Kalkulacka vydaju na cigarety

0
Rate this post

Kouření zároveň stimuluje slizniční buňky k produkci více hlenu, zpočátku obranného mechanismu proti agresi dráždivého účinku, který se pak stává důležitým aspektem rozvoje chronického onemocnění.

Zvýšená sekrece, ztráta účinnosti jejich odstraňování, záněty stěn průdušek vedou k plnému obrazu chronické obstrukční plicní nemoci, kdy obstrukce je zodpovědná za zpomalení proudění vzduchu s následnou dušností, tzn. dušnost, ke které dochází zejména při námaze.

Nejedná se o raný příznak, často pacientem podceňovaný, který má tendenci se vyhýbat úsilí, které mu homepage způsobuje dušnost, ale který, když se zhorší, je často důvodem, proč jsou konzultováni specialisté. V tomto okamžiku je nemoc již v pokročilém stádiu. Kašel, hleny a dušnost by se tedy neměly vůbec zanedbávat.

Ztráta elasticity plic a respirační selhání

Dalším velmi důležitým důsledkem je progresivní ztráta elasticity plic (v malé míře již v důsledku postupujícího věku), která obstrukci doprovází a prohlubuje. Dalším krokem je zničení přepážek, které rozdělují alveoly, mikroskopické malé jednotky na konci menších průdušek, kde dochází k výměně plynů.

Ztráta funkce výměny plynů (přísun kyslíku ze vzduchu a vyloučení oxidu uhličitého) vede k respiračnímu selhání, vážnému onemocnění, které výrazně ovlivňuje kvalitu života a může vyžadovat použití domácího kyslíku.

Ovládací prvky

Prvním nezbytným terapeutickým opatřením je zdržet se kouření, což zlepšuje přežití, i když onemocnění již probíhá.

Je nutné se poradit se svým lékařem nebo spíše pneumologem. Doporučeny budou kontroly: spirometrie je nezbytná pro měření plicních objemů a průtoků, a to jak v základních stavech, tak po podání bronchodilatancia, pro přesnější diagnostiku. Stejně zásadní je studium struktury plic pomocí rentgenu nebo CT hrudníku.

  1. Nyní je k dispozici několik účinných terapií, téměř vždy inhalací, které mohou zlepšit příznaky a plicní funkce a snížit epizody exacerbací (opakované a časté plicní infekce, bronchitida a pneumonie, které zhoršují průběh a dlouhodobou prognózu).
  2. Tyto léky působí méně, pokud pacient pokračuje v kouření, a to nejen kvůli samotnému škodlivému účinku, ale právě proto, že kouř uvnitř průdušek brání lékům v nejlepším účinku.

Dalším plicním onemocněním, které uznává kouření jako hlavního viníka, je rakovina plic. Bohužel symptomy jsou nespecifické, často nejsou patrné, neexistují žádné nádorové markery pro včasné vyšetření. Jedinou zbraní je tedy primární prevence: nikdy nezačínejte kouřit! Nebo sekundární: přestaňte co nejdříve.

Bronchiální astma

bronchialni-astmaPokud jde o dýchací soustavu, nemůžeme nezmínit bronchiální astma, chronické zánětlivé onemocnění, které je obvykle dobře kontrolováno terapiemi, které se však zhoršuje kouřením. A nezapomínejme, že astma dětí má při vystavení pasivnímu kouření závažnější příznaky.

Také na úrovni dýchacího systému, ústní dutiny, jazyka, hrtanu, kromě zánětu, procházejí novotvary. Nejen kouř z cigaret, ale především v těchto orgánech jsou za něj zodpovědné doutníky a dýmka, za produkované teplo a dlouhý kontakt.

Elektronická cigareta

  1. A elektronická cigareta? Určitě obsahuje látky, odlišné od těch z cigaret, ale nepříliš známé a odlišné mezi různými značkami. Jisté však je, že nikotin lze zavádět v různých dávkách podle volby „odpařovače“, což by mělo podporovat postupné snižování.
  2. Ze Spojených států se objevují zprávy o chemickém zápalu plic, možná kvůli zvýšenému používání tohoto typu cigaret, menší kontrole prodeje a současnému zneužívání drog.