Poradna odborného lékaře – bicomp-nepomohl-nemam-pevnou-vuli – Odvykání kouření

0
Rate this post

Dobry den, prvni co napisi je, ze jsem slaboch.Podstoupila jsem dvakrat odvykaci kuru. Bylo to nanic.Chut na cigaretu byla silnejsi nez ma vule.Zklamala jsem nejen sebe, ale i sve nejblizsi.Ani tablety Champix nepomohly.Prosim poradtte co mam delat.Rano je nejhorsi, udelam si kafe a zapalim si.Dekuji.Petra

10.12.2007 16:11 | někdo neznámý

Dobrý den. Závislý člověk rozhodně není slaboch, jen potřebuje pomoci. Svou míru fyzické závislosti na nikotinu můžete zjistit tímto testem: http://www.odvykanikoureni.cz/text/19/fagestromuv-test-zavislosti-na-nikotinu. Pokud jste středně nebo silně závislá na nikotinu, pak je určitě na místě, že jste se pokoušela odvykat s Champixem a rozhodně nejste jediná, komu se to napoprvé nepodařilo. Z Vašeho dotazu cítím, že si opravdu přejete přestat kouřit, takže nějakou vůli a přání máte – a to je to nejdůležitější. To, že máte kolem sebe lidi, kteří Vám fandí, je jistě zavazující, ale také to může být nesmírná podpora. Pokud máte ve svém okolí některé z Center léčby závislosti na tabáku, určitě se obraťte tam – odvykala byste za pomoci odborníků a pravidelný kontakt s nimi, nebo i výměna zkušeností s jinými odvykajícími kuřáky velmi pomáhá. Zde je jejich seznam: http://www.odvykanikoureni.cz/centra-pro-lecbu-zavislosti-na-tabaku. Pro eventuální radu můžete psát samozřejmě i sem.
Znovu si vyberte den D, odkdy chcete přestat kouřit. Vybavte si předchozí odvykání s pomocí Champixu a zkuste přijít na to, jestli by nešlo změnit nějakou situaci, ve které jste si zapálila – asi největší problém bude přenést se přes ranní kávu. Zde je několik možností: místo kávy si prvních pár týdnů vařte zelený čaj, který také umí nabudit, nebo chuť kávy změňte (cukrem, mlékem, čokoládou, prostě aby chutnala jinak). Můžete si jí vařit do jiného hrnečku, nebo si s ní sednout jinam, než obvykle, vypít jí třeba studenou, ve stoje, něčím se při pití kávy zaměstnejte, aby nezbyl prostor pro cigaretu (pletení, luštění…). I přes léčbu Champixem, se kterým jsou dosud nejlepší výsledky v odvykání kouření, se totiž chuť na cigaretu může objevovat, a to zejména v situacích, kdy jste zvyklá kouřit. Chuť na cigaretu ale časem slábne, nejhorší bývá překonat první 2 dny. Možná že příčina Vašeho předchozího nezdaru bylo to, že jste stále pociťovala chuť si zapálit. Nyní už ale víte, že je potřeba pokusit se ty typické kuřácké situace aktivně obměnit a s určitou chutí na cigaretu počítat, jste více připravená na to, co můžete během odvykánbí pociťovat a že to je přechodné a pak už si budete jen moci užívat toho pocitu, že jste to dokázala. Druhý pokus odvykání by měl jít tedy mnohem lépe a mít velkou naději na úspěch. Když budete chtít, kdykoli se ozvěte, jak se daří. Hezký den.

12.12.2007 13:05 | MUDr. Kamila Zvolská