ODVYKÁNÍ KOUŘENÍ – MOŽNOSTI LÉČBY – Léky na předpis, Abstinenční příznaky

0
Rate this post

Pokud se kuřák rozhodne přestat kouřit sám, je to uznáníhodný počin, jeho šance na úspěch je ale bohužel nízká. Jen asi 3% kuřáků odvykajících jen za pomoci silné vůle vydrží nekouřit déle než rok.

Pokud své rozhodnutí přestat kouřit myslíte vážně nebo už máte za sebou sérii neúspěšných pokusů, seriózně zvažte, jestli nenastal ten správný  čas poohlédnout se po jiném a účinnějším způsobu řešení. Je prokázáno, že šance na úspěšné odvykání kouření je největší, zkombinujete-li pomoc, podporu a rady lékaře s moderními léky, které vám předepíše.V dnešní době existuje několik možností léčby závislosti na nikotinu, které se liší jak principem, na kterém fungují, tak i mírou úspěšnosti.

Ačkoli preparáty na odvykání kouření něco stojí, náklady na jejich pořízení jsou často nižší než u cigaret. Vždyť kuřák, který si dopřeje krabičku denně, měsíčně investuje více než 2000 korun. Dobrou zprávou je, že na léčbu kuřáků začaly přispívat některé zdravotní pojišťovny včetně VZP.
Více informací [ zdravotní pojišťovny ]

Lékaři již dnes mají k dispozici moderní léčbu, s jejíž pomocí šance kuřáka na úspěšnou abstinenci stoupá až čtyřnásobně.. Každou léčbu musí doplňovat i vůle odvykajícího kuřáka a silné rozhodnutí, že chce skutečně skoncovat se svou závislostí na nikotinu.

Může užívat léky na předpis nebo volně prodejné preparáty.

  1. Champix – více informací [ Champix ]
  2. Zyban– více informací [ Zyban ]

Výrazně zvyšují šanci odnaučit se kouřit, navíc s minimem abstinenčních příznaků. Jejich velká výhoda spočívá v tom, že neobsahují nikotin. Účinná látka v nich obsažená jsou vareniklin nebo bupropion. Působí na receptory v mozku a zabraňují tak abstinenčním příznakům i chuti na cigaretu. Po dobu léčby se tak kuřáci zbavují své závislosti, aniž by výrazněji trpěli abstinenčními příznaky.

Dodávají do těla nikotin v čisté formě. Na rozdíl od cigaret neobsahují život ohrožující karcinogenní látky. Postupně se tak snižují dávky nikotinu, čímž dochází k potlačení fyzické i psychologické závislosti na cigaretě.