Příběh Marie o odvykání kouření cigaret | OdvykaniKoureni.cz

0
Rate this post

Jmenuji se Marie a  mám tři děti. Nekouřím asi rok. V minulosti jsem se několikrát pokusila přestat. Někdy jsem vydržela týden, nejdéle dva a půl roku. Pak jsem vždycky znova začala.

Dnes už vím proč. Nevyvarovala jsem se totiž základních chyb, před kterými odborníci varují. Používala jsem nikotinové náplasti, ale zdály se mi drahé, takže jsem léčbu předčasně ukončila. Myslela jsem si, že když si zapálím jen příležitostně, tak se v podstatě nic neděje. Udělala jsem to a už  zase jsem nebyla schopna přestat.

Začínala jsem jako většina kuřáků, v pubertě na střední škole. Později v zaměstnání jsem kouřila dál, tehdy to bývalo v práci běžné. Kouřila jsem i doma, ve svém bytě, takže mi velmi brzy nestačila krabička denně. Prostě jsem si zapalovala jednu za druhou, celý den. Kvůli cigaretám jsem se dokonce rozešla s tehdejším přítelem, který cigarety nesnášel. Pak jsem se zamilovala a vdala za kuřáka. Cigarety byly v naší domácnosti  zcela běžné.

Rozhodli jsme se mít dítě a zjistila jsem, že otěhotnět po třicítce nebude tak jednoduché. Snažili jsme se eliminovat negativní faktory. Nejprve přestal kouřit manžel, krátce po něm i já. Dítě stále nepřicházelo, tak jsem si splnila životní sen a podařilo se mi začít studovat dálkově vysokou školu.

Po čase jsem konečně otěhotněla, po prvním chlapečkovi přišel o dva roky později na svět i druhý. Náročné studium, kolotoč povinností kolem dětí. Jako první si zapálil manžel, já jsem dlouho pozadu nezůstala. U cigarety a kávičky na balkóně se nám vždycky moc povídalo. Jejich počet narůstal, stejně jako před lety už mi nestačila krabička denně.

Jednoho dne přišel závěr studia a zkoušky. Bylo velmi těžké učit se s dvěma dětmi a současně se starat o domácnost. Měla jsem pocit, že státnice jsou nad moje síly. V duchu jsem si slíbila – pokud to uděláš, už si nikdy nezapálíš. Zkoušku  jsem složila na první pokus. Pochopila jsem, že sama to nezvládnu, zašla jsem k lékaři a začala užívat léky na odvykání kouření. Na začátku jsem chuť na cigarety měla, velmi rychle však slábla a brzy se vytratila docela. Při pomyšlení na kouření se mi dělalo špatně. Tentokrát jsem nelitovala peněz, řídila jsem se pokyny lékaře a absolvovala doporučenou dobu léčby. Dnes nekouřím. Pevně doufám, že už nikdy nebudu.. A domů nám přibyla další radost – před nedávnem se mi narodilo třetí zdravé miminko.

[ zpět ]