Poradna odborného lékaře – boli-me-hlava – Odvykání kouření

0
Rate this post

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Kamila Zvolská

MUDr. Kamila Zvolská ukončila vysokoškolské studium všeobecného lékařství na 1. Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze v roce 2004. Od října 2004 do června 2005 pracovala jako sekundární lékař na Interním oddělení Nemocnice v Sedlčanech. V červenci 2005 začala pracovat jako sekundární lékař na III. Interní klinice Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Je zařazena do atestační přípravy v oboru vnitřní lékařství a studuje doktorandské studium na 1. Lékařské fakultě Univerzity Karlovy, studijní program Preventivní medicína.

Od 5. ročníku medicíny pracovala v Poradně pro odvykání kouření. Problematice nikotinové závislosti se věnuje i nadále v Referenčním centru léčby závislosti na tabáku při III. Interní klinice VFN v Praze. V roce 2005 absolvovala kurz Smoking Cessation Training v Londýně. V současné době je na mateřské dovolené.

dobrý den pani doktorko.kouřil jsem čtyricet deně a před osmi dny jsem přestal kouřit .dost silně mě boli hlava myslite že je to tim?

01.12.2007 10:43 | karel

Dobrý den. Ano, bolest hlavy je jedním z abstinenčních příznaků, a i když může mít mnoho příčin, v tomto případě velmi pravděpodobně souvisí se zanecháním kouření, tedy s náhlým nedostatkem nikotinu. Doporučila bych Vám začít užívat některý z preparátů náhradní nikotinové terapie(žvýkačky, podjazykové tablety či inhalátor). Je obdivuhodné, že jako kuřák 40 cigaret denně jste dokázal přestat jen o své vůli, nicméně během svého odvykání se nemusíte trápit, kdyby Vás obtežovaly nepříjemné příznaky jako je např. bolest hlavy nebo silná chuť na cigaretu. Ty totiž mohou ohrozit úspěšné zanechání kouření – první 3 měsíce jsou z hlediska návratu ke kouření nejrizikovější. Mnoho lidí sahá znovu po cigaretě, která zažene nepříjemné abstinenční příznaky. Nikotin z nikotinových náhražek by měl Vaše obtíže zmírnit – zkuste užívat např. nikotinové žvýkačky o síle 4mg, a to 10 kusů denně. Získáte z nich tak denně 20 mg nikotinu (z jedné žvýkačky se uvolní polovina uvedeného množství nikotinu). Jako kuřák jste byl zvyklý až na 80mg nikotinu denně!! Z jedné cigarety má totiž průměrný kuřák asi 2 mg nikotinu. Žvýkačkami byste tedy přijal opravdu malé množství oproti předchozím dávkám, které by mohlo postačit na utlumení nepříjemných pocitů. Časem určitě můžete přejít na slabší žvýkačky o síle 2mg. Pokud by i přes jejich užívání potíže nemizely, je možné nalepit si ještě nikotinovou náplast 10 mg. Jde o to vyzkoušet, na jaké dávce nikotinu je Vám nejlépe – dávka se potom postupně snižuje po 3-4 týdnech, náplasti se mohou půlit, žvýkačky se užívají dle potřeby.V případě, že se rozhodnete vyčkat, až bolest hlavy sama odezní nebo se alepoň zmírní, a nebudete chtít nic užívat, bylo by dobré alepsoň nosit stále při sobě onen balíček nikotinových žvýkaček. Třeba je nebudete muset nikdy použít, ale třeba Vás někdy “zachrání” před nějakou krizí, kdy by hrozilo, že si zapálíte.

Kdyby bolest hlavy neustávala nebo se dokonce zhoršovala, určitě vyhledejte lékaře. Hezký den.

01.12.2007 12:42 | MUDr. Kamila Zvolská

Zobrazit všechny dotazy a odpovědi