Poradna odborného lékaře – champix-a-deprese – Odvykání kouření

0
Rate this post

Po užívání Champixu se mi podařilo přestat kouřit, čehož jsem nikdy předtím nedosáhla. Obávám se, že lék pro jeho rizikovost stáhnou z oběhu. Myslíte, že je to pravděpodobné? Děkuji za odpověď.

21.12.2007 00:37 | sigrid

Dobrý den. V tuto chvíli je předčasné hovořit o možném stáhnutí Champixu z trhu. Zatím bylo vydáno pouze upozornění pro lékaře a pacienty, kteří lék užívají nebo chtějí užívat, že existuje možná spojitost mezi vyšším výskytem deprese a jeho užíváním. Je potřeba dalších studií, které by toto podezření potvrdily či vyvrátily. Jde tedy v podstatě jen o doplnění příbalového letáku, ve kterém toto upozornění v současnosti chybí. V případě eventuálního rozvoje onemocnění deprese při užívání Champixu je doporučeno lék po konzultaci s lékařem vysadit. Je však nutno zmínit známý fakt, že deprese je také častým abstinenčním příznakem během odvykání kouření i bez užívání podpůrných přípravků.

Hezký den.

21.12.2007 19:13 | MUDr. Kamila Zvolská

Dobrý večer paní doktorko, je mi to strašně hloupé, že vám zase píšu, ale právě na ČT 1, v hlavních večerních zprávách varovali před užíváním Champixu.Prý vyvolává deprese a sebevražedné sklony! Co je na tom pravdy ? Začala jsem užívat čtvrté balení, v sobotu to budou 4 týdny co nekouřím. Nemám začít uvažovat o snížení dávek ? Stále vás obtěžuji, ale nemám se na koho obrátit, má obvodní lékařka, přestože mi CH doporučila, o něm věděla jenom to, že pomáhá. Díky Přeučilová

20.12.2007 22:01 | někdo neznámý

Dobrý den. Zprávy jsem viděla i četla související články na internetu. Úředníci Evropské unie zahájili vyšetřování bezpečnosti užívání léku Champix, protože se vyskytlo několik případů deprese a sebevražedných sklonů u pacientů léčených tímto přípravkem na léčbu nikotinové závislosti. Deprese je vážné onemocnění, proto je jistě na místě, že byl navržen tento postup k objasnění případné souvislosti mezi užíváním Champixu a depresí. Na druhou stranu je faktem, že během odvykání kouření se deprese jako abstinenční příznak objevuje i bez jakékoli léčby. Bude tedy ještě nějaký čas trvat (pokud to prokáží nové studie), než bude vydáno nějaké oficiální stanovisko, které by formulovalo případnou rizikovost užívání Champixu. Zatím tedy bylo vydáno varování pro lékaře a pacienty, aby byli informováni, že existuje pravděpodobnost možné souvislosti mezi depresí a užíváním Champixu. Pro Vás konkrétně to neznamená žádné ohrožení. Kdybyste nyní začala snižovat dávky Champixu a předčasně ho vysadila, vystavíte se riziku, že opět začnete kouřit. Je opravdu velice malá pravděpodobnost, že by se u Vás teď, po měsíci užívání deprese rozvinula. Kdybyste samozřejmě měla nějaké nezvyklé pocity, určitě se ozvěte, v tuto chvíli ale rozhodně není důvod k panice. Upozornění se týká především lékařů pacientů již léčených či v minulosti léčených pro depresi.

20.12.2007 22:05 | MUDr. Kamila Zvolská