Poradna odborného lékaře – bolest-na-hrudniku – Odvykání kouření

0

Dobrý den je mi 17 let a kouřím cigarety už asi čtyři roky po tom co mi umřel táta na rakovinu plic,Jenže poslední měsí jsem měla tři nesnesitelné bolesti na hrudi bolo to příšerné nemohla jsem sedět,ležet a ani stát.Jinak mám neustálí tlak na stejném místě i zádech vůbec nechápu co se to děje!? mohla by jste mi poradit? Bojím se jít na rentgen.Ještě bych se chtěla zeptat je rakovina obecně dědičná???Děkuji předem za odpověď.

13.11.2007 05:46 | Martina

Dobrý den. Myslím, že se v tomto případě bojíte zbytečně konkrétní choroby – rakovina plic patří jistě mezi choroby způsobené kouřením, ale v tak mladém věku se vyskytuje opravdu jen vzácně a zejména její projev bývá jiný než Vámi popisovaná bolest. Spíše to vypadá, že Vaše potíže jsou od kosterně-svalové soustavy (mohla předcházet nějaká náročnější fyzická aktivita, které si ani nemusíte být vědoma). Lékaře určitě vyhledejte, možná Vám doporučí při přetrvávání potíží rentgen páteře, nebo Vás pošle na ortopedii. Pokud se Vám podaří přestat kouřit, za pár let bude Vaše riziko onemocnět stejně nízké jako u Vašich vrstevníků, kteří nikdy nekouřili. Samozřejmě čím dříve přestanete kouřit, tím je to lepší. Určité formy rakoviny mají dědičné složky, dlouholeté kouření je ale významným faktorem, který rozvoj této nemoci plic způsobit může.
Využijte tohoto momentu, kdy jste se zamyslela nad svým zdravím, a pokuste se přestat kouřit. Myslím, že nebudete litovat. Na těchto stránkách najdete rady, jak úspěšně zanechat kouření, doufám, že Vám budou nápomocny. Hezký den.

15.11.2007 21:13 | MUDr. Kamila Zvolska