky) a aby byli úspěšní, musí odvykat s pomocí nějakého preparátu k tom určenému. Během odvykání kouření ať už s léčbou nebo bez ní se jako abstinenční příznak se mohou objevit změny nálady depresivního ladění. Pokud jste zaléčena antidepresivy, nemusíte se nějakých výrazných výkyvů obávat, je ale správné, že jste o svém úmyslu odvykat kouření informovala svou ošetřující lékařku. Champix se neovlivňuje s jinými léky, lze ho tedy kombinovat, psychiatrická kontrola během odvykání je určitě dobrá. Podrobnější informace o Champixu může Vaše paní doktorka nalézt na stránkách www.champix.cz. Hezký den.

09.11.2007 15:34 | MUDr. Kamila Zvolská

Přeji krásný den,
Mám dva dotazy. Můj otec je velmi silný kuřák. Snaží se přestat, ale pokaždé to sončí stejně…cigaretou. chtěla bych mu sehnat tento přípravek k odvykání kouření a darovat mu ho. On sám by se k tomu asi neodhodlal. Mylíte, že ¨by mi ho někdo předepsal? A kolik stojí? Přede, děkuji za odpověď

30.10.2007 17:28 | Jarmila

Dobrý den. Je hezké, že byste svému otci ráda pomohla, nicméně si myslím, že odhodlat by se měl sám. Pokud totiž on sám nebude cítit potřebu a odhodlání skoncovat se svou závislostí, pravděpodobnost, že skutečně přestane kouřit, je velmi malá. Jistě mu můžete pořídit přípravky náhradní nikotinové terapie, ale ostatní léky (Zyban a vy máte na mysli asi současný nejúčinnější preparát Champix) jsou na lékařský předpis a bylo by dobré, kdyby tento recept vystavili přímo na Vašeho tatínka. Jedinou kontraindikací Champixu (tedy situací, kdy se nesmí užívat) je přecitlivělost na složky přípravku, Zyban nesmí užívat osoby, které trpí nebo trpěly poruchou příjmu potravy nebo epilepsií. Pokud cítíte, že je Váš otec přichystán pokusit se přestat kouřit, jen mu chybí ona vůle zajistit si nějakou podporu k odvykání, asi nejrozumnější by bylo zajít společně s ním k jeho praktickému lékaři pro recept. Bude to první aktivní krok Vašeho tatínka směrem k pokusu přestat kouřit, a pokud si lék vyzvedne, myslím, že to bude s odvykáním myslet opravdu vážně. Champix stojí přibližně 2000,- Kč na měsíc, délka léčby je 12 týdnů. Hezký den.

31.10.2007 21:56 | MUDr. Kamila Zvolská

Dobrý den,
čut si tady články o odvykání kouření,chtěl bych přestat kouřit.Je mi 47 let,zkoušel jsem to již několikrát,ale poslední pokus ztrozkotal na příznacích jako je úzkost,nespavost atd.Čtu tady o účincích léku Champix.Zajímalo by mě,zda je dostupný volně v lékárnách nebo jenom na předpis.Pokud na předpis,může mi ho předepsat obvodní léka?.Kolik stojí a jak dlouho ho mám užívat.

26.10.2007 08:01 | milan

Dobrý den. Champix je pouze na lékařský předpis, předepsat jej může každýlékař. Užívat by se měl minimálně 12 týdnů – tak dlouho totiž také průměrnětrvají abstinenční příznaky. Po 12 týdnech lze ještě uvážit prodlouženíterapie na dalších 12 týdnů. To je doporučeno zejména u lidí, kteří i přesléčbu mohou pociťovat stále mírné abstinenční příznaky, které by se po

vysazení ještě mohly umocnit a ohrozit úspěšné zanechání kouření. Champix tlumí většinu nepříjemných abstinenčních příznaků, začíná se užívat 1-2 týdny před plánovaným dne D, kdy chce kuřák přestat kouřit. I k léčbě Champixem je ale určitě zapotřebí vlastní rozhodnutí, snažit se změnit léty zajeté rituály. Hezký den.

28.10.2007 13:30 | MUDr. Kamila Zvolská

Dobrý den,
proč je u preparátu Champix takzvaná starovací fáze s 0,5 mg VARENIKLINEM. Můžu začít s normální dávkou 1,0 mg?

12.10.2007 12:16 | Marek

Dobrý den. Dávkování je zvoleno takto, protože u tohoto léku potřebuje tělo zhruba týden, aby se dosáhlo účinných koncentrací v organismu. Tento děj se nazývá farmakokinetika a u různých léků se liší, u Champixu je právě toto postupné zvyšování dávky (tj. 1.-3.den 0,5 mg, 4.-7. den 0,5mg 2x denně, od 8. dne 1mg 2x denně), optimální.

14.10.2007 20:54 | MUDr. Kamila Zvolská

Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat, který lékař může předepsat tento lék. Můj ošetřující lékař mi říkal, že tento lék není v seznamu, tudíž mi ho nemůže předepsat. Musím zajít do nějakého centra ?

30.08.2007 13:17 | Elina

Dobrý den. Champix může předepsat kterýkoli lékař (nezáleží na jeho specializaci). Pokud byste i přesto měla problém, můžete se obrátit na Centrum léčby závislosti na tabáku (http://www.clzt.cz/centra.php). Hezký den.

