Příběh Marka o odvykání kouření cigaret | OdvykaniKoureni.cz

0
Rate this post

Jmenuji se Marek, je mi pětatřicet a pracuji na vysoce postaveném místě v bance. Mám nadstandardní příjem, a proto mi nikdy nebylo líto kupovat si velmi drahé cigarety. Nyní už pár měsíců nekouřím a doufám, že vydržím.

Kouřit jsem začal už před osmnáctými narozeninami. Na gymnáziu s kamarády pár cigaret týdně, na vysoké škole už to byla dvacítka. Vždyť na kolejích tehdy kouřil každý druhý. Zejména před zkouškami jsem se nijak neomezoval a počet vykouřených cigaret se rapidně zvyšoval.

Měl jsem štěstí a hned po promoci jsem ve funkci manažera nastoupil do banky. Tam jsem se svým zlozvykem začal mít opravdu vážné problémy. Hodně jsem cestoval, dělalo mi značné potíže vydržet bez cigarety v letadle a na důležitých jednáních. Jako silný kuřák jsem byl mezi svými západními kolegy víceméně raritou. Navíc jsem začal kašlat. S fyzickou kondicí jsem při sportu nestačil svým kamarádům-nekuřákům. Přítelkyně mě přesvědčovala, abych zkusil přestat, protože ona sama to už dříve dokázala.
První pokus dopadl nevalně. Bez  pomoci podpůrných prostředků jsem vydržel dva týdny, které zpětně dodnes považuji za nejhorší ve svém životě. Nemohl jsem se soustředit, stále jsem myslel jen na cigarety. Pak jsem to jednou nevydržel a zapálil si.

Uplynul rok. Můj nejlepší kamarád mi slíbil, že do toho tentokrát půjde se mnou. Nakoupili jsme si žvýkačky, jejich chuť nám  připadala odporná, cigareta chutnala lépe. Na druhý pokus jsme zkusili náplasti. Zatímco kamarád vydržel, mě neustále bolela hlava a bylo mi špatně. V tomto okamžiku jsem pochopil to nejdůležitější: bez doktora to při svém pracovním nasazení nezvládnu. Navštívil jsem odborníka, absolvoval dvouhodinový pohovor a odnesl si recept na léky proti kouření. Nevěřil jsem, že mi tabletka může nahradit oblíbenou kamarádku – cigaretu. Po několika týdnech se stalo něco, co jsem nečekal. Jednou ráno jsem prostě najednou neměl chuť na svou cigaretu, kterou jsem léta zahajoval každý den hned po probuzení.

Absolvoval jsem celou odvykací kúru a na doporučení odborníka pokračoval další tři měsíce. Nyní už nějaký čas abstinuji. Lépe se mi dýchá, připadá mi příjemné nemyslet stále na to, kde a kdy si budu moci konečně zapálit. Přítelkyně dbá na mou životosprávu a oba jíme tak, abychom netloustli. A moc nám to chutná.

[ zpět ]