Champix (vareniklin) – léky na předpis při odvykání kouření | OdvykaniKoureni.cz

0
Rate this post

Lék vázaný na předpis (může napsat kterýkoli lékař). Je to nejnovější a momentálně nejúčinnější lék, který neobsahuje nikotin a první, vyvinutý přímo k léčbě závislosti na tabáku. Úspěšnost léčby ztrojnásobuje, pokud se užívá 6 měsíců, je úspěšných až 44 % kuřáků. Působí dvojím způsobem:

  1. Obsadí v mozku receptory místo nikotinu, způsobuje stejně jako nikotin vyplavení dopaminu, a tedy zmírnění abstinenčních příznaků. Kuřák to popisuje: „Už prakticky nepotřebuji kouřit.“
  2. Pokud si s vareniklinem zapálíte, nikotin se nemá kam navázat, protože receptory (= vazebná místa) jsou obsazeny vareniklinem a obvyklý pocit odměny po potažení se nedostaví. Kuřák to popisuje: „Cigareta už mi nic neříká, jako bych kouřil Seno.

Zajímavostí při užívání vareniklinu je, že se s jeho užíváním začíná ještě v době, kdy kuřák kouří. Hned na počátku si ale stanovíte den D, kdy cigarety úplně odložíte. Tento Den D, kdy se chystáte zcela přestat kouřit, je nejvhodnější si naplánovat v průběhu druhého týdne užívání Champixu, kdy se dostáváte na plnou dávku (nejčastěji 8.den užívání Champixu).

Úvodní startovací balení obsahuje pro první týden léčby tablety s polovičním obsahem účinné látky vareniklinu (0,5 mg) a od druhého týdne je odvykající kuřák již na plné dávce. Je to proto, aby lék začal účinkovat postupně, a zabránilo se tak nejčastějšímu nežádoucímu účinku (zároveň prakticky jedinému), totiž nevolnosti po spolknutí tablety. Tu může pociťovat až 30 % těch, kdo vareniklin užívají. Tato nevolnost není nebezpečná, může však být nepříjemná. Lze jí většinou předejít užitím tablety po jídle a zapitím dostatečným množstvím vody (2-4 dcl), v případě pokračování nevolnosti je možné dávku snížit na polovinu (2× denně 1/2 tbl.), pak je však lék méně účinný. Někdo po něm může mít živější sny.

U Champixu nejsou popsány žádné lékové interakce, můžete ho proto bez obav užívat spolu s jakýmikoli léky, které běžně berete. Jiné obtíže (zácpa, neklid, špatná nálada-depresivní stavvy aj.) nesouvisejí s užíváním léku. Jsou to abstinenční příznaky z nedostatku nikotinu, a naopak bez léků doporučených k odvykání kouření by byly asi ještě intenzivnější. Champix by se měl užívat nejméně 3 měsíce. Když se užívá 6 měsíců, nekouří po ukončení jeho užívání dvakrát víc pacientů, než kdyby Champix užívali jen 3 měsíce (uvedených více než 40 %).

[ zpět ]