31.08.2007 18:35 | MUDr. Kamila Zvolská

JAKÝ JSOU PROCENTA USPĚŠNOSTI?JSEM KUŘAČKA S VELKOU ZÁVISLOSTÍ(CIRKA 30 CIGARET DENNĚ).JSEM ODHODLANÁ PŘESTAT,ALE ZATÍM BEZ USPĚŠNĚ.
DĚKUJI ZA ODPOVĚD

10.08.2007 11:45 | někdo neznámý

Máte asi na mysli, které léky mají jakou úspěšnost. V současnosti je největší nadějí Champix. S jeho pomocí nekouří po 12 týdnech přibližně 40 % pacientů, s pomocí Zybanu a náhradní nikotinové terapie je to 25-30%. Hezký den.

12.08.2007 15:22 | MUDr. Kamila Zvolská

dobry den,ma otazka zni kdyz je tak zazracny ten preparat na odvykani koureni proc neni ten lek levnejsi nebo jehou cenou aspon castecne vyrovname hladinu penez do statni pokladny nebot az se z nas stanou nekuraci ze vsech lidi tak statni pokladna “schudne”

18.07.2007 06:39 | Josef

Dobrý den. Lék Champix vůbec není zázračný. Bohužel. Má jen zatím největší účinnost v léčbě nikotinové závislosti a tomu, kdo skutečně nechce přestat kouřit, nemůže pomoct, protože během odvykání kouření je potřeba i pevná vůle. Zhruba 40 % kuřáků, kteří pomocí Champixu přestanou kouřit, po roce skutečně nekouří. To znamená, že představa, že by zanedlouho nikdo nekouřil, je zatím utopie. Na druhou stranu díky tomuto preparátu jistě významně vzroste procento vyléčených kuřáků, což se odrazí na jejich dlouhodobém zdravotním stavu (pokles výskytu mrtviček, infarktů, rakoviny), což jsou všechno vůbec nejčastější příčiny úmrtí v naší republice a jejich nákladná léčba samozřejmě čerpá ze státního rozpočtu. To, že nikotinová závislost, ač je klasifikována jako nemoc a má své číslo diagnózy, nemá hrazenou žádnou z možných terapií, jako mají jiné nemoci, není bohužel otázka pro mě. Snad se toho v budoucnu dočkáme. Váš dotaz na výši ceny Champixu nemohu zodpovědět já, spíše ji směrujte na zástupce firmy, která ho distribuuje na českém trhu. Hezký den.

19.07.2007 20:20 | MUDr. Kamila Zvolská

Paní doktorko velmi vám děkuji za všechny vaše rychlé a trpělivé odpovědi. Děkuji! Měla jste pravdu ,točení hlavy u mě nemělo nic společného s lékem champix. Užívám ho 7 den, a dnes jsem měla 2 cigarety, to svědčí o tom že díky champixu mě cigarety pomalu přestávají chutnat. Vpátek udělám kouření STOP a věřím že do konce svého života, moc to přeji i ostatním. Když jsem v televizi viděla fetačku Katku jak dopadla tak kouření je taky silná závislost, ale herák se projeví na člověku znatelněji než nikotin, ten nám ubližuje skrytě a VYTRVALE. PO ZHLÉDNUTÍ TOHO POŘADU JSEM S NÍ CÍTILA LÍTOST A VZTEK NA SEBE ŽE JSEM TAKY ZÁVISLÁK!!!

04.07.2007 15:26 | ZDENKA

To jste vystihla přesně, cigarety zabíjí plíživěji. Přeji Vám mnoho štěstí do nového nekuřáckého života.

04.07.2007 20:48 | MUDr. Kamila Zvolská

dostal jsem se pres sveho obvodniho lekare k pripravku champix. jeste s timto ripravkem nebyl seznamen a nevedel denni indikaci.. muzete mi poradit???? jeste doplnujici dotazek, muzu pouzivat champix kdyz uzivam antidepresiva konkretne zoloft 100mg???? dekuji

29.06.2007 13:02 | tomula

Odvykání kouření bez léčby i s pomocí farmakoterapie může zhoršit některá psychiatrická onemocnění (tím je i deprese). Přípravek Champix by tedy měl být užíván u těchto pacientů s opatrností. Pokud budete Champix používat, měl byste být alespoň zezačátku sledován svým psychiatrem, určitě s ním konzultujte i to, zda by Vám Champix doporučil, zda by pro Vás nebylo lepší užívat Wellbutrin, což je antidepresivum, které tlumí chuť na cigaretu a může se užívat v kombinaci s náhradní nikotinovou terapií, která utlumuje ostatní abstinenční příznaky. Pokud se s lékařem dohodnete, že Vaše deprese je stabilizovaná, lehčího stupně, užívejte Champix dle následujícího schématu:1.-3. den: 0,5 mg 1x denně4.-7. den: 0,5 mg 2x denně8.den a ž konec léčby: 1 mg 2x denně. Trvá týden, než Champix začne plně účinkovat, takže kouřit se přestává od 8 .dne.

Hezký den.

30.06.2007 21:01 | MUDr. Kamila Zvolská

Zobrazit všechny dotazy a odpovědi